פתח תקווה: המחירים הנוסקים גדולים על הזוגות הצעירים

מי שהיתה לסמל פרברי השינה היא כיום עיר מבוקשת בקרב תושבי תל אביב, רמת השרון וגבעתיים - וכבר אינה מפלט זול במרכז ■ אחרי שני עשורים של בנייה אינטנסיבית, ראש העיר והתושבים סובלים מעומס יתר, ומתנגדים להמשך ההתרחבות

קו הרקיע של פתח תקווה
קו הרקיע של פתח תקווהצילום: דניאל בר און
רז סמולסקי
רז סמולסקי

מסמל הפרבריות הבורגנית והמשעממת, עיר מגדלים אפרורית שרוכשי הדירות מצאו בה עניין רק בשל המחירים הנמוכים ועברו אליה בחוסר רצון, נהפכה פתח תקוה לעיר מבוקשת מאוד ויקרה. השכונות החדשות כבר לא מתאימות לזוגות צעירים, שמוצאים אלטרנטיבות זולות בשכונות החדשות של ראש העין. בניגוד לתדמית, הביקוש לפתח תקוה מגיע מכיוונים בלתי צפויים כמו רמת השרון, תל אביב, רמת גן וגבעתיים.

לאורך העשור וחצי האחרונים היתה פתח תקוה לאחת הערים הנבנות ביותר בישראל. ב–11 השנים האחרונות הוקמו בה כ–18 אלף יחידות דיור, מה שבא לידי ביטוי גם במספר התושבים - מסוף 2008 ועד סוף 2014 קפץ מספרם מ–200 אלף ל–225 אלף. זהו נתון גבוה מאוד ביחס לגודלה של העיר, והדבר גרם לשינויים מהירים, שלא כולם חיוביים.

גורמים לעליית מחירים
 תדמית טובה ואוכלוסייה איכותית והיי־טקיסטית בשכונות החדשות
 קירבה לאזורי תעסוקה בתוך פתח תקוה וברמת החייל בתל אביב

גורמים לבלימת מחירים
 מדיניות ראש העיר לצמצום הבנייה למגורים
 ירידה ניכרת בהתחלות הבנייה בחמש השנים האחרונות
 מחירי דיור גבוהים והסטת ביקוש של זוגות צעירים לראש העין

כך, למשל, התברר כי העומס שיצרו השכונות החדשות על תשתיות ושירותים מכביד על ניהול התקציבים העירוניים, ומקשה את ניהול העיר. למשל, בגידול מהיר של הדרישה למוסדות חינוך. בשל כך, התחילה בשנים האחרונות העירייה להציג קו נוקשה יותר מבעבר נגד הרצון הטבעי של המדינה לנצל עוד ועוד את עתודות הקרקע שלה לצורך הגדלת היצע הדיור.

בעקבות זאת, אכן פוחת בשנים האחרונות היצע הדיור. אמנם ב–2015 החלה בנייתן של כ–1,500 דירות, אך זהו מספר קטן בהרבה מהשיא של 2010, אז נבנו כ–2,900 דירות. מאז 2010 המספרים ירדו לממוצע של כ–1,600 יחידות דיור בשנה.

עתודת הקרקע העיקרית של פתח תקוה כיום היא השטח של הבסיס הצבאי סירקין, שנמצא במזרח העיר, והמדינה מייעדת אותו לבנייה של כ–17 אלף יחידות דיור. השכונה העתידית נמצאת רק בשלבי תכנון ראשונים, ותושבי השכונות הסמוכות דואגים להביע התנגדות נחרצת להקמתה עקב העומסים הצפויים על התנועה, לאורך צירי האורך העיקריים החוצים את העיר, ובמיוחד כביש 40, וצירי הרוחב, ובראשם כביש מכבית.

ראש העיר, איציק ברוורמן, מציג עמדה ברורה ועקשנית נגד אישור התוכנית, גם בגלל עומסי התנועה הצפויים, שלא מקבלים פתרון מספק ממוסדות התכנון, וגם בטענה כי תוספת יחידות הדיור תכניס את העירייה לגירעון. לפיכך, עד שייפתר העניין, צפויה פתח תקוה לממש את פוטנציאל הקרקעות המידלדל שלה.

עיריית פתח תקווהצילום: קידר ניר

שנים ארוכות היתה שכונת אם המושבות, שהקמתה בצפון־מזרח העיר התחילה בסוף שנות ה–90, הסמל של פתח תקוה החדשה. בעשור הקודם היא נחשבה אידיאלית לזוגות צעירים, אך בשנים האחרונות המחירים בה האמירו, וכיום היא נחשבת זולה רק לרוכשים שמגיעים מאזורים יקרים יותר כמו תל אביב ורמת גן. השכונה מאופיינת באוכלוסייה של משפרי דיור, משקיעים כמעט שאינם פועלים בה, ומקרב הזוגות צעירים קונים בה דירות רק בעלי ממון.

מרכז אם המושבות בפתח תקוה
מרכז אם המושבות בפתח תקוה צילום: ניר קידר

אם המושבות מתחלקת לשניים: הוותיקה ממערב והחדשה ממזרח. הוותיקה נבנתה לפני כ–15 שנה, יש בניינים של עד תשע קומות, ולכן היא פחות צפופה ועמוסה. השכונה החדשה נבנתה לפני כעשר שנים ויש בה בעיקר בניינים של יותר מ–15 קומות. דירות 4 חדרים בה עולים 1.8–1.9 מיליון שקל, ואלה של 5 חדרים ב–2.1–2.3 מיליון שקל.

נווה גן היא שכונה שצמודה לאם המושבות ממערב ודומה לה באופי הבנייה, עם מגדלים בני 25–30 קומות. היא חדשה מעט יותר מאם המושבות, אך המחירים של שתי השכונות דומים.

גרף המציג את מספר התחלות הבניה בפתח תקווה בין 2005 ל-2015

בדרום־מערב העיר נמצאת נווה עוז, שכונה של בתים צמודי קרקע המחולקת לצד ותיק וצד חדש. נווה עוז הוותיקה היא שכונה איכותית — הראשונה שנבנתה מחוץ למרכז העיר. המגרשים בה גדולים, כחצי דונם, עם בתים ישנים להריסה בשטח של כ–100 מ"ר בנוי. בתים אלה מתומחרים ב–4–4.2 מיליון שקל, ובתים חדשים של 300 מ"ר מגיעים לכ–5 מיליון שקל.

נווה עוז החדשה נבנתה ב–10–15 השנים האחרונות, המגרשים בה קטנים יותר, כ–250 מ"ר, ועליהם בנויים בתים דו־משפחתיים של כ–300 מ"ר. לרוב הבתים יש מרתף שמושכר כיחידת דיור עצמאית, וההכנסה ממנו מסייעת פעמים רבות בתשלום המשכנתא. המחיר של בתים אלה נע בין 4 ל–4.2 מיליון שקל.

שכונת כפר גנים, פ"ת
שכונת כפר גנים, פ"תצילום: אייל טואג

עדיין בדרום העיר ומעט מזרחית לנווה עוז נמצאת שכונת כפר גנים ג', שהיא ההמשך החדש לאחיותיה הוותיקות כפר גנים א' ו־ב'. השכונה, שנבנתה בעשור האחרון, מושכת משפרי דיור מפתח תקוה ומגבעת שמואל, והיא בעלת ציביון חילוני ודתי לאומי. דירות 4 חדרים בשכונה עולות 1.9–2 מיליון שקל בממוצע, ודירות 5 חדרים — 2.2–2.3 מיליון שקל.

מהי השכונה היוקרתית ביותר בפתח תקוה?

מזרחה משם ממוקמת שכונת הווילות בת גנים. זו שכונה יוקרתית במיוחד, שבה התגורר איש העסקים מוטי זיסר, לצד ראשי ערים לשעבר וקבלנים. שטח המגרשים בשכונה גדול, כחצי דונם, ועליהם בנויים בתים מפוארים של 350–400 מ"ר עם תגי מחיר של 7–8 מיליון שקל.

בין כל השכונות החדשות שנבנו בפתח תקוה בשני העשורים האחרונים נמצא מרכז העיר הוותיק - המקום היחיד בעיר שבו זוגות צעירים יכולים עדיין לרכוש דירות בפחות מ–1.5 מיליון שקל. חלקו השקט של המרכז נמצא בצדו הדרומי. דירות 4 חדרים חדשות בפרויקטים של תמ"א 38 או פרויקטים קטנים אחרים בו עולות כ–1.6 מיליון שקל ודירות 5 חדרים נמכרות בכ–1.8 מיליון שקל. הבנייה הישנה זולה יותר, ובחלק מהבניינים יש מעלית וחנייה. דירות 4 חדרים בבניינים אלה נמכרות ב–1.35–1.45 מיליון שקל ודירות 5 חדרים ב–1.55–1.65 מיליון שקל.

במרכז הצפוני יש דירות 4 חדרים זולות יותר הנמכרות ב–1.2–1.35 מיליון שקל, ואין היצע של דירות 5 חדרים. דירות 3 חדרים פופולאריות גם הן בגלל מחירן הנמוך, 1.1–1.25 מיליון שקל, שמושך זוגות צעירים ומשקיעים.

המקורות לנתונים: עופר רביבו, הבעלים של משרד טל נדל"ן; יעקב בורובסקי, זכיין אנגלו סכסון פתח תקוה; ליאור איצקוביץ, יועץ נדל"ן באנגלו סכסון בפתח תקוה; הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה; רשות המסים ואתר מדלן

שורה תחתונה: בשל קצב הבנייה האיטי והביקוש הגובר למגורים בעיר - מחירי הדירות ימשיכו לעלות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker