פשרה בין פנטזיה למציאות: לעצב את בית החלומות

עד כמה שקשה להודות בכך, בית החלומות של רוב האנשים הוא בסופו של דבר פשרה בין הפנטזיה לבין המציאות בשטח. חללים קטנים מדי, מעברים צרים, תקרות נמוכות ועוד שלל נתוני דירה מתסכלים - הם אתגר לכל אדריכל או מעצב פנים ■ הנה כמה מהבעיות השכיחות והפתרונות האפשריים להן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטבח מעוצב
צילום: צילום: גלעד רדט / ע
רונית הראל
רונית הראל

הבעיה: תקרות נמוכות | הפתרון: טריקים של צביעה חכמה ומיקום פריטים בחלל

תקרות נמוכות הן צרה של בתים רבים, מאחר שדירות מודרניות רבות נבנו בגובה של מערה בערך. גם אם אי־אפשר לשנות מהיסוד עובדה זו, כמה טריקים של צבע יכולים לסייע באשליה של גובה. כך למשל, אפשר לצבוע את התקרה בגוון בהיר יותר מזה של הקירות ולהמשיך עם הצבע של הקירות ס"מ ספורים לתוך התקרה, במטרה להגדיל כביכול את שטח הקיר. "בחירה בצבע מבריק יכולה לשקף את האור, ובצבע מט — לטשטש ולמזג את הקיר עם התקרה. שניהם יעילים ביצירת האשליה הנדרשת, והבחירה בגוון מט או מבריק היא עניין של טעם", מסביר מעצב הפנים ניצן הורוביץ.

יועד בר נוי, מנהל הגלריה פחות מאלף, מוסיף כי "פטנט מומלץ הוא לתלות את יצירות האמנות על הקירות מעט גבוה יותר מהמיקום הטבעי שלהן. מומלץ גם להציב כד גדול או אגרטל שבו צמחייה פורחת, מכיוון שהוא ממקד את המבט אליו ומאט את תנועת העין כלפי מעלה".

מנגד, כדאי פחות להשתמש באורות תקרה, המושכים תשומת לב אליה. יש להעדיף תאורה הצמודה לקיר. לירן אלקולומברי, מנהל השיווק של קמחי תאורה, מסביר כי תאורה צדית כזאת, שאלומת האור שלה תפנה כלפי מעלה, תעניק תחושת גובה לקיר, ובכך תעמיק את אשליית הגובה בחלל. "הפתעה עיצובית המתאימה לשלב שבו הבית נמצא בשלבי תכנון היא ליצור נקודות תאורה שקועות ברצפה", הוא אומר. "גם במקרה זה אלומות האור יופנו כלפי מעלה, רצוי כלפי קיר, ויעמיקו את תחושת הגובה. אין מקום לדאגה מבחינת שטיפת רצפות, שכן קיימים גופים מוגני מים המיועדים לרצפה".

צילום: חברת חותם, עידו סקעת

אם בכל זאת תולים נברשת או כל מנורה המשתלשלת מהתקרה, מומלץ לתלות אותן צמודות לתקרה, גבוה יותר ממה שהיינו עושים בדרך כלל. כך גם לגבי וילונות — יש לתלות אותם כשהמוט או המסילה קבועים כמה שיותר קרוב לתקרה, ולהאריך אותם ככל האפשר, כדי להאריך את מראה החדר וליצור אשליה של גובה.

הבעיה: דירה לא מוארת | הפתרון: שימוש יצירתי במראות

מראות הן דרך מצוינת להערים על העין, ולתת אשליה של מרחב גדול ובהיר יותר מכפי שהוא באמת. המעצבים ממליצים להציב מראה מאחורי מקור אור. בין אם זה מאחורי נברשת או מנורת לילה — מראה תסייע למקסם את האור. אפשר ליצור אפקט דומה אם מעמידים מראה ליד מקור אור טבעי, כמו חלון. רצוי להימנע משימוש בתריסים ולנסות להשאיר את הדירה מוארת כמה שיותר באור טבעי המגיע מבחוץ. גם צביעה של הבית כולו בצבע לבן צחור תסייע בהארת החללים, וכך גם בחירה של ריהוט קבוע, שטיחים וחפצים בעלי נוכחות בגוונים בהירים עד ככל האפשר.

