פעילות המשכנתאות שוברת שיאים: הציבור מיחזר 2.67 מיליארד שקל בחודש יוני

מהנתונים המתפרסמים היום עולה כי רק 15% מנוטלי המשכנתאות בחודש יוני היו משקיעים לעומת 16.7% בממוצע ב-12 החודשים האחרונים

סיון איזסקו
סיון איזסקו

ציבור בעלי המשכנתאות מיחזר בחודש יוני משכנתאות בהיקף של 2.67 מיליארד שקל - פי 2.8 לעומת היקף המחזור ביוני 2014. מדובר בהיקף המחזור הגדול ביותר שנרשם אי פעם. הרקע לעלייה בהיקפי המחזור הוא סביבת הריבית הנמוכה והעלייה למודעות בדבר הכדאיות הכלכלית בזכות פעילותם של יועצי המשכנתאות העצמאיים הפועלים בענף. מחזור משכנתא הוא הליך בו הלווה נוטל הלוואה חדשה בתנאים אטרקטיביים יותר וזאת על מנת לפרוע הלוואה ישנה שנקלחה בתקופה שבה סביבת הריבית היתה יקרה יותר.

המיחזור מאפשר ללווה להקטין את גובה ההחזר החודשי או לחילופין לקצר את מספר התשלומים שנותרו עד לפירעון הסופי של המשכנתא. מחזור המשכנתא כרוך בחלק מהמקרים תשלום עמלת פרעון מוקדם, אולם בהתחשב בחסכון שיווצר לאורך כל חייב המשכנתא המחזור לרוב יוצר חסכון גדול.  

מנתוני בנק ישראל עולה כי 76% מהממחזרים עשו זאת באותו הבנק שבו נטלו את המשכנתא המקורית, 16% עברו בנק לצורך מחזור המשכנתא ו-8% מהממחזרים הם זכאי משרד השיכון שנטלו הלוואה בנקאית לצורך פירעון ההלוואה שקיבלו בעבר מהמדינה.

76% מהממחזרים עשו זאת באותו הבנק שבו נטלו את המשכנתא המקוריתצילום: עופר וקנין

גם בחודש שעבר נרשם גם שיא בהיקף נטילת המשכנתאות. מהנתונים שפירסם בנק ישראל מוקדם יותר החודש, הסתכם היקף הפעילות הסתכם בחודש החולף בכ-7 מיליארד שקל. עיקר העלייה בהיקפי הפעילות נרשמה בנטילת משכנתאות על ידי מי שדיווח שזוהי דירתו הראשונה.

מהנתונים המתפרסמים היום עולה כי רק 15% מנוטלי המשכנתאות בחודש יוני היו משקיעים לעומת שיעור של 16.7% בממוצע ב-12 החודשים האחרונים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לפני משרד האוצר, בחודש יוני נרשמה עלייה חדשה ברכישת דירות על ידי משקיעים על רקע הציפיות להעלאת מס הרכישה שהובילו משקיעים למהר לסגור עסקה. לכן ניתן להניח כי בנתוני המשכנתאות לחודש יולי ואוגוסט ניתן יהיה לזהות עלייה בהיקפי נטילת משכנתאות מצד משקיעים - בעיקר אלו שחתמו על העסקות במהלך חודש יוני.

לפי נתוני בנק ישראל ההחזר החודשי של המשנכתאות שנלקחו ביוני מהווים בממוצע 25.7% מההכנסה החודשית הקבועה של נוטל ההלוואה. זהו שיפור קל ביחס לנתון ביוני 2014 שעמד על 27.2%. כ-35% מהמשנתאות נלקחו ביחס LTV (היקף החוב ביחס לשווי הדירה) הגבוה מ-60% - בדומה למצב ב-12 החודשים הקודמים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker