חביבות הקהל: 8 השכונות שרוכשי הדירות הכי אוהבים

פרויקט משותף של לוח האינטרנט יד2 
ו–TheMarker מגלה את שמונה השכונות שזוכות לביקוש הגבוה ביותר לרכישת דירות מצד הגולשים ■ אף לא אחת מהן נמצאת בתל אביב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונת גילה בירושלים
צילום: אוליבייה פיטוסי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

מיהן השכונות שמעניינות ביותר את רוכשי הדירות? בדיקה שערך הלוח האינטרנטי yad2 מגלה שמחפשי הדירות אולי אוהבים לקרוא ידיעות על פנטהאוז יוקרתי שנמכר בתל אביב בעשרות מיליוני שקלים, אבל כשהם מחפשים דירה לעצמם, רובם לא מתעניינים כלל בתל אביב, אלא דווקא בשכונות עממיות יותר, שרובן מזוהות עם בנייה חדשה ולא יקרה ופונות לזוגות צעירים. כך, השכונה הפופולרית ביותר בקרב הגולשים היא שכונת רמות שבבאר שבע.

לוח yad2 הוא לוח האינטרנט הגדול בישראל, והוא מציג עשרות אלפי נכסים העומדים למכירה. עם זאת, מאחר שהאתר פונה בעיקר לבני מעמד הביניים הצעירים, המסתמכים בעיקר על האינטרנט כמקור מידע חשוב, הן כרוכשים והן כמוכרים של דירה, ניתן להניח כי הנתונים על השכונות הפופולריות ביותר בו אינם משקפים בהכרח את מפת הביקוש וההיצע של כלל תושבי ישראל. ייתכן כי אנשים מבוגרים יותר, הרגילים למכור ולקנות דירות באמצעות תיווך או מודעות בעיתונים, משתמשים הרבה פחות ברשת לצורך זה; וכך גם אנשים עניים מאוד, שאין להם חיבור של קבע לאינטרנט; או אנשים אמידים מאוד, שכן נכסים בשווי עשרות מיליוני שקלים נמכרים בדרכים אחרות.

מה המשותף לשכונות הפופולריות ביותר בקרב הגולשים? גל עופרים, סמנכ"לית השיווק באתר יד2,  מציינת כי המאפיין הבולט ביותר של רוב השכונות המבוקשות הוא בראש ובראשונה גודלן: מדובר בשכונות גדולות מאוד, שבהן יש פעילות נדל"ן ערה. כמו כן, חלק גדול מהשכונות שהגיעו לצמרת כוללות בנייה ישנה וגם חדשה.

"כשמתחיל שיווק של פרויקט חדש בשכונה קיימת, נוצר מעגל של ביקושים גם לדירות החדשות וגם לדירות יד שנייה בשכונה", אומרת עופרים. "ככל שהשכונה מוצלחת יותר מבחינת השירותים לתושבים, החינוך והנגישות, כך יש יותר דיירים בה שמבקשים לשדרג את מגוריהם בתוך השכונה, ומפנים את דירתם הנוכחית למשפחות צעירות המבקשות לגור בה".

מוליכת הטבלה: השכונה הצפונית של העיר הדרומית - רמות, באר שבע

שכונת רמות, באר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

השכונה: רמות היא אחת מהשכונות החדשות בעיר, שהוקמה ביחד עם נוה זאב, החל בסוף שנות ה–80. גבולותיה הם מסילת הברזל במערב, כביש עוקף באר שבע (40) במזרח, שטחים פתוחים שנמצאים מצפון לדרך חברון (כביש 40) ושטחים פתוחים בצפון. השכונה נחצית על ידי דרך בן ציון כרמל ואביטל אביגדור, שמוביל מצומת חטיבת הנגב שבדרום ליציאה הצפונית של באר שבע, ועל יד ציר שדרות אורי צבי גרינברג ושדרות דוד חכם, שמוביל ממזרח השכונה לאוניברסיטת הנגב.

מאפיינים: רמות מחולקת לכמה אזורי משנה. הראשון והוותיק ביותר הוא רמות א', בחלק המערבי של השכונה, בסמוך למסילת הברזל, ומול האוניברסיטה. חלק זה הוא התוצר של התכנון הראשוני של השכונה, שבא לידי ביטוי בבתים דו־משפחתיים צמודי קרקע קטנים, שהוקמו בין היתר על ידי חברות שיכון ופיתוח (כיום אזורים) ומריו לזניק. עם השנים הגדילו בעלי הדירות את רוב הדירות בחלק זה של השכונה, והן צברו פופולריות בקרב משקיעים.

רמות ב' הוא האזור המזרחי והצפוני לרמות א', והוא כולל את אזור האנדרטה ואת השכונה הצפונית. באזור זה בתים צמודי קרקע חד ודו־משפחתיים, ובנייה של קומות; רמות ג' נמצא צפונית מזרחית לרמות הישנה וכולל בתים צמודי קרקע שהוקמו בשיטת "בנה ביתך"; והאזור החדש יותר הוא רמות ד', שנמצאת באזור הדרום־מערבי של השכונה, בסמוך לתחנת הרכבת החדשה ולאוניברסיטה.

המחיר הממוצע לדירת 4 חדרים בשכונה, על פי לוח יד2, הוא 1.137 מיליון שקל.

מדוע היא פופולרית: יורם אביסרור, סמנכ"ל השיווק בחברת אביסרור משה ובניו, מסביר כי "השכונה מאופיינת כשקטה וצפונית, הכוללת פארקים, והיא מבוקשת מאוד על ידי משפרי דיור וזוגות צעירים מהעיר עצמה ואף מחוצה לה. זו אחת השכונה הגדולות והיוקרתיות בבאר שבע".

הקטר שמושך את פתח תקוה קדימה - אם המושבות, פתח תקווה

שכונת אם המושבות, פתח תקוהצילום: הדר כהן

השכונה: אם המושבות היא אחת מהשכונות הגדולות שהוקמו בעיר בשנות ה–90, ומקור הגידול העיקרי שלה. השכונה החלה את דרכה כפתרון דיור זול וחדש לזוגות צעירים, אולם ברבות השנים, עם עליות המחירים, נהפכה לשכונת מעמד ביניים מבוסס.

מאפיינים: השכונה משתרעת על 1,500 דונם בצפון־מערב העיר, לא רחוק מבית העלמין ירקון, על שטחים שבחלקם עמדו עד לפני 20 שנה מפעלי תעשייה מסורתית. עשר שנים קודם להקמתה תכננה עיריית פתח תקוה שינוי ייעוד גדול לסביבה, שכלל את הוצאת המפעלים הישנים והסבת השטחים למגורים. השם הרשמי שניתן לשכונה היה הדר המושבות.

אם המושבות הוותיקה, המשתרעת על כשליש משטח השכונה, נמצאת בין דרך זבולון המר, רחוב אבשלום גיסין ורחוב ראשון לציון. הבנייה בשכונה הוותיקה נמוכה יחסית לחלק החדש - 7–9 קומות. על שאר השטח משתרעת אם המושבות החדשה, ממזרח לרחוב ראשון לציון ועד לרחוב פיינשטיין. הבניינים בשכונה החדשה מתאפיינים בגימור גבוה בהרבה מאלה הוותיקים, והיא צפופה וגבוהה בהרבה מהישנה, עם מגדלים בגובה של עד 23 קומות.

המחיר הממוצע לדירת 4 חדרים בשכונה, לפי לוח יד2, הוא 1.792 מיליון שקל.

מדוע היא פופולרית: המתווך איתן זמיר: "אם המושבות צברה לעצמה מוניטין בן 15 שנה כשכונה איכותית וטובה, בגלל האוכלוסייה הצעירה שלה והקירבה לכביש 5, למחלף תקווה ולדרך אם המושבות. רבים מרוכשי הדירות בה אינם תושבי פתח תקוה, אלא זוגות שמגיעים מגוש דן, שם במקומות רבים המחירים גבוהים בהרבה. בזמן האחרון אני רואה הורים שעוברים להתגורר בשכונה בסמוך לילדים הבוגרים".

מדירות חדר ועד בתי יוקרה, מעל המפרץ - נווה שאנן, חיפה

נוה שאנן, חיפהצילום: אייל טואג

השכונה: נווה שאנן משקיפה אל מפרץ חיפה שנמצא בצפון ובמזרח, וגובלת בדרך דורי והטכניון בדרום, דרך שמחה גולן ורמת אלמוגי במערב. החלק הוותיק של השכונה החל להיבנות כבר בשנות ה-20 של המאה שעברה, והוא כולל בעיקר חלקים מהרחובות טרומפלדור, הגליל וחניתה, שבמרכזם מגדל המים השכונתי. רוב הבניינים בשכונה נבנו בין שנות ה–60 לשנות ה–80.

מאפיינים: השכונה הוותיקה, המשתרעת בין רחוב הגליל לרחוב חניתא, מאופיינת בדרך כלל בבנייה נמוכה של שתיים־שלוש קומות. רחוב חניתא, שהוא ציר התנועה המרכזי של השכונה, מהווה גבול בין השכונה הוותיקה ליזרעאליה, חלק מנווה שאנן שהוקם בין שנות ה–70 לשנות ה–90, וכולל בנייה צפופה וגבוהה במיוחד של עד 20 קומות.

דרומית לרחוב טרומפלדור נמצא חלק אחר של השכונה, חלקו ותיק, וחלקו הוקם בשנות ה-70 וה-80. והבנייה האופיינית שם היא של 3–4 קומות. החלק החדש של נווה שאנן נמצא במזרחה, באזור הרחובות דולצ'ין וחזן. חלק זה הוקם בתחילת שנות ה–2000, והוא כולל מבנים של כשבע קומות, ואף רבי קומות של יותר מ–10 קומות. עוד שני חלקים חשובים של השכונה הם רמות רמז ושכונת זיו שנמצאות בדרום נווה שאנן, ובהן בנייה של שיכונים, מבנים נמוכים ואף צמודי קרקע בודדים בשכונת זיו.

השכונה, בת כ–40 אלף תושבים, מאופיינת באוכלוסייה ממעמד סוציו־אקונומי בינוני. בשנים האחרונות החלה להיכנס אליה אוכלוסייה חרדית. ככל הנראה מאחר שהשכונות החרדיות בהדר כבר לא יכלו להכיל את הזוגות הצעירים - שמצאו בנווה שאנן מקום שקט במחירים זולים, יחסית.

המחיר הממוצע לדירת 4 חדרים בשכונה, לפי לוח יד2, הוא 1.189 מיליון שקל

מדוע היא פופולרית: אייל צ'רנוביצקי מרשת התיווך הישיר: "הסוד של השכונה הזו נעוץ בגיוון שבה. יש בה דירות במחירים הנמוכים ביותר - דירות חדר בשיכונים, לצד צמודי קרקע יקרים. המיקום שלה מצוין, בסמוך לטכניון ולא רחוק מהאוניברסיטה, ולכן היא מעוררת עניין רב גם אצל משקיעים. בנוסף יש בה הליכי התחדשות עירונית רבים, בצורה של פרויקטים בודדים של תמ"א 38, אבל גם פרויקטים גדולים הנבנים ברמות רמז".

מודרנית, מסודרת וזולה - נווה זאב, באר שבע

נווה זאב, באר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

השכונה: נווה זאב שבדרום באר שבע, ששטחה כ–3,200 דונם, היא "התאומה" של רמות שבצפון, שכן שתיהן הוקמו כמעט במקביל משני עברי העיר. השכונה נמצאת בין דרך ג'ו יוסף אלון בצפון, רחוב חטיבה שמונה במזרח, ושטחים פתוחים בדרום ובמערב.

מאפיינים: חלקה הישן של השכונה נקרא בעבר נאות חצרים, ושימש אתר חירום ממשלתי לשיכון עולים שהגיעו לישראל. בתחילתה התבססה הבנייה בשכונה בעיקר על  מבנים שהקימה חברת  עמידר. עיקר הבנייה בה בוצעה בין אמצע שנות ה–90 לתחילת שנות ה–2000. השכונה מאופיינת בבניינים בני חמש עד שבע קומות. יש בה גם בנייה מדורגת של 3–4 קומות, ואילו בציר המרכזי שחוצה אותה, רחוב יוהנה ז'בוטינסקי, ובחלקה המזרחי, קיימת בנייה גבוהה יותר, של עד 18 קומות. כמו כן, קיים בשכונה חלק המכונה "פלח 7", שבו שווקו קרקעות לאנשים פרטיים, להקמת בתים צמודי קרקע במסגרת פרויקטים של "בנה ביתך".

לאור ההיסטוריה שלה, חלק מאוכלוסיית השכונה הם עולים שהגיעו בשנות ה–90 ובתחילת שנות ה–2000. אליהם הצטרפו זוגות צעירים, שניצלו את העובדה שמחירי הדירות בנווה זאב נמוכים בכ–10% ממחירי הדירות בשכונת רמות. גם אוכלוסייה דתית וחרדית מתגוררת בשכונה.

המחיר הממוצע לדירת 4 חדרים בשכונה, לפי לוח יד2, הוא 1.093 מיליון שקל.

מדוע היא פופולרית: יובל גבעון, תיווך ברק: "זו בשכונה שמאופיינת בבנייה חדשה, מודרנית ומסודרת, עם כל מה שמשפחה צריכה, כולל בתי ספר ופארקים, וזה מושך אנשים. בנוסף, מחירי דירות בנות 5–10 שנים בשכונה נמוכים משמעותית ממחירי דירות חדשות, וגם ממחירי דירות בשכונת רמות, ולכן זו שכונה זולה יחסית, שמאפשרת לרבים לרכוש לעצמם דירה".

לזוגות צעירים שמחפשים מקום טוב באמצע - נתניה, קרית השרון

קרית השרון, נתניהצילום: איציק בן מלכי

השכונה: כמו רוב השכונות שמככבות במצעד הביקוש של יד2, גם קרית השרון היא תולדה של שנות ה–90. ואולם בניגוד לאחיותיה לפופולריות, שכונה זו, שהקמתה החלה לקראת סוף המילניום, החמיצה כמעט לגמרי את גלי העלייה הגדולים של אותו עשור - מה שהפך אותה ליעד בעיקר לזוגות צעירים, לפחות עד לשנות עליית המחירים האחרונות.

מאפיינים: השכונה, בת כ–2,600 דונם, כוללת שלושה חלקים: צפוני, דרומי ומזרחי. בין החלק הצפוני לדרומי משתרע שטח גדול, פתוח ברובו, שבחלקו נמצאים מתנ"ס ובית ספר. החלק המזרחי נמצא מזרחית  לשדרות דגניה, אחד מצירי האורך הראשיים של השכונה. רוב הבנייה הוותיקה שבשכונה, בין סוף שנות ה–90 לאמצע העשור העוקב, נמצאת בחלק הצפוני שלה; הבנייה בחלק הדרומי החלה בתחילת שנות ה–2000 ועיקרה בוצע עד סוף העשור הקודם. החלק המזרחי הוא החדש ביותר, תולדה של מספר תוכניות שאושרו במהלך שנות ה–2000.

בעוד שבחלקים הצפוני והדרומי של השכונה הבניינים הם בני חמש עד תשע קומות, בחלק המזרחי ניתן לראות פרויקטים שבהם יותר מ–20 קומות. במזרח יש גם שני מקבצים של קוטג'ים, שמגוונים במקצת את הבנייה במקום.

המחיר הממוצע לדירת 4 חדרים בשכונה, לפי לוח יד2, הוא  1.658 מיליון שקל.

מדוע היא פופולרית: חיים מכלוף, זכיין רי/מקס סילבר: "מדובר בשכונה צעירה במהותה, שפונה לזוגות צעירים המחפשים דירות יחסית חדשות. לשכונה יצא שם טוב בתחום האוכלוסייה והחינוך, ומיקומה – קרוב מאוד לכבישים 2 ו–4, הופך אותה לפשרה מצוינת עבור זוגות צעירים שההורים שלהם מתגוררים בצפון, והם עצמם עובדים במרכז הארץ. מעבר לזה, המחירים בשכונה הזו עלו מאוד, אך בהשוואה למקומות אחרים הם עדיין נחשבים שפויים".

העיר שבתוך ירושלים - גילה, ירושלים

בנייה בגילה, ירושליםצילום: דניאל בר און

השכונה: גילה, המשתרעת על כ–3,000 דונם בדרום־מערב העיר, מעל לבית ג'אלה, נוסדה בתחילת שנות ה–70 על פי תוכנית מתאר שקבעה לה 10,000 דירות. כיום מתגוררים בשכונה כ–32 אלף תושבים.

מאפיינים: עם הקמתה, היתה השכונה יעד לאוכלוסייה צעירה ולבני המעמד הבינוני. עם הזמן, פקדו אותה עולים שהגיעו ארצה עם העלייה הגדולה של שנות ה–90, וגם אוכלוסייה דתית. במקום פועל גם בית חב"ד.

בשכונה יש רובעים שונים – גילה א' עד גילה ה', ואזור אחר בה הוא גבעת קנדה, שבה הוקם לפני כ–30 שנה פרויקט יוקרתי יותר בהשוואה לסטנדרטים שהיו נהוגים אז בשכונה, ביוזמה של קבוצת יזמים קנדיים. בגבעה זו ישנם קוטג'ים וטוריים ומבנים מדורגים.

ככלל, השכונה כוללת מבנים בני שלוש־ארבע קומות ללא מעלית, תוך ניצול העובדה שהיא בנויה על מדרונות - מה שאיפשר לקבלנים לבנות מבנים עם קומות מתחת למפלס הכניסה, ולפטור עצמם מהכורח להוסיף להם מעלית.

חלקים מהשכונה, במיוחד הרובעים א וב', נחשבים חלשים יותר; וברחוב שבתאי הנגבי מתוכנן פרויקט של פינוי־בינוי. כמו כן קיימות תוכניות חדשות להקמת 2,000 דירות נוספות במורדות הדרום, בצפון ובמערב השכונה.

המחיר הממוצע לדירת 4 חדרים בשכונה, לפי לוח יד2, הוא  1.449 מיליון שקל.

מדוע היא פופולרית: איציק לוי, יו"ר ארגון המתווכים בירושלים: "מדובר בשכונה גדולה מאוד, בגודל של עיר, ולכן יש בה תנועה גדולה של ביקוש והיצע לדירות. בנוסף, מדובר באחת מהשכונות הזולות בירושלים, כך שהיא מרכזת עניין רב אצל צעירים וכאלה שלא יכולים לעמוד במחירי דירות במקומות אחרים בעיר".

ואדיות, היצע נרחב, מחירים נמוכים ועירוב אוכלוסיות - פסגת זאב, ירושלים

פסגת זאב, ירושליםצילום: קובי גדעון

השכונה: פסגת זאב ממוקמת בצפון־מזרח העיר, מעבר לגבולות הקו הירוק, מדרום לשכונה החרדית נוה יעקב, מזרחית לכביש 60, שכונת שועפט ובית חנינא, מצפון לענתות וממערב לכפרים ענתא וחיזמא. הקמתה החלה בראשית שנות ה-80, ועיקר הבנייה היה בשנות ה–90, בעת העלייה הגדולה. כיום היא מונה כ–42 אלף תושבים.

מאפיינים: בשל גודלה, השכונה מחולקת לחמש תת־שכונות המופרדות על ידי ואדיות. מרכז השכונה הוא האזור שאוכלס ראשון ובו נמצאים, בין היתר, מבנים טרומיים שהוקמו אז, ובניינים בני שלוש־ארבע קומות. פסגת זאב מערב ומזרח היו השנייה והשלישית בכרוניקה השכונתית. במערב בנייה רוויה ומדורגת יקרה. שכונת המזרח היא הגדולה שבפסגת זאב, ופרויקטים חדשים הוקמו בה גם בשנים האחרונות. בשכונה יש גם וילות וקוטג'ים בפרויקט "בנה ביתך"; פסגת זאב דרום הגיעה מאוחר יותר, בסוף שנות ה–90, באזור מנותק מבחינה גיאוגרפית ומורכב בעיקר מבנייה מדורגת; ואילו פסגת זאב צפון היא הצעירה ביותר, ובה בניינים בני ארבע עד שמונה קומות ובנייה מדורגת.

האוכלוסייה בפסגת זאב היא מגוונת וכללת בני מעמד בינוני, בעיקר. פסגת זאב צפון הסמוכה לשכונה החרדית נוה יעקב נמצאת בהליך התחרדות, ולמעשה זר יתקשה לגלות שמדובר בשתי שכונות נפרדות.

המחיר הממוצע לדירת 4 חדרים בשכונה, לפי לוח יד2, הוא  1.392 מיליון שקל.

מדוע היא פופולרית: איציק לוי, יו"ר ארגון המתווכים בירושלים: "מדובר בשכונה גדולה מאוד, ועל כן יש בה תנועה גדולה של רוכשים ושל מוכרים. המחירים הנמוכים של הדירות שם, יחסית לנהוג בירושלים, העלו את הפופולריות שלה, וגם התפשטות האוכלוסייה החרדית לצפון השכונה הוסיפה לה ביקושים".

בנייה מרווחת והיסטוריה סוציאליסטית - קרית חיים מזרחית, חיפה

קרית חיים מזרחית, חיפהצילום: רמי שלוש

השכונה: כנראה שקריית חיים מזרחית היא השכונה המפתיעה ביותר שנכללת בצמרת הגלישה של יד2. היא קטנה יחסית לשכונות האחרות ברשימה, מיקומה אינו מובן מאליו, ואין בה פרויקטים חדשים גדולים - ובכל זאת, זוהי השכונה המדורגת שנייה מבחינת מספר הגולשים בחיפה, והראשונה מבין שכנותיה בקריות. ייתכן שהענייין הרב שמגלים בה הגולשים מצביע על ניצני שינוי בשכונה, שעד כה לא הצליחה למשוך ביקוש מצעירים.

מאפיינים: קרית חיים מזרחית, כשמה, היא החלק המזרחי של קרית חיים. היא משתרעת על 1,840 דונם, ממוקמת במפרץ חיפה ומהווה חלק מהערים המרכיבות את הקריות, אבל נחשבת כשכונה של חיפה. במזרחה גובלת קרית חיים מזרחית בשדרות ההסתדרות, במערבה - במסילת הברזל המובילה מחיפה לנהריה, בצפון - בקרית מוצקין, ובדרום – באזור התעשייה של מפרץ חיפה.

קרית חיים מזרחית נוסדה בשנות ה–30 כשכונת פועלים סוציאליסטית, מה שהשפיע גם על התכנון שלה - שכלל מגרשים אחידים ועליהם בתים צמודי קרקע קטנים. עם השנים נהרסו הבתים הישנים ואת מקומם תפסו מבנים ובהם שש עד שמונה יחידות דיור, שבדרך כלל אינם עולים על גובה של ארבע קומות. בשכונה יש גם וילות יקרות. הבנייה החדשה בשכונה אינה רבה, ועיקרה מתמצה בפרויקטים קטנים שמוקמים במגרשים, שעליהם היו פעם צמודי קרקע ישנים.

המחיר הממוצע לדירת 4 חדרים בשכונה, לפי לוח יד2, הוא 1.02 מיליון שקל.

מדוע היא פופולרית: "אני לא מופתע מהפופולריות", אומר המתווך אלי שושנה מתיווך עמית. "השכונה הזו משלבת בין היסטוריה, אוכלוסייה טובה וותיקה, ובנייה מרווחת יחסית לכל מה שמקובל היום, במחירים נמוכים יחסית. אין הרבה מקומות, גם בקריות, עם בניינים שבהם לא יותר משמונה דירות בארבע קומות, ושאפשר לקנות בהם אפילו וילה תמורת מיליוני שקלים בודדים. עם הבנייה החדשה מרובת הקומות והדיירים, אנשים החלו לגלות גם את היתרונות של מיעוט השכנים, ושל מגורים ברחובות קטנים ושקטים - ובזה קרית חיים מספקת תמורה נהדרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker