הרוכשים בחיפה מהססים - והמחירים יורדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיפה. האם הצעירים יעדיפו אותה על פני הקריות?
חיפה. האם הצעירים יעדיפו אותה על פני הקריות?צילום: צבי רוגר
יעל דראל
יעל דראל
יעל דראל
יעל דראל

על פניו, חיפה נהנית מכל המרכיבים הנכונים שאמורים להפוך אותה לחלופה המתבקשת לתל אביב, ולמקום מפלטם של הזוגות הצעירים המחפשים דיור סביר במרחק שעת נסיעה מזירת הנדל"ן הרותחת של גוש דן — אבל בפועל המצב שונה.

חיפה, העיר השלישית בגודלה בישראל, נהנית מרצועת חוף ים ומיערות נרחבים, מפעילותו של פארק היי־טק מהמבוקשים בישראל, ממספר מוסדות אקדמיים, ובהם הטכניון ואוניברסיטת חיפה המלמדים כ–30 אלף סטודנטים בשנה, וכן מפעילות תיירותית ועסקית לא מבוטלת, הקשורה גם בפעילות שדה התעופה המקומי ובהיותה עיר נמל.

עיון מהיר בשורת התחזית של תוכנית המתאר העירונית מעלה כי בחיפה מאמינים בפוטנציאל המקומי: יעד האוכלוסייה בעיר עלה מ–280 אלף כיום, ל–330 אלף איש ב–2025, ואם שואלים את העירייה, היעד למטרופולין הוא כחצי מיליון תושבים.

אלא שהנתון שמסכם את מאזן ההגירה ל–2016 מנפץ את האופטימיות, ובאותה נשימה גם מעורר שאלות רבות באשר לעתידה של העיר: בשנה זו, היה מאזן ההגירה 9,400– תושבים. כלומר, כ–26 אלף איש היגרו לחיפה, אבל כ–35 אלף אחרים נטשו אותה. הנתון הדרמטי הזה מתעצם בעיקר אל מול הנתון של השנה שקדמה לו: ב–2015 מאזן ההגירה בחיפה היה אמנם שלילי, אך הסתכם בגירעון של כ–2,000 תושבים "בלבד". כלומר, כ–9,300 איש נטשו את העיר, וכ–7,300 עברו להתגורר בה.

אוניברסיטת חיפהצילום: יובל טבול
אוניברסיטת חיפהצילום: יובל טבול

מגמה זו צריכה להדאיג לא רק את ראש העירייה, יונה יהב, אלא גם את שר האוצר, משה כחלון, שהוא גם תושב העיר, המבקש בתקופת כהונתו "לשים את חיפה על המפה", בעזרת מספר מהלכים. ואולם כחלון מתעלם מהמספרים המעידים על כך שהחיפאים מצביעים ברגליים ונוטשים את העיר, מרביתם ככל הנראה למרכז.

אחת הסיבות העיקריות להגירה השלילית לאורך השנים היתה ונותרה בעיית התעסוקה בעיר. דימויה של חיפה כעיר פועלים מנומנמת, המציעה תעסוקה בעיקר לעובדי הנמל, המפעלים, או התעשיות המסורתיות, לא הצליח להיטשטש על אף מספר יוזמות שננקטו ואף שכיום היא מוקד חשוב גם לעובדי מגזר ההיי־טק, באמצעות פעילותו של פארק מת"מ, שמתעתד אף להכפיל את שטחו. במתחם זה פועלות מספר חברות ענק דוגמת פיליפס, אפל, גוגל ומיקרוסופט, ושיעורי התפוסה בו נחשבים לגבוהים בישראל — כ–98%.

בעיריית חיפה מכירים היטב את החולשה התעסוקתית הכרונית שממנה סובלת העיר, ובשנה החולפת היו מספר יוזמות לפיתוח התעסוקה. אחת מהן היא החתימה על ההסכם לפינוי בית הספר הטכני במפרץ חיפה, שיביא בתוך כשנה וחצי לפינוי שטח של כ–400 דונם, שבו יוקמו שטחים לוגיסטיים לפעילות עורף הנמל, לצד משרדים ושטחי אחסון. בעירייה טוענים כי המגמה תהיה למקם באזור זה גם חברות היי־טק הזקוקות לקרבה לנמל, וכי יש להם תוכניות לפיתוח שטחים נוספים של 400 דונם באזור הצ'ק פוסט. שטחים אלה אותרו בתוכניות מנדטוריות ישנות, ובהם אפשר להעניק זכויות בנייה לטובת פעילות תעשיית ההיי־טק.

תוכנית נוספת שקודמה בשנה האחרונה היא התוכנית להקמת חזית הים העירונית בחיפה, שבה נכלל החזון להפוך את הנמל הישן למוקד תיירות תוסס, דוגמת נמל תל אביב, או נמלים בערים אירופיות כמו ברצלונה, שבה פעילות הנמל מושכת כ–30 מיליון תיירים בשנה. מהנדס עיריית חיפה, אריאל וטרמן, העריך בהקשר זה כי יעד התיירות של חיפה הוא כ–4 מיליון תיירים בשנה. כדי להשיג אותו יוקמו גם בתי מלון חדשים, חלקם כבר מוקמים בציר בן גוריון. אם להאמין לתחזיות העירייה, כבר ב–2018 יתאפשר להגיע ברגל מרחוב העצמאות בעיר, ציר מסחר ותיק שסבל שנים מדימוי שלילי, לאזור שוקק מסעדות ובתי קפה בכניסת הנמל.

עם זאת, גם בהנחה שכל תוכניות העירייה יתממשו במלואן ועל פי לוחות הזמנים — הנחה אופטימית במיוחד — עדיין קשה לראות מה חיפה מציעה בעתיד הקרוב מבחינת תעסוקה למי שאינו עובד במגזר ההיי־טק.

העיר התחתית בחיפהצילום: אייל טואג

ירידה של 12% בשנה במספר העסקות בחיפה

בלתי־אפשרי לסכם את השנה האחרונה שעברה על שוק הנדל"ן בחיפה ולשרטט קדימה את המגמות לשנה הקרובה, בלי להתייחס למגמות ששלטו ב–2017 בשוק הדיור בישראל. מגמות אלה אופיינו בירידה ניכרת במספר העסקות בשוק, מה שכונה קיפאון, בהתמתנות של עליית מחירי הדירות, לאחר עשור של זינוקים, וכן בהתכווצות פלח המשקיעים.

חיפה נותרה ב–2017 במובנים רבים מחוץ למשחק של תוכנית מחיר למשתכן. בניגוד לערים אחרות, שבשטחן שיווקה המדינה קרקע לאלפי דירות מוזלות, בחיפה נבנות כיום כ–400 דירות בלבד בשכונת קרית אליעזר, בפרויקט שיתפוס את מקומו של אצטדיון הכדורגל המיתולוגי בעיר, לצד מוקד קטן נוסף של כ–150 דירות שעתידות להיבנות ברמת אלמוגי. אלה מספרים נמוכים מאוד ביחס לאוכלוסיית העיר.

במספרים יבשים התמונה ברורה: ב–2017 בוצעו בחיפה רק 6,078 עסקות לרכישת דירות — ירידה של 12% לעומת 2016, שבה נחתמו 6,885 עסקות. נתון זה הוא גם הנמוך ביותר בשש השנים האחרונות, אף שבמהלכן מספר העסקות היה במגמת ירידה מתמשכת. לשם השוואה, ב–2013 בוצעו בחיפה 9,142 עסקות לרכישת דירות — 33.5% יותר עסקות לעומת 2017.

גם מבחינת מחירים, המספרים מורים על מגמת ירידה. כך למשל, הסכום של עסקה ממוצעת על דירת 3.5–4 חדרים בעיר ירד ב–2017 ל–1.25 מיליון שקל בממוצע, לעומת 1.37 מיליון שקל ב–2016. גם במחיר הממוצע עבור דירת 4.5–5 חדרים חלה ב–2017 ירידה קלה: ב–2016 המחיר הממוצע לדירה כזו הסתכם ב–1.94 מיליון שקל, ואילו ב–2017 המחיר ירד ל–1.9 מיליון שקל.

לצד כל אלה, חיפה היתה העיר שסבלה במידה הרבה ביותר מהתכווצותו של פלח המשקיעים. הצעדים שהוביל כחלון במטרה להבריח את משקיעי הנדל"ן מהשוק נשאו פרי, ומשקלם בשוק הדיור בכלל הארץ התכווץ בשנתיים האחרונות מכ–30% לכ–16% בלבד כיום. הנתונים בנוגע לחיפה, שהיתה יעד אטרקטיבי למשקיעי הנדל"ן בשנים האחרונות, מצביעים על כך שכיום הם בעיקר מוכרים את דירותיהם ומקטינים את המלאי. לפי נתוני משרד האוצר, המשקיעים בחיפה מכרו 1,703 דירות יותר מאשר הם רכשו ב–2016–2017. כלומר, הם ניסו להיפטר ממלאי הדירות שלהם. לעומת זאת, בתל אביב, למשל, המאזן חיובי. אמנם חלה בעיר האטה ברכישות על ידם משקיעים, אבל הם המשיכו לרכוש דירות בתל אביב בשיעור גבוה יותר מהדירות שהם מכרו.

עיקר הבנייה — במערב העיר

בשטח, הבנייה ממשיכה — גם במוקדי הבנייה החדשים בעיר וגם במיזמי התחדשות עירונית רבים שקודמו בה בשנים האחרונות. כשצוללים לפילוח השכונות לא מפתיע לגלות כי בשנה האחרונה המוקד שהוביל את הבנייה — וצפוי להמשיך להוביל גם בשנה הבאה — היה השכונות החדשות שנבנות במערב העיר: רמת הנשיא ונאות פרס. התחלות הבנייה בשכונות אלה הסתכמו ב–1,189 דירות בין 2014 לרבעון האחרון של 2017. באזור זה דירות רבות מצויות כיום בשלבי מסירה, חלקן נרכשו על ידי משקיעים בשנים האחרונות, וכעת יהיה מעניין לעקוב אחר תנודות שוק ההשכרה והמכירה באזור זה. ברובע, הכולל את שכונת אחוזה ודניה, נבנו 670 דירות בין 2014 לרבעון האחרון של 2017, ואילו בשכונת נוה שאנן התחילה בבנייתן של 603 דירות. האזור שבו נבנו הכי פחות דירות ב–2017 היה רובע הכרמל, שבו נכללות בין היתר השכונות הוותיקות כרמליה, ורדיה ואזור הכרמל הצרפתי.

שכונת נאות פרסצילום: אייל טואג

הסיבה שבעטיה תמשיך מערב חיפה להיות מוקד בנייה מרכזי גם בשנה הקרובה, היא בין היתר המהלך לפינוי בסיס צה"ל הפועל בסמוך לאצטדיון סמי עופר. פינוי זה יאפשר את בניית חלקה השני של שכונת נאות פרס. בנוסף, בעתודת הקרקע החדשה, ששטחה הכולל הוא כ–750 דונם, מתכננת המדינה לשווק קרקע לכ–5,000 דירות מחיר למשתכן. מהלך זה יאפשר לעיר להצטרף לראשונה למשחק הדירות המוזלות, ולהיהפך אולי ליעד מבוקש עבור הנרשמים להגרלות העתידיות.

כיוון זה, שבו מעוניינת העירייה, נשמע על פניו כהתפתחות חיובית, אך עולה השאלה האם מספר כה גדול של דירות שיתווספו לאזור יזכו לביקוש המיוחל מצד קבלנים שיתמודדו במכרזים ומצד רוכשי הדירות העתידיים? זהו אתגר לא מבוטל, בהתחשב בכך שאוכלוסיית העיר בירידה, על אף הבנייה הרבה, ושצפונית לחיפה נבנות אלפי דירות חדשות באזור הקריות. מעבר לכך, בתקופה האחרונה מכרזים רבים באזור ובאזורים פריפריאליים נוספים זכו לביקוש נמוך מצד השחקנים בשוק. לשם המחשה, בקרית מוצקין ובקרית ביאליק מתקיים הליך מואץ של שיווק קרקעות ליותר מ–10,000 יחידות דיור חדשות, לצד תוכנית גדולה של אלפי דירות נוספות המתקדמת באזור קרית אתא.

האם הצעירים יעדיפו את חיפה על פני הקריות? לא בטוח. אמנם מעמדה של חיפה עולה על זה של הקריות מבחינות רבות, אך דירת 120 מ"ר בקרית מוצקין במחיר למשתכן צפויה לעלות כ–920 אלף שקל, ואילו דירת 120 מ"ר במחיר למשתכן בשכונת קרית אליעזר בחיפה תימכר במחיר ממוצע של כ–1.14 מיליון שקל. מחירי הדירות המוזלות באזור הקריות עשויים להיות תחרות גם עבור גל הבנייה החדש הצפוי במערב חיפה, שכן מחיר דירה בשטח דומה בשכונת נאות פרס הוא יותר מ–1.4 מיליון שקל.

שכונת נאות פרסצילום: אייל טואג

התחדשות עירונית באזורים שסבלו מהזנחה

אחד הזרקורים המשמעותיים במוסף זה בשנה שעברה היה סביב מהלכי ההתחדשות העירונית המקודמים בחיפה. מסמך המדיניות העירוני להתחדשות עירונית שאושר לפני כשנתיים אמנם זכה לביקורת רבה בעיקר מצד יזמים, אך קבע ודאות תכנונית לא מבוטלת, שאיפשרה את יציאתם לדרך של מיזמים רבים בעיר.

נכון להיום, יש כמה מוקדים פעילים של מיזמים כאלה בחיפה. בין השאר ברחובות אמיל זולא, בברל כצנלסון, המלך אמציה, המלך חזקיהו, העלייה השנייה, חביבה רייך, חיל הים, במתחם יציאת אירופה וכן במורדות הכרמל הצרפתי. בתקופה האחרונה יש גם פרויקטים בדרך הים וברחובות קדימה ושמשון.

בחלק לא מבוטל מהמקרים יש דגש על אזורים שסבלו מהזנחה במשך שנים, ובהם שכונת שפרינצק ושכונת נוה דוד הסמוכות לחוף הים בכניסה לעיר, שם מקודמות תוכניות משמעותיות יחסית. במתחם יציאת אירופה, למשל, נכללים בפרויקט מבני רכבת ישנים בני 26 יחידות דיור קטנות, בשטח ממוצע של כ–42 מ"ר כל אחת. על פי התוכנית, מבנים אלה ייהרסו ובמקומם יוקם מבנה מגורים חדש בן 22 קומות, שבו יוקמו 126 יחידות דיור בשטח דירה ממוצע של כ–90 מ"ר.

צילום: חגי פריד

גם באזורים אחרים, דוגמת קרית אליעזר, קרית אליהו, קרית חיים מערבית ובשכונות החוף, מקדמת העירייה תוכניות מתאר להתחדשות עירונית. מנתוני העירייה עולה כי ב–2017 ניתנו בעיר 947 היתרי בנייה למיזמי התחדשות עירונית, מהם 623 היתרים לפרויקטים של פינוי־בינוי או עיבוי, ו–324 היתרים לפרויקטים של תמ"א 38. מגמה זו צפויה להמשיך ולהיות משמעותית בחיפה גם ב–2018 — עם יציאתם לדרך של כמה מאות יחידות דיור במיזמי התחדשות עירונית.

חיפה עלתה לכותרות בחודשים האחרונים גם בזכות שני פרויקטים של השכרה המקודמים בה לראשונה. הראשון מוקם על ידי חברת אשטרום בנאות פרס ויתרום לשוק השכירות המקומי 164 דירות, והשני הוא פרויקט של חברת שכטמן, שאותו רוכשת המדינה, שיתרום לשוק 109 דירות ברחוב טבנקין בשכונת נוה שאנן. בשלב זה אפשר להעריך בזהירות כי פרויקטים אלה אינם צפויים לשנות במשהו את השוק בעיר, בעיקר נוכח העובדה שבפרויקט של שכטמן מתכוונת המדינה להציע את הדירות בשכר דירה גבוה יחסית של כ–4,000 שקל בחודש, כששכר הדירה הממוצע בשכונה הוא כ–3,500 שקל בחודש. הביקוש עשוי להיות בעייתי בעיקר אם לוקחים בחשבון שבשנים האחרונות משקיעים רבים נטשו את השוק המקומי ודירות רבות ממתינות ממילא זמן רב יותר על המדף.

המחירים ברמות רמז ממשיכים לטפס

מדרחוב נורדאוצילום: אבישג שאר-ישוב

המחירים הממוצעים שפורסמו לסיכום 2017 על חיפה מצביעים כבר על ירידות בסכומי העסקות, אבל בשטח המגמה הבולטת ביותר נכון להיום היא הקיפאון במחירים. בניגוד לשנים עברו, שבהן חלו עליות מחירים, הפעם נראה כי המחירים אינם זזים.

מתווכים ותיקים בעיר שעמם שוחחנו מאשרים כי העצירה קשורה להמתנה להגרלות מחיר למשתכן, ושהשפעתה מורגשת בכל פלחי השוק, גם בשכונות מבוססות שאינן קשורות ישירות לקהל היעד של התוכנית, דוגמת שכונת דניה, שבה מתקשים מוכרים רבים למצוא רוכשים לדירותיהם. מצב זה, שצפוי להתגבר השנה בשל המשך שיווקן של דירות רבות במחיר למשתכן, יביא, להערכת השחקנים בשוק, לירידת מחירים קלה ב–2018.

הקיפאון הנוכחי במחירים מאפיין כמעט את כל השכונות שנסקרו. כך למשל, בשכונת רמת אלמוגי לא היה השנה שינוי ביחס לסקירות שבוצעו בשנתיים האחרונות, והמחיר הממוצע בשכונה המשיך לנוע סביב 16–18 אלף שקל למ"ר. עסקות אחרונות שבוצעו בשכונה היו של דירות 5–5.5 חדרים, בשטח ממוצע של כ–120 מ"ר, שנמכרו ב–2.1–2.3 מיליון שקל.

שכונת הדרצילום: אייל טואג

קיפאון דומה חל גם בשכונת רוממה הישנה וברוממה החדשה, שם טווח המחירים של העסקות המשיך להיות רחב, דבר המאפיין את האזור. ברוממה הישנה בוצעו עסקות המשקפות מחיר ממוצע של 11 אלף שקל למ"ר, לצד עסקות המשקפות מחיר ממוצע של 17 אלף שקל למ"ר. הטווח הרחב נובע מהעובדה שלצד הבנייה הישנה בשכונה, יש כמה מיזמי תמ"א 38, שבהם מבוצעות עסקות גבוהות יותר.

טווח מחירים דומה נמצא גם באזור הכרמל הוותיק, שנמתח בין מרכז הכרמל למרכז אחוזה. באזור זה בוצעו בחודשים האחרונים עסקות המשקפות מחיר שנע בין 11 אלף שקל למ"ר ברחוב מעברות למשל, לצד עסקות המשקפות מחיר כפול למ"ר ברחובות המבוקשים יותר של האזור, דוגמת הירקון ומרגלית. בקרית ספר המחיר הממוצע היה כ–17 אלף שקל למ"ר, וגם בשכונת כרמליה מחירי העסקות בחודשים האחרונים משקפים מחיר של 13–16 אלף שקל למ"ר, בדומה למחירים שאפיינו את האזור בשנה הקודמת.

אחד המוקדים המעניינים בעיר היא רמות רמז, שגם היתה יעד מסורתי למשקיעים רבים, בעיקר בשל קרבתה לטכניון ולאוניברסיטת חיפה. בשכונה זו היתה עליית מחירים דרמטית בחמש השנים האחרונות, ואילו השנה העלייה היתה בשיעור נמוך יותר מבשנים עברו. עם זאת, המחירים בשכונה המשיכו לעלות מעט, בניגוד לשכונות רבות שבהן היתה יציבות.

מתווכים ותיקים בעיר מאשרים כי העצירה במספר העסקות קשורה להמתנה להגרלות מחיר למשתכן, וההשפעה מורגשת בכל פלחי השוק, גם בשכונות מבוססות שאינן קשורות ישירות לקהל היעד של התוכנית. כך למשל, בדניה היוקרתית מתקשים מוכרים רבים למצוא רוכשים לדירות

נוה שאנן. בשכונה מורגש קיפאון גם בשוק המכירה וגם בשוק ההשכרהצילום: אייל טואג

אם לפני כחמש שנים היתה ברמות רמז עלייה של כ–20% במחירי הדירות, לפני ארבע שנים נוספה בשכונה עלייה של כ–8%, כך שדירות 3 חדרים עלו 670–800 אלף שקל. המחירים בשכונה המשיכו לעלות, ולפני כשנתיים הגיע מחירה של דירת 3 חדרים ל–700–850 אלף שקל. בשנה שעברה דיווחנו שוב על עלייה קטנה במחירי הדירות ל–800–900 אלף שקל, ואילו השנה, דירות 3 חדרים בשכונה עלו עוד, ונמכרו ב–900 אלף שקל עד 1.1 מיליון שקל.

המחירים הממוצעים עבור דירות חדשות שנמכרו במיזמי עיבוי־פינוי ברחוב חביבה רייך למשל, שיקפו השנה מחיר של 12–15 אלף שקל למ"ר. כך למשל, דירת 3.5 חדרים בשטח 74 מ"ר נמכרה ברחוב באוגוסט האחרון ב–960 אלף שקל.

דירות גדולות יותר שנמכרות בפרויקטים האלה נמכרות במחירים גבוהים בהרבה: כך למשל, דירת 4 חדרים בשטח של 98 מ"ר נמכרה ברחוב זה באותו חודש בדיוק ב–1.49 מיליון שקל. לשם השוואה, בשנה שעברה דירות חדשות בנות 4 חדרים שמוקמות במיזמים כאלה נמכרו ב–1.2–1.3 מיליון שקל.

תחרות חדשה לשכונת היוקרה דניה

בשכונת נוה שאנן, שכונה זולה יחסית בכרמל שהיתה מוקד מרכזי להשקעה בשנים האחרונות, מורגש הקיפאון גם בדירות למכירה וגם בשוק ההשכרה. באזור יזרעאליה שנמצא בשכונה, דירת 3 חדרים ממוצעת יד שנייה, בשטח של 60–70 מ"ר, עולה כיום 900–750 אלף שקל, ואילו דירת 4 חדרים יד שנייה מוצעת למכירה ב–1.2 מיליון שקל בממוצע, אך כאמור — הרוכשים אינם ממהרים והמוכרים נאלצים בחודשים האחרונים להתפשר על המחיר. מתווכים מדווחים בחודשים האחרונים גם על קושי למכור דירות חדשות בפרויקטים של תמ"א 38 המקודמים בשכונה, וההערכות הן שבשנה הקרובה תורגש ירידת מחירים קלה בשכונה.

ומה קורה לרגלי ההר? שכונת נוה דוד (מחנה דוד), הממוקמת בכניסה לחיפה ובסמוך לחוף הים, נהנתה בדומה לשכונת שפרינצק הסמוכה ממיקום אטרקטיבי על הנייר, אלא שבפועל היא סבלה במשך שנים מדימוי שלילי, ובשנים האחרונות משכה אליה משקיעים רבים שקיוו לקטוף את פירות ממיזמי הפינוי־בינוי שקודמו בשיכוני הרכבת הישנים בשטחה. אחת התוכניות המקודמת בשכונה, שאושרה כבר לפני יותר מעשור, מתעתדת להקים בה חמישה מגדלים שיכילו כ–440 דירות, במקום 75 הדירות הישנות שקיימות במתחם כיום.

שכונת הכרמלצילום: אייל טואג

פעילות המשקיעים בשנים האחרונות היתה המנוע העיקרי לעליית המחירים, ורק בשנה שעברה דיווחנו על עלייה של כ–15% במחירי הדירות בשכונה, כשמחיריהן הממוצעים של דירות 3 חדרים הגיעו לכ–800 אלף שקל. כיום, אף שהמשקיעים כבר אינם נוהרים לשכונה, המחירים נותרו בטווח דומה, אך בסימן ירידה קלה. בתקופה האחרונה, נרכשו כמה דירות 3 חדרים בשכונה ב–700–800 אלף שקל.

ברמת הנשיא הסמוכה, מחיריהן של דירות המשיכו לנוע בטווח רחב יחסית — 16–22 אלף שקל למ"ר, דומה לזה שנצפה בשכונה בשנה שעברה. מסקירת העסקות שבוצעו בשכונה בחודשים האחרונים עולה כי מרבית הדירות שנמכרו היו גדולות יחסית. כך למשל, באוגוסט־אוקטובר נמכרו בשכונה מספר דירות של 6 חדרים, בשטח ממוצע של כ–140 מ"ר ובמחירים ממוצעים של 2.7–2.9 מיליון שקל.

עוד שכונה שבה נמכרו דירות גדולות יחסית היתה רמת גולדה, אך המחירים הממוצעים בה היו כ–17 אלף שקל למ"ר, בדומה לשנתיים האחרונות. בין העסקות שבוצעו בשכונה היו מספר עסקות בסכומים גבוהים עבור דירות גדולות כאמור, ובהן דירת 6 חדרים בשטח של 228 מ"ר שנרכשה באחרונה בכ–3.5 מיליון שקל.

אחת השכונות שבהן המחירים ירדו מעט היא סביוני דניה. שכונה זו מורכבת ברובה ממגדלי מגורים שהוקמו בה במהלך שנות ה–90 ובעשור הקודם, לצד פרויקטים חדשים שבנייתן הושלמה בשנים האחרונות. בשנה הקודמת מחירי העסקות הממוצעים בבנייה החדשה בשכונה היו 20–22 אלף שקל למ"ר, ואילו השנה המחירים במגדלים נמוכים יותר — 19–20 אלף שקל למ"ר.

הקיפאון והצינון בשוק בחיפה לא פסחו על פלח השוק היקר יותר. בדניה מורגש היסוס מתמשך מצד רוכשים — תופעה הנמשכת זה שנתיים, והביאה בתקופה זו לירידה של כ–10% במחיריהם של צמודי הקרקע. היסוס זה גורם לכך שלעתים בית עשוי לעמוד פרק זמן של כשנה וחצי־שנתיים בטרם יימכר. הסיבה למצב עשויה להיות קשורה גם לעובדה שבכרמל הוקמו בשנים האחרונות כמה מיזמי יוקרה, המציעים לאוכלוסייה האמידה חלופות שלא היו קיימות בעבר.

בין מיזמי היוקרה החדשים הנבנים בעיר אפשר לציין פרויקט מגורים ברחוב היינריך היינה, שם נמכרות דירות בשטח של 130–140 מ"ר במחיר ממוצע של 4 מיליון שקל — מחיר גבוה לעיר, המבטא עלות של 30 אלף שקל למ"ר.

סייעו בהכנת הכתבה: כרמל עדה מתיווך כרמל סנטר, דרור אלוני מאנגלו סכסון חיפה, אריאל וטרמן מהנדס בעיריית חיפה, הלמ"ס, רשות המסים, אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר ועיריית חיפה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker