ממשיכים בקצב הגבוה: 2013 בדרך לשבור שיא בנטילת המשכנתאות

במהלך אוגוסט אמנם חלה ירידה של 4.3% בנטילת המשכנתאות, ביחס לחודש שלפני אך היקף ההלוואות לדיור ממשיך להיות גבוה - 4.78 מיליארד שקל ■ הריבית הממוצעת על משכנתאות שבהן היקף החוב היה נמוך מ-60% מערך הדירה, היתה 1.85%

נמרוד בוסו
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קצב נטילת המשכנתאות המשיך להיות גבוה גם במהלך אוגוסט. מנתונים שפרסם היום (ד') בנק ישראל, על פי דיווחים שהועברו אליו מהבנקים, עולה כי במהלך החודש לווה הציבור הרחב מהבנקים כ-4.786 מיליארד שקל לשם רכישת דירות. מדובר בירידה של 4.3% ביחס לחודש יולי, אז לווה הציבור כ-5 מיליארד שקל לשם רכישת דירות.

ביחס לאוגוסט 2012 מדובר בירידה חדה של 18%, וזאת מאחר שבמהלך אותו חודש נרשם היקף שיא בנטילת משכנתאות - 5.817 מיליארד שקל – הסכום הגבוה ביותר עד היום. אלא שאותו נתון היה חריג ונגרם בשל העלאת המע"מ בספטמבר 2012, כך שבסך הכול נתוני בנק ישראל ממשיכים להעיד כי קצב נטילת המשכנתאות ממשיך להיות גבוה.

אם קצב נטילת המשכנתאות יישמר, הרי שהיקף פעילות המשכנתאות ב-2013 עשוי לשבור את השיא שנרשם ב-2010. מתחילת השנה קצב נטילת המשכנתאות מסתכם ב-53 מיליארד שקל, בעוד שהשיא שנרשם ב-2010 היה 47.2 מיליארד. ב-2011 הסתכם היקף המשכנתאות בכ-46.6 מיליארד שקל.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

אכזבה: האייפון הזול הוא בעצם די יקר

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ניסיון שלישי: מנכ"ל בנק ירושלים לשעבר לדירקטוריון בנק לאומי?

נטילת משכנתאות. נתוני בנק ישראל מלמדים כי הקצב ממשיך להיות גבוהצילום: dreamstime

הריבית הממוצעת על משכנתאות שנלקחו באוגוסט, שבהן היקף החוב היה נמוך מ-60% מערך הדירה, היתה 1.85% ‏(ריבית קבועה צמודה למדד‏), או 4.05% כשמדובר בריבית קבועה ללא הצמדה למדד. במשכנתאות שבהן החוב מהווה יותר מ-60% מערך הדירה היתה הריבית הממוצעת על משכנתאות 2.24% ‏(קבועה צמודה למדד‏), או ריבית של 4.49% כשמדובר בהלוואה בריבית קבועה ללא הצמדה למדד. מדובר באחת מרמות הריבית הנמוכות ביותר השנה.

בדיוני הוועדה המוניטארית בבנק ישראל לקבלת החלטת הריבית לספטמבר נכתב בהקשר של מחירי הדיור, כי קצב עליית מחירי הדיור שוב מתגבר. על פי נתוני בנק ישראל, במהלך החודשים מאי עד יולי נרשמה עלייה של 0.5% במחירי הדירות. במהלך 12 החודשים שהסתיימו ביוני, קצב עליית המחירים גדל ל-9.3%, לעומת 8.7% ב-12 החודשים שהסתיימו במאי, כלומר - נבלמה הירידה בקצב השנתי של עליית מחירי הדירות. במקביל, חלה עלייה במספר העסקות בשוק הדיור.

"סכנה ממשית לאי עמידה בהחזרי המשכנתא"

בתוך כך, מזהיר היום משרד שמאות המקרקעין זאב כהן - ארז כהן, מפני ריבוי מקרים של אי עמידת משקי בית בהחזרי משכנתאות בתקופה הקרובה, בעקבות בדיקה שערך המשרד בנושא. "ב-2014 קיימת סכנה ממשית לאי עמידה של רבבות משקי בית בהחזר המשכנתא, תרחיש שתהיה לו השפעה קשה ביותר הן כלכלית והן חברתית", מזהירים במשרד.

לדברי ארז כהן, מבדיקת המשרד עולה כי אם ב-2004 עמד מחיר דירה ממוצעת בישראל על כ-700 אלף שקל בלבד, כיום נושק מחירה לכ-1.4 מיליון שקל, ובהתאמה גם לקיחת המשכנתא הוכפלה מכ-400-350 אלף שקל בממוצע ב-2004, לכ-800 אלף שקל בממוצע כיום, כאשר רבע מהלווים לוקחים משכנתא בגובה מיליון שקל ויותר.

"החזר משכנתא חודשי ממוצע כיום הינו 6,000-5,000 שקל, שווה ערך במקרים רבים למשכורת חודשית של אחד מבני הזוג. זו נקודה שברירית מאוד. מספיקה עלייה קלה של ריבית בנק ישראל ברבע או בחצי אחוז, מספיקה עלייה קלה באחוזי האבטלה במשק כשאחד מבני הזוג לא יעבוד, מספיקה עלייה בהוצאות המחייה של בני הזוג - לדוגמא על חינוך ילדים, נסיעות או ארנונה - על מנת לגרום לאותה נקודה שברירית להתפרק", אומר כהן.

"מדובר ברמת סיכון גבוהה ביותר שלא הייתה קיימת בעבר, משום שהחזר משכנתא ממוצע היה לפני חמש שנים כ-3,500 שקל בחודש, כך שהיה קיים 'מרווח בטחון' משמעותי. מרווח בטחון זה אינו קיים כיום. באופן פרדוקסלי דווקא זוגות צעירים ומשפרי דיור מעוטי אמצעים ובעלי הכנסות נמוכות יחסית, לקחו משכנתאות גדולות במיוחד, משום שההון העצמי שברשותם היה קטן, ולכן היו צריכים להשלים סכום גדל והולך לרכישת דירה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker