דירת 4 חדרים ב-2.5 מיליון שקל, אחרי הנחה - אבל מה יהיה עם הפקקים?

הנגישות לעיר רעננה השתפרה אך לא מספיק, במחיר למשתכן הוגרלו דירות גדולות ויקרות, ובזכות תמ"א 38 מספר התחלות הבנייה בעיר בעלייה — אבל המחירים נותרו כמו בשנה שעברה ■ תחזית מחירי הדירות של ערים בולטות בישראל - פרויקט מיוחד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחוב אחוזה ברעננה
רחוב אחוזה ברעננהצילום: עזרא לוי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

הפופולריות של רעננה אינה עוזרת לה בימים אלה, כששוק הנדל"ן בקיפאון, וגם בה היו בחודשים האחרונים מעט עסקות. הבעיה המרכזית של העיר היתה ונותרה הנגישות והתחבורה. רעננה משמשת בין היתר תחנת מעבר בין מחלף כפר שמריהו לכפר סבא והוד השרון, מה שגורם לצירי הרוחב — אחוזה־ויצמן, וציר האורך, דרך ירושלים, להיות עמוסים תדירות.

בנוסף, דרכי המוצא מהעיר — מחלפי רעננה מרכז וצפון ממזרח, ודרך ירושלים בדרום — לא עמדו בעומס. לפיכך, בשנה האחרונה קיבלה העיר תגבורת רצינית: כביש 531, המקשר טוב יותר בין הכבישים 2, 4, 6 ונתיבי איילון לבין ערי השרון. הדבר אמור להוריד מעט מהלחץ על הצירים הפנימיים. עד כה החלק החדש של נתיבי איילון נפתח רק מכיוון דרום לכיוון צפון, כך שעדיין כביש 531 אינו נותן פתרון מלא. מעבר לזה, הפקקים שכבר עכשיו נגרמים ביציאה מאיילון ל–531 יותר ממרמזים כי גם כשהכביש וחלקם הצפוני של נתיבי איילון יפעלו במתכונת מלאה — רעננה לא תיחלץ מהפקקים, לפחות לא כפי שקיוו.

לא מעט בנייה נוספה לעיר בשנים האחרונות, בעיקר בשכונת נוה זמר בצפון, ובמיזמים רבים של תמ"א 38 במרכז העיר. לאחר שבעשור הקודם היתה מעט בנייה ברעננה, מ–2013 חלה התעוררות. 2014 היתה שנת שיא עם 855 התחלות בנייה. שלושת הרבעונים הראשונים של 2017, שבהם התחילה הקמתן של 545 דירות, מבטיחים כי גם השנה שעברה תיחשב פורייה מבחינת בנייה.

נוה זמר, שנמצאת בצפון העיר, היא השכונה הגדולה הראשונה שנבנתה בה בתקופה האחרונה. בשכונה מתוכננות כ–3,000 דירות, רובן על קרקעות פרטיות, אך יש באזור גם קרקעות מדינה, שעליהן נערכו ההגרלות הראשונות של מחיר למשתכן.

נוה זמר. הרבה מהבנייה החדשה בעיר נעשתה בשכונהצילום: תומר אפלבאום

211 דירות הוגרלו עד כה במסגרת המבצע בעיר, והיו לא מעט תלונות על איכות תכנון הדירות. לפי התחשיבים של משרד האוצר, המחירים שהבטיחו הקבלנים שזכו במכרזים נעו בין 14.3 אלף שקל למ"ר ל–17 אלף שקל למ"ר. לפי התחשיב, הוענקה הנחה של כ–15% ביחס למחיר השוק, לפי המחירים הנהוגים ביוני 2015. אבל בפועל נמכרו דירות לא סטנדרטיות: דירות 3 חדרים, 95 מ"ר, נמכרו במחירים של 1.6–1.8 מיליון שקל, ואילו דירות 4 חדרים, 130 מ"ר, נמכרו ב–2.3–2.4 מיליון שקל. לעומתן, דירות דופלקס בנות 5 חדרים נמכרו ב–3.5–3.75 מיליון שקל. התלונות היו בעיקר על גודלי הדירות, שהיו מותאמים לדירות בעלות יותר חדרים. דירות בנות 3 חדרים יכלו להיהפך בקלות ל–4 חדרים, ואלה של 4 חדרים יכלו להיהפך ל–5.

העיוותים התכנוניים האלה הביאו להנחות בדירות של מחיר למשתכן כשבוחנים את המחיר למ"ר, אבל לא כשבודקים את המחיר ביחס למספר החדרים. בשנה האחרונה לא היתה תזוזה משמעותית במחירי הדירות בנוה זמר. מחירי דירות 4 חדרים הם 2.3–2.5 מיליון שקל, ואילו מחירי דירות 5 חדרים מסתכמים ב–2.7–2.8 מיליון שקל.

תמ"א 38 שינתה את מרכז העיר

מרכז העיר עובר שינוי ניכר כתוצאה מפרויקטים רבים של תמ"א 38. מכיוון שזהו אזור גדול יחסית ומגוון מאוד בהיצע סוגי הדירות, קיימת גם שונות גדולה במחירים במרכז העיר. דירות 4 חדרים ישנות ללא מרפסת ומעלית, עולות 1.7–1.9 מיליון שקל, בדומה לשנה שעברה. דירות עם מעלית ומרפסת במבנים חדשים יותר עולות מעט יותר. יש מעט דירות כאלה בנות 5 חדרים, והן עולות 2–2.3 מיליון שקל, בדומה לשנה שעברה.

מחירן של דירות 3 חדרים ישנות, שהוגדלו ל–4 חדרים ושודרגו מכוח תמ"א 38, מסתכמות ב–2.1 מיליון שקל, ואילו דירות 4 חדרים חדשות מתמ"א 38 נעות בסביבות 2.3 מיליון שקל. דירות 4 חדרים שנהפכו ל–5 חדרים במסגרת מיזם התחדשות עירונית, עולות כ–2.6 מיליון שקל. דירות חדשות בקומות הגבוהות יכולות להגיע אף ל–2.8 מיליון שקל.

בשכונת לב הפארק בצפון־מערב העיר, מתבצעות מעט עסקות. היא נבנתה לפני כ–25 שנה כשכונה לזוגות צעירים, ונחשבה למרוחקת ומנותקת מהמרכז. מחירי הדירות בה נמוכים במעט מאלה שבמרכז העיר, ואף הם נותרו יציבים מאז השנה שעברה.

שכונת 2005 שבדרום־מערב העיר נבנתה בתחילת העשור הקודם, וגם בה המחירים נותרו כשהיו. דירות 4 חדרים נמכרות ב–2.2–2.4 מיליון שקל, ודירות 5 ב–2.5–2.8 מיליון שקל.

סייעו בהכנת הכתבה: רשות המסים, הלמ"ס, אתר מחיר למשתכן וג'ו כהן זכיין אנגלו סכסון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker