תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המשפחות הצעירות חוזרות לתל אביב

המגמה שהובילה משפחות צעירות רבות לצאת מתל אביב לערי הפריפריה מתהפכת ובגדול, בעיקר בשל השעות הארוכות בפקקים, שבאות על חשבון הפנאי, המשפחה והתחביבים. משפחת מרום תעבור בקרוב מקדימה בחזרה לתל אביב, הנה הסיפור שלהם

ילדים בפארק
© Famveldman | Dreamstime.com

תכירו את משפחת מרום – רונן, בן 38 מהנדס בחברת הי טק ודנה, בת 36 מעצבת גראפית עצמאית הם ההורים של שלי, יואב ויהל: בני 9, 6 ושנתיים.

משפחת מרום עשתה משהו שעד לאחרונה נראה כמעט בלתי סביר: הם עזבו את הדירה שרכשו מיד אחרי הנישואין בקדימה ועברו להתגורר בתל אביב. למה? הנה מה שהם סיפרו לנו:

"לפני המעבר המציאות של חיינו היתה קצת עצובה", אומר רונן, "אני עזבתי את הבית בשעה 6:30 לכל המאוחר. דנה פיזרה את הילדים במוסדות, חזרה לעבוד עד 10:00 בבית, יצאה לתל אביב לפגישות ולסטודיו, ובשעה 15:00 לכל המאוחר בילתה עוד שעה בפקקים ואז זמן ילדים.

אני עזבתי את המשרד בתל אביב בשעה 18:30 כדי איך שהוא לא לסבול מהפקקים והגעתי הביתה בסביבות 19:45. בקיצור – מרבית הזמן של שנינו: דנה ואני, היה על הכבישים. שהגענו הביתה היינו סחוטים, עייפים וכדאי להודות גם קצת עצבניים.

אם חשבנו שמבחינה כלכלית המעבר לקדימה היה כדאי, הרי שעם שני רכבים :אחד לי ואחד לדנה, הוצאות הרכב שלנו הגיעו ליותר- 5000 שקלים לחודש (3000 שקלים היטל רכב שלי במשכורת ועוד 2000 שקלים בחודש לטיפולים, דלק, חניה, רישיונות ביטוחים ועוד). וכל זה עבור מה? פקקים...".

"רונן ואני הכרנו בתקופת הלימודים בתל אביב, הוא היה שותף של אחת מהחברות שלי בדירה ובמהלך כל התקופה שקדמה לחתונה התגוררנו בעיר. אחרי שהתחתנו היה ברור שאנחנו נאלץ לעזוב את העיר שאנחנו כל כך אוהבים כדי להקים משפחה בדירה ראויה. עם זאת, מעולם לא ראיתי את עצמי כעקרת בית והיה לי חשוב להמשיך ולפתח את הקריירה שלי. עם לידתו של יואבי הבנתי שיהיה עלי לבלות הרבה יותר זמן על הכביש והרבה פחות זמן עם הילדים. הנוסחה הזאת לא ממש מצאה חן בעיני ולכן התכנסנו למצוא פתרון לכל הסיפור הזה".

לא מבלים בפקקים במקום בבית

רונן ודנה, כמו זוגות מצליחים אחרים, מגלים בשנים האחרונות שתי עובדות חשובות: הראשונה היא שמגורים במעגל השני והשלישי מכלים את הזמן הפנוי שלהם בשל הגידול העצום של עומסי התנועה, והשנייה היא שהמגורים בפריפריה אינם משתלמים כל כך מבחינה כלכלית, אם יוצאים מנקודת הנחה שכל אחד מבני הזוג זקוק לרכב.

כל אלה מביאים אותם לשקול ברצינות חזרה ללב תל אביב, משום שחזרה זו מגלמת כמה יתרונות מהותיים:

משפחה
© Monkey Business Images | Dreamstime.com

ראשית המגורים בלב תל אביב מאפשרים שחרור מרכב אחד לפחות, בשל תשתיות התחבורה הציבורית בעיר ובשל הנגישות לכל מוקדי התעסוקה המובילים.

בני המשפחה המפרנסים לא מוותרים על שעות יקרות בפקקים.

הילדים זוכים ללמוד במערכת החינוך הטובה והמגוונת יותר בארץ .

ולא פחות חשוב – כל בני המשפחה נהנים מהיכולת ללכת ברגל או לרכב באופניים לכל אחד ממוקדי התרבות, הבילוי והפנאי בעיר.

"עשינו חשבון וגילינו שאמנם המשכנתא שלנו אולי נמוכה, אבל שמוסיפים את הוצאות הרכב שלנו ועלויות אחרות כמו מטפלת לילדים אחרי הצהרים, אנחנו מוציאים עוד כ- 6500 שקלים ועדיין לא מצליחים ליהנות באמת מסגנון חיים שמאפשר לנו פנאי עם המשפחה ופנאי ובילויים לעצמנו", אומרת דנה.

פרויקט גינדי TLV בהזמנות לרכישת דירה במרכז תל אביב במחיר פריסייל

אפשר ליהנות מתל אביב ולשמור על מסגרת תקציבית שפויה

דנה ורונן מספרים כי באחד מהערבים בהם הם ישבו על החשבונות של המשפחה הרעיון התחיל להתגלגל: "הסתכלתי על כל ההוצאות האבודות שלנו ואמרתי לדנה: במחיר הזה אנחנו יכולים להרשות לעצמנו ליהנות ממגורים בתל אביב, אמנם המשכנתא שלנו תהיה יותר גבוהה אבל הכסף שנוציא על רכישת הדירה והמשכנתא יהיה בבחינת השקעה בנכס בלב תל אביב. אנחנו נוכל לוותר על רכב אחד מהשניים ובכך נחסוך לפחות 2500 שקלים בחודש, דנה תוכל למצות את עצמה מבחינת הקריירה כי היא תהיה קרובה לסטודיו שלה ואני אוכל להגיע הביתה בשעה נורמלית וליהנות מזמן איכות עם הילדים. דנה – הפרקטית מבין שנינו מיד הוציאה מחשבון והתחילה לחשב, ומשם הדרך היתה סלולה".

ביקשנו מאוהד דנוס – מומחה נדל"ן ונשיא לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, לחוות את דעתו על החישוב. לדבריו: "משפחות צעירות רבות שוקלות מגורים בפריפריה בשל החיסכון בהוצאות על מגורים. עם זאת, חשוב להזכיר כי תשלום המשכנתא הוא חלק מההוצאות השוטפות של המשפחה: לצד המשכנתא יש את הוצאות הרכב החודשיות, שלא פעם משתוות להוצאות על משכנתא ואף עולות עליהן. אם ניקח משפחה בפריפריה, שמחזיקה שני רכבים, הרי שההוצאה על כל רכב נאמדת בכ- 2500 שקלים לחודש לכל הפחות, בחישוב: בלאי, ביטוחים, דלק, טיפולים וכולי.

ההבדל בין הוצאות הרכב ובין ההוצאות על המשכנתא הוא שבעוד שההוצאות על המשכנתא מהוות השקעה בנכס, הרי שהוצאות הרכב אינן כאלה".

חווית מגורים עירונית ירוקה וקהילתית

אז היכן יגורו בקרוב רונן ודנה?  "לאחר שקיבלנו את ההחלטה לחזור לתל אביב, התחלנו לבחון פרויקטים חדשים בעיר. הגענו לפרויקט TLV GINDI בעקבות חברים שרכשו שם דירה וגילינו שאפשר להשיג את רשימת החלומות שלנו. מבחינתנו, השילוב בין: מגורים במגדל יוקרה בלב העיר, עם אפשרות להשתחרר מכבלי הרכבים הפרטיים בשל מיקום הפרויקט, בתי ספר וגנים שנמצאים במרחק הליכה, פארק עירוני וחדר כושר, וכל זה, חמש דקות הליכה מכל מה שיש לתל אביב להציע, מהווים את חווית המגורים העירונית המושלמת מבחינתנו.

בחזרה למתחם >> משקיעים במחר של תל-אביב בחסות גינדי TLV

כתבות שאולי פיספסתם

*#