מנצלים את הריבית האפסית: שיא במספר ממחזרי המשכנתאות במארס

4,777 משפחות מיחזרו את המשכנתא בחודש החולף לעומת 1,792 לווים בלבד שנה קודם לכן

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

בנק ישראל פירסם היום נתונים חדשים לגבי שוק המשכנתאות בחודש החולף. מהנתונים עולה כי הציבור מנצל את הריבית האפסית ומסתער על הבנקים לצורך מיחזור משכנתאות - נטילת משכנתא חדשה בריבית זולה כדי לפרוע משכנתא שנלקחה בעבר בריבית גבוהה יותר.

אם במארס 2014 רק 1,792 לווים מיחזרו משכנתא, הרי שבמארס 2015 כשהריבית הגיע לשפל היסטורי - מספר הממחזרים זינק ל-4,777. היקף ההלוואות שמוחזרו זינק מ-923 מיליון שקל במרץ 2014 ל-1.77 מיליארד שקל במרץ 2015.

הירידה החדה בריביות על המשכנתאות הובילה לכך שגם ללווים שנותרו עם משכנתאות קטנות יחסית משתלם למחזר את החוב, וכך אם לפני שנה היקף החוב הממוצע שמוחזר היה כ-500 אלף שקל, עתה הסכום עומד על 371 אלף שקל.

יריד דיור בגני התערוכהצילום: ניר קידר

הערכות הן כי לווה ממוצע שממחזר משכנתא חוסך עשרות אלפי שקלים בתשלומי ריבית לאורך חיי ההלוואה. גודל החיסכון תלוי בגודל ההלוואה, בתקופה שנותרה לפרעון ותנאי הריבית שנקבעו בהלוואה.

עקב הביורוקרטיה ועלויות המעבר הכרוכות בשיעבוד הנכס לטובת בנק אחר, 89% מיחזרו את המשכנתא באותו הבנק והיתר 11% נטלו את ההלוואה החדשה בבנק אחר. משכנתא ממוצעת שמוחזרה בתוך אותו הבנק הינה בסכום של 350 אלף שקל, לעומת משכנתא ממוצעת של 550 אלף שקל בקרב אלו שבחרו למחזר את ההלוואה באמצעות נטילת הלוואה מבנק אחר. ככל הנראה הדבר נובע מכך שבהלוואות גדולות יותר עלות המעבר הופכת להיות שולית ביחס לחסכון הצפוי כתוצאה משיפור תנאי ההלוואה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כל לקוח יכול למחזר את הלוואת המשכנתא. בחלק ממסלולי ההלוואות קיימים קנסות על פירעון מוקדם של המשכנתא - אך לעיתים החיסכון בטווח הארוך הוא כל כך גדול שכדאי למחזור למרות הקנס.

לדברי יועץ המשכנתאות עדי שטרן, מנכ"ל שטרן משכנתאות, "הבנק מרוויח מהריבית שאתם משלמים על המשכנתא והוא לא ירים אליכם טלפון להגיד לכם שיש לכם הזדמנות גדולה היום לחסוך. הריבית בישראל נמצאת כיום ברמה הנמוכה ביותר אי פעם. המשמעות היא ברורה -  זו ההזדמנות של כל בעל משכנתא לקבל את המחיר הטוב ביותר על המשכנתא שלו.  חשוב להבין - וזה חד משמעי – יש היום הזדמנות גדולה והזמן לתפוס אותה הוא עכשיו. אסור, לפחות למי שקורא את המילים האלה, להתעורר עוד שנתיים ולהגיד 'איך לא ניצלנו את הריבית שהיתה ב-2015'".

בנוסף, אומר שטרן כי "תהליך המחזור מתחיל בבדיקת כדאיות כלכלית. בודקים כמה נחזיר מהיום ועד סוף חיי המשכנתא, אל מול כמה נחזיר מהיום ועד סוף חיי המשכנתא אם נמחזר. על מנת לבצע את הבדיקה יש צורך לבנות תמהיל משכנתא אופטימאלי בהתאמה אישית. יש כיום עדיפות גבוהה למסלול הפריים ולמסלול הריבית הקבועה לא צמודה אבל יחד עם זאת חייבים להתאים את התמהיל תמיד לצרכים וליכולות של הלווה ולא של הבנק. לאחר בניית התמהיל, שווה ללכת לבנק מתחרה ולהביא משם הצעה כתובה על מנת שהבנק שלכם ישווה אותה ויתבצע מחזור מהיר".

בסוף חודש מארס הסתכם מספר הלוואות המשכנתא (למטרת מגורים) בשיא של 773 אלף לווים החייבים לבנקים סכום שיא של 267.5 מיליארד שקל. שיעור ההלוואות בהן קיים פיגור של יותר מ-90 יום בהחזר החודשי הוא 0.8%.

מנתוני בנק ישראל עולה כי נמשכת ירידה בשיעור ההחזר החודשי של המשכנתא מתוך ההכנסה של הלווה. בהלוואות החדשות שנלקחו במארס 2015 שיעור ההחזר החודשי עמד בממוצע על 25.5% מההכנסה של הלווים לעומת 27.3% שנה קודם לכן. הירידה בשיעור החזר החודשי מתוך ההכנסה נובעת, בין השאר, מנטילת משכנתאות לתקופות ארוכות יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker