לוקחים משכנתא? פער של עשרות אלפי שקלים בין סניפים של אותו הבנק

עידן אלקבץ, מנכ"ל עתיד משכנתאות: "כל סניף פועל כיחידת רווח עצמאית עם יעדים שונים, וחופש הפעולה נגזר מאותם יעדים שעשויים להעדיף להגדיל את האטרקטיביות ולהציע ריבית נמוכה יותר"

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

פערי הריבית בהצעות המשכנתא בין סניפים שונים של אותו הבנק עלולים להגיע עד לכדי 0.2% - כך עולה מבדיקה שערכה חברת עתיד שעוסקת בייעוץ לנוטלי משכנתאות. המשמעות היא פער של כ-85 שקל בהחזר החודשי של משכנתא ממוצעת, שמצטבר לאורך השנים לכ-20 אלף שקל.

לדברי עידן אלקבץ, מנכ"ל עתיד משכנתאות ובעברו מנהל פיתוח עסקי באגף השיווק של בנק לאומי למשכנתאות, קשה להצביע על בנק מסוים שמספק לרוב את הצעות האשראי הטובות ביותר. לכן הוא ממליץ לא להתעצל ולנהל עם הבנקים מו"מ ממושך על גובה הריבית, גם אם הדבר כרוך בלחזור לסניפי הבנקים מספר פעמים, עד להשלמת מלוא הפוטנציאל במו"מ.

אלקבץ מבהיר כי לרוב, לאחר שנעשית פנייה לסניף אחד ופרטי הלקוח מוזנים במערכת, גם ביתר הסניפים יוכלו לראות כי הלקוח כבר החל בהליך לקבלת משכנתא ועל כן היכולת של הלקוח לתמרן בין סניפים של אותו הבנק היא מוגבלת. הבדיקה שאלקבץ עשה בעניין זה נעשתה בעיקר לצורך המחשת הפערים בין הצעות המשכנתא ועד כמה חשוב לנהל מו"מ אינטנסיבי.

אלקבץ טוען כי לרוב, נוטלי המשכנתאות מסתפקים בהשוואה קצרה בסניף בו מתנהל חשבונם ובבנק מתחרה. אלקבץ מזכיר כי למנהלי הסניפים קיימת הזכות להפחית את הריביות המוצעות על ידי פקידי המשכנתאות ולכן הוא ממליץ להפעיל לחץ ולהשוות בין כמה בנקים עד לקבלת ההצעה הטובה ביותר.

הפער בין מסלולי המשכנתאות

לדבריו, "הריביות אומנם מושפעות מריבית הפריים, אך התנאים לכל לקוח משתנים ונקבעים על ידי מנהל הסניף או על ידי הפקידים במקום. זאת, כשיש לו חופש החלטה לגבי תנאים אלו בתוך טווח מסוים ומעל לרף המינימום שנקבע על ידי מטה הבנק. חשוב להבין שכל סניף פועל כיחידת רווח עצמאית עם יעדים שונים, וחופש הפעולה נגזר מאותם יעדים שעשויים להעדיף להגדיל את האטרקטיביות ולהציע ריבית נמוכה יותר על מנת להגדיל את מספר משכנתאות הניטלות בסניף; באופן דומה היעדים עשויים לתת דגש על רווחיות לכל משכנתא ולא על סך המשכנתאות הנלקחות בסניף ואז שיעור הריבית המוצע גבוה יותר לרעת נוטל המשכנתא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה