תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הרבעון הרביעי של שנת 2018: הבחירות לכנסת צפויות לשנות לחלוטין את שוק הנדל"ן למגורים

לקראת תחילתו של הרבעון הרביעי לשנה זו, הגיע הזמן לבחון כיצד יתנהג השוק ברבעון האחרון לשנה זו, בהתחשב בהתפתחויות הפוליטיות הצפויות

כנסת
Lev Tsimbler | Dreamstime.com

בימים אלה מסתיים הרבעון השלישי של 2018 וכאשר כל ההורים יחזרו לנשום ב- 1 בספטמבר, יפתח לו הרבעון האחרון של השנה. זה זמן טוב לשאול את עצמנו כיצד תסתיים השנה שהחלה בהתייצבות במחירי הנדל"ן והמשיכה בספקולציות על בועה.

אז למה להתחיל דווקא עכשיו בסיכומים של 2018? מכיוון שברבעון האחרון השנה אמורים לקרות שני אירועים שישפיעו לא רק על סיומה של שנה זו אלא גם על השנים הבאות אחריה. בחודש אוקטובר הקרוב יתקיימו הבחירות המוניציפליות ברשויות המקומיות בישראל וסביר להניח כי תהיה הכרזה על בחירות לממשלת ישראל.

שני אירועים אלה ישפיעו באופן משמעותי על שוק הנדל"ן ולבסוף גם על המחירים בשוק.

נתחיל בבחירות לרשויות המקומיות: לכאורה, מדובר באירוע שלא אמור להשפיע באופן ניכר על השוק אבל... כבר היום מרבית היזמים מתלוננים על עצירה משמעותית של תהליך האישור והרישוי בעיריות בשל החשש של ראשי הערים להיתפס כמקורבים ליזמים. סביר מאוד להניח כי העצירה הזאת לא תפסק ב- 1 בנובמבר 2018 אלא תמשיך עד לתחילת שנת 2019.

פרויקט גינדי TLV בהזדמנות לרכישת דירה במרכז תל אביב במחיר פריסייל

את התוצאות של העצירה בתהליכי הרישוי והאישור נראה בשלבים מאוחרים קצת יותר, כאשר יתפרסמו נתוני התחלות הבניה של 2018, ויראו על האטה נוספת, שנגרמה לא מכוחות השוק אלא מהבירוקרטיה המשתקת. התחלות הבניה המעטות מידי יביאו לדלדול נוסף של המלאים העומדים לרשות רוכשי הדירות, מבלי שהביקושים ירדו אפילו בקצת.

בחירות כלליות – קטליזטור לעליות מחירי הנדל"ן

אירוע משמעותי, בעל השפעה אף יותר ניכרת, יהיה ההכרזה על בחירות כלליות לכנסת. נכון לכתיבת מילים אלה, בג"צ הורה לממשלת ישראל לחוקק חוג גיוס חדש תוך שלושה חודשים. הנחיה זו קובעת למעשה את מועד הבחירות לינואר – פברואר 2019. למערכת הבחירות הזאת יהיו השפעות משמעותיות על שוק הנדל"ן בשל כמה סיבות עיקריות:

  • בחירות משמען השעיה או הפסקה של תכנית למשתכן. הסיכוי שתכנית מחיר למשתכן תצלח את מערכת הבחירות הנוכחית קלושים, בשל מגוון סיבות, שהעיקרית שבניהן היא שחוץ משר האוצר וצוותו, אף אחד לא חושב שמדובר בתכנית מוצלחת.
  • המדיניות של שר האוצר להדרת המשקיעים גם היא תיפסק ואיתה כל הניסיונות לחוקק חוקים שיגרמו להשקעה בנדל"ן לאבד מהאטרקטיביות שלה.
  • בתקופת בחירות אנו עדים באופן מסורתי לחזרה מסיבית לשוק, בקרב רוכשים פוטנציאליים שחיכו לראות מה קורה בשוק,
  • אי הוודאות הכלכלית בשוק תגבר ותניע רוכשים רבים לעבר שוק הנדל"ן, במטרה להשלים עסקאות מהירות, שלא יושפעו מניסיונות חקיקה כאלה או אחרים.

אוהד דנוס – מומחה לנדל"ן ונשיא לשכת שמאי המקרקעין היוצא מוסיף: "הכרזה על בחירות היתה מאז ומעולם בעייתית לרוכשי דירות. אם נבדוק את בחירות 2015 ובחירות 2012, נבין עד כמה השפיעו על רמת אי הוודאות ועליות המחירים שהגיעו לאחריהן. במערכת הבחירות הקרובה אני מאמין שנראה שוב עצירת היצעים ותהליכי תכנון ובניה, לתקופה לא מבוטלת, מה שעשוי להוביל שוב לעליות מחירים באזורי הביקוש בעיקר".

לב תל אביב רותח!

לאן ינהרו כל המשקיעים בתקופת הבחירות? דנוס מספר: "לב תל אביב, כתמיד, יהיה הנקודה בה כל המשקיעים והרוכשים יפגשו. תל אביב שיקפה מאז ומעולם כמה יתרונות בולטים: מדובר בעיר שנהנית מאז ומעולם מביקושים גבוהים מאוד, הן לרכישה והן לשכירות, בעיר שמעניקה לתושבים שלה את החוויה האורבנית המושלמת והטובה ביותר בישראל.

תל אביב
Marik Elikishvili | Dreamstime.com

בשנים האחרונות הצטרף פקטור נוסף שמגביר את האטרקטיביות של לב העיר: עתודות הקרקע המעטות בעיר עומדות בפני איפוס. כלומר – לא נותרו בלב העיר קרקעות לבניין פרויקטים חדשים. לכן הולך ומתהווה "מיקרו שוק" של יחידות הדיור החדשות בתל אביב, שנמצא בעליה מתמדת".

מאוכזבי מחיר למשתכן חוזרים ובגדול

זוכרים את הכתבות על הזוגות שוויתרו על הזכייה במחיר למשתכן? ובכן, הם כאן ובגדול.  למי שכבר שכח נזכיר כי ההערכות מדברות על כמעט חצי מהזוכים בהגרלות השונות, שוויתרו על מימוש הזכייה בשל מגוון סיבות, בניהן: מחיר הדירות בהן זכו, אי הוודאות בכל הנוגע לתאריך המסירה, תנאי רכישה דרקוניים ועוד.

אבל מה קורה עם אותם זוגות? ובכן, פה מתחילה סוגיה מעניינת. בעוד שחלק מהזוכים לא שקלו לרכוש דירה לפני שהם השתתפו בהגרלה, הרי שלאחר הזכייה והביטול, אותם זוגות נכנסים לשוק ומחפשים לרכוש דירה. מה שמוסיף עוד יותר ללחץ על המלאים המדולדלים הקיימים.

מה עושים עכשיו?

אז איך אפשר להרוויח מכל המצב הזה? "העולם שייך למי שיודע לנתח את המצב ולהגיב אליו במהירות, ובשוק הנדל"ן על אחת כמה וכמה. להערכתי החודשיים הקרובים: אוגוסט וספטמבר, מהווים חלון זמנים אמתי שראוי לנצל. מדובר בשני חודשים בהם הפעילות בשוק רגועה יחסית, דבר המאפשר לאתר הזדמנויות ולשפר עמדות במשא ומתן מול היזמים.

שניכנס לאוקטובר אנחנו נהיה במציאות אחרת לגמרי. הדיבור על מערכת בחירות יהיה זה שישפיע על השוק ויגרום לכל מי שחיכה לראות מה קורה בשוק לרדת בריצה מהגדר ולהיכנס לשוק. אז ימצאו את עצמם הרוכשים במצב בו לכל דירה יש מספר גבוה של רוכשים פוטנציאליים ומכאן כולם מכירים את ההמשך".

מי שרוצה לרכוש דירה וליהנות מהרגיעה הזמנית בשוק ומעמדה טובה יותר מול אנשי המכירות צריך להיכנס לשוק עכשיו. פשוט וקל".

משקיעים במחר של תל-אביב בחסות גינדי TLV > בחזרה למדור

כתבות שאולי פיספסתם

*#