באותו אופן רהיטים שאינם כבדים בסגנונם, בעלי קווים פשוטים ונקיים ואף דקים ושקופים, יתאימו יותר. אם רק תדמיינו סלון עם ספת בד שחורה וכבדה שעליה מונחות כריות חומות ואפורות, הנשענת על קיר הצבוע בגוונים כהים, ולמרגלותיה שטיח שעיר בצבעי אפור־שחור, כשהתריסים מוגפים כדי שלא ייכנס חום מבחוץ, תרגישו כי נוצר "אפקט המערה". האפקט נוצר בגלל הצבעים והתחושות שהם משרים.

העיקרון פשוט: כשהתכולה מאירה עיניים, גם הדירה נראית באור אחר. עצה טובה אחרת, שמיושמת פחות מדי, בעיקר בדירות סטודנטים שכורות — לנקות את החלונות. "פעולה פשוטה וזולה זו, יכולה לשנות דרמטית את התאורה בחדר", מסביר יהב שליו מרשת אליתה ליוינג.

הבעיה: מבואת כניסה שנגלית במלואה | הפתרון: מחיצות דקורטיביות

הצעד הראשון בכניסה לבית מוביל למבואה — כרטיס הביקור של הבית. האדריכל נתי זיו מסביר כי הדלת עשויה להיפתח למבואה קטנה של קיר, המפרידה בין החוץ לפנים, אבל לא תמיד זה כך, ולעתים כבר בפתיחה נגלה לעיניים החלל במלואו, על כל החיים והאנשים המתגוררים בו.

למי שאינו מעוניין בחדירה לפרטיות על ידי כל מי שמזדמן לדלת הכניסה, מומלץ לטפל באזור זה באמצעות הקמת מחיצות דקורטיביות בצורות שונות. אפשרות אחת היא קיר גבס מהרצפה ועד התקרה. על הקיר לא להיות רחב מדי, כדי שישמש חוצץ לחלל, אך לא יחסום אותו. גם קיר גבס נמוך שאפשר להביט מעבר לו, יכול לשמש הפרדה הרצויה ולתחום את אזור הכניסה. אפשרות משולבת לשמירה על אינטימיות בלי לאבד מעבר של אור ואוויר, היא באמצעות גיר גבס עם פתחים בתוכו.

עוד אפשרויות הן ספריה שמוצבת בכניסה ויוצרת הפרדה בין המבואה לשאר הבית או שימוש במשרבייה — מחיצה מחוררת ומסוגננת בדוגמאות שונות, המהווה אלמנט עיצובי בפני עצמו. גם סולם עם מדפים יכול לשמש מחיצה עם הכניסה לחלל, ואפילו שידה גבוהה לתיקים ומעילים, ארון או ספסל עם אחסון סגור מתחתיו. "הפתרונות האלה אינם סוגרים את החלל, ועדיין מאפשרים הפרדה וכניסה רכה יותר לבית", אומר זיו. לדבריו, "מאחר שמקום זה אידיאלי להנחת תיקים וחפצים קטנים, יתאימו לו יחידות אחסון כמו קונסולה, יחידת תלייה או ספסל, שיכילו אותם בגלוי או בהיחבא, ויתרמו להגדרת המבואה כחלל כניסה".

כדי לחזק ולשפר נתונים בעייתיים של כניסה קטנה וחשוכה, האדריכלית שירה מוסקל מהלל אדריכלות מציעה להדגיש אותה באופן נועז. "גם אם החלל כולו נייטרלי ורגוע, מבואה היא המקום להעז בצבע, בחומרים, בטקסטורות ובפריטי ריהוט לא קונבנציונליים", טוענת מוסקל, "כדאי להתמקד באלמנט אחד דומיננטי, שיקנה לה את אופייה, למשל רצפה של אריחים מצוירים או רצפה בשחור־לבן".

הבעיה: עמודים בלב החלל | הפתרון: אי או ארון

קרוב לכניסה נמצאים בדרך כלל המטבח, פינת האוכל וחדר המגורים, שהם לבו של הבית, ומתאפיינים בדרך כלל במרחב גדול. כדי לקיים את המרחב מבחינה הנדסית, נטועים בו לפעמים עמודים שנראים "תקועים" בחלל. פתרונות תכנוניים יכולים לעשות שימוש בעמוד כנקודת התחלה למשהו אחר: אם העמוד מצוי בסביבת הסלון או פינת המשפחה, הוא יכול להיות פתרון אידיאלי לבנייה של יחידת מדפים, כשהעמוד משמש צד אחד של היחידה, מוסיפים לו עמוד זהה בצד השני, וביניהם מתקינים מדפים ליצירת ספרייה.

כשהעמוד נמצא במטבח או בפינת האוכל, אפשר לתכנן סביבו אי ישיבה או עבודה, כשצד אחד שלו יתחבר לתקרה, אבל הצד השני שלו יכיל מקומות ישיבה, מגירות לאחסון או כל פונקציה אחרת במטבח. כשהעמוד בולט מהקיר והאופציות הקודמות אינן מתאימות, אפשר לעבות את הקיר כולו לכדי קיר חדש ללא בליטות או לשכפל אותו בדומה ליחידת המדפים שלעיל, וליצור בין שני העמודים נישה.

לשאלה מה עושים עם הנישה שנוצרה, יש תשובות רבות, ובהן לסגור את הנישה לארון עם דלתות, למקם חפצי נוי, להכין בחלקה העליון תאורת אווירה ולהציב בתוכה אמנות, "וכל מה שיהפוך אותה למוקד משיכה לעין", מסבירה מוסקל.

הבעיה: שירותי האורחים גלויים מדי | הפתרון: הסוואה של הדלת או כל החדר

חדר השירותים הקטן של הבית, זה המשמש את האורחים בדרך כלל, נמצא לעתים סמוך לחדר המגורים ולכניסה לבית. לפעמים המיקום שלו חשוף מדי לנכנסים לבית או ליושבים בפינת האורחים או האוכל. כדי למנוע אי־נוחות ממי שנכנס לחדר השירותים ויוצא ממנה, כדאי לבדוק אם אפשר להוסיף קיר או מחיצה שיטשטשו את דלת הכניסה לשירותים.

כשאין אפשרות כזאת והם נטועים במקום אסטרטגי מדי, מומלץ לחשוב על פתרונות בדלת עצמה. אפשרות אחת היא להשתמש בדלת במישור הקיר, המשאירה רק את מראה החריץ של הדלת, ללא ההלבשה, המשקוף וידית הפתיחה. דלת כזאת נטמעת במראה הקיר, נראית כהמשך טבעי שלו ומעלימה במעט את קיומה. עוד אפשרות שמציעה מוסקל, היא דלת המכוסה במראה. "דלת כזו תהיה הכניסה לשירותים, אבל בעצם תסתיר את מיקומם האמיתי", אומרת מוסקל.

קיים גם פתרון תכנוני מורכב יותר הכולל יצירת קובייה בחלל, שהיא מעין חדר נסתר המכיל בתוכו את חדר השירותים. מבחוץ הוא יכול להיראות קיר רגיל או אפילו כמדפי אחסון ספרים, אבל מעבר לדלת נמצאים השירותים. באופציה הזאת אפשר להכין גם מקומות אחסון לשואב אבק, מטאטאים ושאר מוצרים הכרחיים, שכן הם ממילא מוסתרים בתוך הקובייה.

הבעיה: אזור מבוזבז בארונות המטבח | הפתרון: חסימת הפינה הנוצרת במפגש הארונות

פרויקט של טל תמירצילום: אורית ארנון

אזור מאתגר נוסף שיש לתת עליו את הדעת מסתתר בארונות המטבח, ובאופן ספציפי יותר במפגש הארונות התחתונים. שם, בעומק הארון,יש נקודת גישה מאוד לא נוחה, שהפתרון לה מצוי בדרך כלל בהתקנת קרוסלה (גלגל מדפים) או פרזול נשלף. אלא שפתרון זה יקר יחסית, ובסופו של דבר לא בטוח שהטרחה ומחירה שווים את התמורה.

אפשרות אחרת לפתרון החלל המאתגר הזה, היא חסימת הפינה. בדרך זו מתעלמים מקיומה, ומעניקים עדיפות למלוא אורך הארונות שמשני צדיה, עד נקודת המפגש הפינתית.

אותה פינה מתקיימת גם בחדרי הארונות ומקשה את הגישה לבגדים שבקצה הארון. "גם כאן הפתרון הוא ליצור פינה מעוגלת עם מתלים תואמים או להשאיר צד אחד כארון מלא, כשהפינה הצמודה לו היא סדרת מדפים מעוגלי פינות", מסביר לירן פורמן, מנהל השיווק של דומיסיל.

הבעיה: אי־סדר בחדר השירות | הפתרון: דלת נסתרת וחזית אחידה

אחד האזורים המאתגרים במטבח הוא המזווה. זהו חדר שירות שצריך להכיל פריטים קטנים, הכרחיים ולאו דווקא פוטוגניים. כדי לא ליצור בליל של אי־סדר, זיו מציע לייחד מדפים ספציפיים לאביזרי הניקוי, ואם יש אפשרות — לסגור את החדר כולו בדלת שתהיה המשך של חזית המטבח כולו. דלת נסתרת כזאת תעניק מראה נקי ואחיד לארונות המטבח, ולמעשה תכיל מאחוריה את כל שלל הפריטים הנסתרים — החל במוצרי מזון ועד מכונת כביסה ופח אשפה.

הבעיה: שטיח מקיר לקיר בדירה שכורה | הפתרון: הסוואה יעילה

לא להרבה דברים יש יכולת להשתלט ברגל גסה על החלל, יותר מאשר שטיח מקיר לקיר שכבר ראה ימים יפים יותר — במיוחד אם אתה שוכר דירה ולא יכול להיכנע לגחמה של קריעת השטיח לחתיכות. אפשר לנקות את השטיח, אבל זה כרוך בהוצאה כבדה שלא תמיד אפשר להסכים עליה עם בעל הבית.

למעצבים יש כמה עצות להתמודדות עם אתגר כזה. אחד מהם הוא שטיח על גבי שטיח. בהנחה שצבע השטיח הגדול הוא אחיד, ניתן לשים מעליו שטיח נוסף. בדרך הזאת אפשר להשיג שתי מטרות — האחת והברורה מאליה, היא טשטוש השטיח התחתון והפיכתו לכמעט בלתי מורגש, והמטרה השנייה היא מיקוד המבט למרכז החדר, שלשם אפשר לרכז את פרטי הריהוט המוצלחים ביותר.

אפשרות נוספת היא ליצור קונטרה עיצובית לשטיח. אם הוא צבוע בגוונים בהירים עד דהויים, יש להעמיס עליו פריטי ריהוט ועיצוב צבעוניים ותוססים שיגנבו את תשומת הלב. במקרה של שטיח צבעוני, הפתרון ההפוך לא יכול לעבוד באותה מידה של הצלחה.

הבעיה: מסדרון צר וארוך | הפתרון: תאורה ופרטי אמנות

"בחלק מהדירות הדרך לחדרי השינה, עוברת במסדרון צר וארוך, שהתחושות בו נעות בין אזור מבוזבז לקלסטרופוביה", אומר הורוביץ. "כאן המקום להאיר את המסדרון בתאורת קיר על גבי צד אחד מקירותיו. האור יכול להגיע מתחתית הקיר, מאמצעו או מהחלק העליון שלו — ובלבד שיהיה נעים וישמש תאורת אווירה ולא כתאורה פונקציונלית להצפת אור".

דרך אחרת היא לקשט את הקירות בתמונות שונות או ליצור קולאז' של תמונות משפחתיות שלא תמיד רוצים להציג באזור הציבורי של הבית ודווקא כאן, בדרך לאזור הפרטי והאינטימי, זה המקום לתלות אותן. גם הוספת התאורה וגם תליית התמונות מהוות נקודות עצירה ועניין בחלל אורכי ונטול תכלית. כדי להוסיף עליו וליצור ממנו מוקד עיצובי בעל ערך, הורוביץ מציין כי אפשר למקם בסופו פריט מעניין או אמנות מקורית, שימקדו אליהם את תשומת הלב. "ואת הדרך עד אליהם ללוות בשטיח צר וארוך, שנהפך לחלק מסט המוצרים בכל חנות שטיחים, למען הסטייל כמובן", הוא אומר.

הבעיה: מרתף חשוך עם תקרה נמוכה | הפתרון: עיצוב בחומרים בהירים

מנורות המשתלשלות מהתקרה יוצרות אינטימיות בחלל גבוה במיוחד. קמחי תאורהצילום: אן שיין

ואם כבר קלסטרופוביה, אז במקרים רבים מרתפי הבתים מעבירים את התחושה הזאת, ולו רק מפני שבחללים אלה התקרה לרוב נמוכה יותר משאר הבית. כבר זמן רב שאין מדובר באזור טחוב ומשני שאיש אינו רוצה לשהות בו, והאדריכלים כיום מייחסים לו חשיבות תכנונית לא פחותה משאר חללי הבית. יש ההופכים אותו לחדר למתבגרים עם יחידות עצמאיות משלהם לאירוח, רחצה ואפילו כניסה נפרדת, ויש המתכננים אותם כחלק מהגשמת חלומות, למשל באמצעות חדר קולנוע ביתי או כיחידה גדולה של חדר משחקים, שבו פינות לאחסון משחקים ואזור צפייה בטלוויזיה.

גם אם אין את האמצעים לכך, הדגשים שיש לתת לאזור כזה הם בחירת חומרים בהירים לקירות ולריצוף למען תחושת גודל ואור, פתחי אוויר גדולים או מערכת אוורור תומכת ותאורת קיר שאלומותיה יופנו כלפי מעלה. פתרונות אלה נכונים גם לחדרים קטנים וצדדיים בבית, ששואפים להפוך אותם לאזור נעים ומזמין לשהות בו. לעומתם, חדרים שצורתם אורכית אפשר "לרבע", באמצעות הנחה של ריהוט בקצה הצר שישבור את אורך המלבן, או מיקום רהיטים במרחק מסוים מהקירות, או יצירת אזור מלא צבע שימשוך את העין.

הבעיה: חלל מבוזבז מתחת לגרם המדרגות | הפתרון: הצבת שולחן עבודה

בבתים בני יותר מקומה אחת, כדי לעלות לקומה הראשונה עוברים במדרגות. הן מאתגרות גם משום שהן נמצאות לצד קיר ארוך ועירום, וגם בגלל החלל שנוצר מתחתיהן, והופך למבוזבז בגלל השיפוע שלו שאינו מאפשר לאדם ממוצע לעמוד בו. כדי לטפל במדרגות עצמן, במהלך שלהן ובקיר העירום שלאורכן, מציע אלקולומברי להוסיף נקודות תאורה במדרגות עצמן או בצד הקיר המשיק למדרגות וכן לתלות יצירות ואמנות במעלה המדרגות.

צילום: צילום: לירן שמש / ע

הנדסאית האדריכלות שירלי דן הופכת את המדרגות לחלק מהעיצוב: "אני משחקת עם החיפויים, משלבת מעקות ופרזול מיוחד, תולה אלמנט גדול על הקיר או הופכת את הקיר לקיר מסך שמכניס אור — וכך הבעיה לכאורה נהפכת לאלמנט עם יתרון".

כדי לנצל את הבזבוז בחלק התחתון של המדרגות, הכלוא בין הרצפה לגרם המשופע, המעצבים מציעים להציב שולחן כתיבה, שכן זהו מקום שבו איש אינו יכול לעמוד. אפשרויות נוספות הן ספת ישיבה כמקום לצפייה בטלוויזיה או אפילו את הטלוויזיה עם המזנון שלה; פינת קריאה או מרבץ לילדים; פינת אחסון משחקים ואחסון בכלל.

הבעיה: מערכות אוורור וסינון בממ"ד | הפתרון: יצירת דלת פנימית

גם הממ"ד אינו חדר אהוד במיוחד בבית, למרות נחיצותו הרבה אצלנו. מערכות האוורור והסינון, חלון ודלת ההדף וקירות הבטון שבו מערימים קשיים על כל שוחר עיצוב. הממ"דים הראשונים לא הצטיינו בנראות משובבת, אבל עם הזמן נמצאו פתרונות חזותיים כמו הוספת דלת פנימית סטנדרטית לדלת המסיבית התקנית, מערכות שגודלן הצטמצם ועדיין אפשר לשלב בתוך נגרות שתטשטש את קיומן, או פרקט שתורם לתחושת חמימות בים הבטון שמסביב. "מערכות הסינון אינן גדולות כבעבר", מציינת דן, "וניתן לבנות סביבן ארונות כך שייראו כמו כל חדר אחר בבית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות