"תחזיר לי את הכסף, לקחת כל מה שהיה לי": עוזי שאבי הבטיח להם דירה חדשה בפחות ממיליון שקל - והשאיר אותם בלי כלום

אייל חולי ביקש לפני עשור לקנות דירה ■ הוא חתם על עסקה עם חברה שעוסקת בתמ"א 38, ומאז, לטענתו, נעלם כספו ■ עשור אחרי, הכספים שהוא ורוכשים פוטנציאלים אחרים נתנו לחברה עומדים במרכז חקירה פלילית המערבת, על פי החשד, אנשי עסקים פושטי רגל וחברות קש שפעלו להבריח את הכספים מתחת לעיני הרשויות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמונה ראשית שאבי
עוזי שאבי והדירה ברחוב הורוביץ' 19 בראשון לציון צילום: אילן אסייג ועמוד הפייסבוק של עוזי שאבי
ליאת לוי
ליאת לוי

בתחילת 2010 התעניינו אייל ודורית חולי, זוג צעיר מראשון לציון, ברכישת דירה באחד הפרויקטים של עתיד - החברה לחיזוק והשבחת מבנים. במסגרת מסע החיפושים, הגיעו בני הזוג גם למשרדו של עוזי שאבי, ששכן אז ברוטשילד 55 בעיר. במהלך הפגישה הראה שאבי לבני הזוג חולי הדמיות של דירה חדשה שאמורה להיבנות במסגרת פרויקט תמ"א 38 א' (הוספה של דירות וקומות על בסיס הבניין הקיים) ברחוב הורוביץ 19 בעיר. הוא אמר להם שבנייתו אמורה להתחיל בעוד שישה חודשים.

זאת נשמעה לזוג חולי עסקה מעולה לתחילת החיים: דירת 4.5 חדרים חדשה במערב ראשון לציון ב–970 אלף שקל. הם החליטו להשקיע בכך את כל הונם, והעבירו לשאבי כ–400 אלף שקל. "עוזי אמר לי שאי אפשר לעשות על הדירה הזאת חוזה מכר, אלא חוזה הלוואה וחוזה אופציה", מספר אייל חולי ל-TheMarker. "הוא גם הבטיח שמתי שארצה את הכסף חזרה, הוא ייתן אותו". בדיעבד הבין חולי, "זאת היתה מלכודת דבש".

שאבי, בן 52, נשוי ואב לשלושה, הוא יזם מראשון לציון שמאז 2012 מוגדר כפושט רגל המשתכר כ-5,000 שקל בחודש. ב-2007 הקים שאבי עם שני שותפים את עתיד - החברה לחיזוק והשבחת מבנים. ב-2009 הוא העביר את מניותיו בחברה לחברה אחרת, ומשם הן החלו להתגלגל לכמה חברות אחרות. חברת עתיד היתה אמורה לבנות פרויקטים של התחדשות עירונית (תמ"א 38), ורוב הבניינים שלה היו בראשון לציון. שאבי המשיך להיות פעיל בחברה ולנסות למכור עבורה דירות, גם כשלא היו בה מניות על שמו, וחלק קטן מאותם בניינים אכן הוקמו.

החברות שאליהן עבר הכסף של חולי נמצאות כיום בלב חקירה פלילית רחבת היקף, שמובילה מחלקת החקירות של כונס הנכסים הראשי. אחד החשודים בפרשה הוא שאבי. על פי החשדות של כונס הנכסים הראשי ומשטרת ישראל, שאבי הוא אחת הדמויות שעומדות מאחורי מערכת מסועפת של חברות ואנשי קש שנפתחו במטרה להעביר כספים מתחת לעיני הרשויות.

כמה ימים לאחר שחולי חתם על ההסכמים עם חברת עתיד, הוא העביר 75 אלף שקל לחברת שוסטר וייסמן ייזום פרויקטים. לדבריו, שוסטר וייסמן הוצגה בפניו כחברה שתבנה את הפרויקט. את שאר הכסף העביר בהעברות בנקאיות ובצ'קים, שאת שם המוטב בהם השאיר פתוח. "פעם התקשר אלי מישהו שאמר לי: 'אני פה עם עוזי, הוא נתן לי צ'ק שלך על סך 100 אלף שקל, הצ'ק בטוח?' אמרתי לו 'בטח, תפקיד אותו'. עוזי היה פורט את הצ'קים שלי למזומן".

ב-2015, ארבע שנים לאחר שהפקיד חולי את כספו אצל שאבי, הבנייה בפרויקט כלל לא החלה. חולי התייאש וניסה לקבל את כספו חזרה. ב-15 במארס כתב לשאבי בהודעה: "בבקשה תחזיר לי את הכסף… תן לי את מה שמגיע לי, 400 אלף יש לי אצלך, וניפרד כחברים". כמעט חודש חלף ללא מענה משאבי, וחולי שלח לו הודעה נוספת: "שתדע שאתה לקחת לי כל מה שהיה לי. כל הרכוש שהיה לי בחיים. אתה משאיר אותי עם שני תינוקות ובלי כלום".

על פי החשדות של כונס הנכסים הראשי ומשטרת ישראל, שאבי הוא אחת הדמויות שעומדות מאחורי מערכת מסועפת של חברות ואנשי קש שנפתחו במטרה להעביר כספים מתחת לעיני הרשויות

הבניין שיועד לתמ"א ברחוב הורוביץ 19צילום: אילן אסייג

שאבי ענה לו יום למחרת: "אני מבין את הלחץ שאתה נמצא בו, אבל אתה עשית עסקה עם החברה. לא לקחתי שקל אלי". כשחולי שאל אם יש מישהו בחברה שאפשר לדבר איתו כדי לקבל לפחות חלק מהכסף, שכן נולדה לו בת שלישית רק לפני שבוע, ענה לו שאבי: "אין תזרים. לאף אחד חוץ ממני לא אכפת שהחברה תפשוט רגל. לי יש עוד רצון לסדר את הדברים. אין ברירה ומזל טוב".

שאבי ניהל את העסקים מאחורי הקלעים - כמורשה חתימה

המשטרה חושדת כי שאבי הוא זה שהפעיל את החברה וניהל אותה, אך שאבי מבהיר כי היה שכיר בלבד, וניסה להוציא את החברה מהבוץ הכלכלי שאליו נקלעה, מכיוון שכל הפרויקטים נבנו ללא ליווי מהבנקים.

לפי דיווח לרשם החברות, ב-9 בדצמבר 2012 התקיימה ישיבת מועצת מנהלים של החברה, שבה נכחו שלושה אנשים: עוזי שאבי, דוד ירושלמי ויוסי בר. על סדר היום: מינוי מורשה חתימה בשם החברה. שאבי נבחר פה אחד לתפקיד. כך אמנם החברה לא היתה רשומה עוד על שמו, אבל על פי עדויות, הוא המשיך לנהל את עסקיו מאחורי הקלעים כמורשה חתימה.

באשר לנוכחים בישיבת מועצת המנהלים יתגלה בעתיד, שאותו ירושלמי, תושב ארה"ב, הוא איש קש - כך על פי אחד מעורכי הדין שהגישו תצהירים בפרשה. לדבריו של אותו עורך דין, ירושלמי טען בפניו שאין לו קשר לחברת עתיד. עוד יתגלה, על פי דו"ח מומחה שהוגש לבית המשפט ב-2018, שמיילים שהגיעו מירושלמי נשלחו מכתובת אימייל שנוהלה בכלל על ידי אדם נוסף הקשור בחברות שבהן קשור שאבי.

עשור עבר מאז פגש חולי את שאבי לראשונה. לזוג כבר שלושה ילדים והם עדיין מסתובבים בין דירות שכורות. כשפגשו את שאבי, היה להם ביד סכום כסף השווה לכחצי דירה, שהפקידו אצלו ומעולם לא ראו תמורה. "היום כבר יכולתי לסיים את תשלומי המשכנתא", אומר חולי. חולי הגיש תלונה למשטרה ב-2015, שנסגרה. בתגובה שמסרה המשטרה נכתב כי "התיק נסגר לאחר שלא נמצא כי נעברה בו עבירה פלילית".

החוזה שעליו חתמו חולי ואחרים - שתצהירים שהם הגישו לבית המשפט הגיעו לידינו - היה מחולק לשניים: אופציה לרכישת דירה בבניין לכשיתווספו הקומות, והלוואה של שנה לחברת עתיד. לטענת שאבי, כשהתקבלו היתרי בנייה, הוא הציע לחולי ולאחרים שתי אופציות: להמשיך להזרים את הכסף כדי להמשיך את שלב הבנייה או לקבל את שווי הקרן חזרה, כלומר, את סכום ההלוואה שנתן. חולי מכחיש וטוען כי שאבי משך אותו במשך כמה שנים.

עו"ד רונן אולצ'יק, מנהל היחידה הארצית לחקירות בכונס הרשמי והממונה על הליכי חדלות פירעון, אומר כי "זוהי חקירה חסרת תקדים בהיקפה בכל קנה מידה, שמשלבת עבירות רבות מתחום המרמה במסגרת הליך פשיטת רגל, עבירות מס, עבירות הלבנת הון וכן עבירות נוספות מתחום דיני העונשין. החקירה מקיפה עשרות נחקרים, בהם, למעט החשודים המרכזיים עצמם, גם אנשי קש שונים, אשר שימשו כדירקטורים בחברות קש ופעלו להנעת והסתרת הכספים הרבים שעברו במערכת, כגון עורכי דין וצ'יינג'ים, שבהם נעשה שימוש להסתרת הפעילות הכלכלית שאף חוצה את גבולות המדינה.

"מדובר בעבירות כלכליות מורכבות ביותר ובהיקפים של עשרות מיליוני שקלים. הגילוי שלהן דורש יכולת ניתוח עסקית ופיננסית, ויכולת להתחקות אחר אלפי תנועות כספיות שהוסוו בדרכים שונות ומגוונות, תוך שימוש בכלים שונים, כגון חוזים פיקטיביים".

"זוהי חקירה חסרת תקדים בהיקפה, שמשלבת עבירות רבות מתחום המרמה במסגרת הליך פשיטת רגל, עבירות מס, עבירות הלבנת הון וכן עבירות נוספות מתחום דיני העונשין"

עו"ד רונן אולצ'יק
רחוב רוטשילד בראשון לציון. משרדו של שאבי שכן במספר 55צילום: עופר וקנין

את הפרשה חשף תחילה עו"ד ארז חבר, שהיה המנהל המיוחד לנכסי חברת עתיד. שנים של מלחמות משפטיות, שבהן היו מעורבים שאבי ואחרים שלכאורה עבד עבורם, עברו עד שנפתחה החקירה של כונס הנכסים בעניינו של שאבי. נעסוק פה רק באחת מהסתעפויות החקירה הזאת, שבלבה שימוש בכספי הלוואות שנתנו אנשים שביקשו לרכוש דירה ועברו יחד עם כספים אחרים שהוחזקו בנאמנות, על פי הוראותיו של שאבי ושותפיו בזמן שהיה רשום כפושט רגל, למקורביו, צ'יינג'ים וחברות אחרות - חלקן על פי החשד, חברות קש שקשורות בשמו.

"נוכל מתוחכם"

שאבי הוא אמנם איש עסקים אנונימי יחסית, אבל השאיר מאחוריו אנשים שהפקידו אצלו את כספם במטרה לקנות דירה, אחרים שביקשו לעשות איתו עסקים והרגישו מרומים - כך על פי תצהירים ותביעות שונות שחלקן מתנהלות עד היום. על פי החשד, הוא הפעיל, יחד עם שותפיו, מערכת מתוחכמת של העברות כספים, שחלק מהם הגיעו בסופו של דבר אליו, לקרובי משפחתו או לשותפיו העסקיים.

חוות דעת, שהוגשה לנאמן של נכסי שאבי ולאחר מכן לבית המשפט עוד ב-2018, חושפת התנהלות מטרידה באמצעות תדפיסי חשבונות בנק, העברות כספיות, מיילים ותצהירים. בחוות הדעת נקבע כי "מממצאים שהונחו בפנינו עולה מסקנה ברורה וחד־משמעית כי שאבי, לאחר תחילת תהליך פשיטת הרגל, המשיך את עסקיו באמצעות רישום חברות שונות שבבעלותו ובניהולו על שם 'אנשי קש' ומקורבים, כשבפועל הוא זה שניהל את החברות לכל דבר ועניין", לשון חוות הדעת.

תיק פשיטת הרגל של שאבי מתנהל זה עשור, וכבר ביוני 2015 הושג הסכם פשרה עם הנושים. אלא ששאבי לא עמד בכל התשלומים. בשיחה עם TheMarker טען שאבי כי הוא לא עמד בתשלומים לאחר שניסה בדרכים שונות להשיג את הכסף. רק במארס 2017 שילם את מלוא הסכום.

ביוני 2018 ביקש שאבי לקבל הפטר, ובה בעת גורם שהסתכסך איתו כלכלית ביקש לבטל את הליך פשיטת הרגל ולבטל את הסדר הנושים. חודש לאחר מכן, הורה בית המשפט לעו"ד יניב אינסל, הנאמן על נכסיו של שאבי, להעמיק את החקירה באשר "למידע מהותי חדש שהתגלה". במסגרת זו, הוגש הדו"ח שחלקיו מצוטטים כאן. בתגובה לממצאי הדו"ח טען שאבי בבית המשפט כי הנאמן נמנע מלשמוע את גרסתו, וכי עו"ד אינסל ביסס את בקשתו על עדות של שני גורמים שעמם הוא מצוי בסכסוך עמוק.

"אין חולק כי לו היה החייב באמת ובתמים עובד זוטר בחברות, לא היה לו כל אינטרס לערב בני משפחה אחרים ולחשוף אותם לביצוע עבירות, והוא לא היה מוצא עצמו מעורב בעסקות בהיקפים של מיליוני שקלים"

השופטת וינברג-נוטוביץ
השופטת וינברג-נוטוביץצילום: אתר הרשות השופטת

בהחלטה של השופטת עירית וינברג־נוטוביץ בדצמבר 2020 לביטול הסדר הפשרה, כתבה השופטת כי "אין חולק כי לו היה החייב באמת ובתמים עובד זוטר בחברות, לא היה לו כל אינטרס לערב בני משפחה אחרים ולחשוף אותם לביצוע עבירות, והוא לא היה מוצא עצמו מעורב בעסקות בהיקפים של מיליוני שקלים. העובדה כי החייב היה, לכל הפחות, מנהלן של החברות (אם לא הבעלים שלהן), וכי עברו תחת ידיו סכומי כסף אדירים שהועברו לחשבונות 'אנשי קש', מבססת את החשד כי החייב לא הצהיר על מלוא הכנסותיו ולמעשה הציג מצגי שווא בפני בית המשפט, הנאמן, הנושים והכנ"ר".

סיבה נוספת לביטול ההליך, כך על פי השופטת וינברג־נוטוביץ, היתה פתיחת חקירת המשטרה בעניינו של שאבי. שאבי הגיש על כך ערעור לבית המשפט העליון, שהחלטתו עדיין לא התקבלה. חקירת כונס הנכסים הראשי והמשטרה נהפכה לגלויה ביוני 2021 - ושאבי וחשודים אחרים שעל שמם הוטל צו איסור פרסום נעצרו.

"המערכת הזאת ייצרה מיליונים", אומר גורם הבקי בפרטי החקירה. "כל כמה חודשים נפתחו חברות קש על ידי אנשי קש, וחברות אחרות נסגרו, כדי להעביר דרכן כספים". ההערכה היא שבמהלך השנים נעשו בין החברות האלה תנועות חשבונאיות בכ-97 מיליון שקל. "הכספים היו מגיעים לצ'יינג'ים, לפודי צ'קים ולחברות אחרות, ובתחנה האחרונה הכסף הגיע למקורבים ולקרובי משפחה של שאבי ושותפיו", מוסיף הגורם.

בימים אלה, מעורבים רבים נחקרים בפרשה על ידי היחידה הארצית לחקירות בכונס הרשמי והממונה על חדלות פירעון, על ביצוע עבירות פשיטת רגל וחדלות פירעון, הונאת נושים וסיוע לעבירות אלה.

אנשים שעבדו עם שאבי הגדירו את האיש בפנינו "נוכל מתוחכם", אחרים האשימו אותו בזיוף חתימות, בעשיית שימוש בשמם ובזהותם ללא רשות ולעתים ללא ידיעתם - בהם עורכי דין שעבדו עבור חברות הנקשרות בשמו או אנשים שהיו כתובים כדירקטורים בחברות אלה, אבל על פי תצהירים שהוגשו לבית המשפט כלל לא ידעו על היותם כאלה. תביעות הדדיות בעניין עדיין מתנהלות.

שימש איש קש לבקשת אביו

אז לאן הלך חלק מהכסף של בני הזוג חולי? הצ׳ק הראשון שהעביר חולי, 75 אלף שקל, הועבר לשוסטר וייסמן - כחברה שנמצאת בבעלותה של חברה אחרת, עתיד העיר תמ"א 38, שמ-2014 נמצאת בבעלות ירושלמי. על פי הדו"ח החוקר של רואי חשבון, שהוגש למנהל המיוחד שמינה בית המשפט לנכסיו של שאבי, החברה עתיד לחיזוק והשבחת מבנים וכן עתיד העיר תמ"א 38 נוהלו בפועל על ידי שאבי ושותפיו, אף שלא היו רשומות על שמם.

שני תשלומים על סך 95 אלף שקל בסך הכל עברו במאי 2012 לחברת שחר קשי תמ"א 38. זאת אמנם נשמעת כמו חברה לגיטימית העוסקת בתמ"א, אלא שבתצהיר שהגיש שחר קשי לבית המשפט במסגרת הליך משפטי אחר, הוא מסר כי הוא בסך הכל שימש כנהג של עוזי שאבי בחברת עתיד, וכשהחברה נקלעה לקשיים, ביקש ממנו אביו, יוסי בר, שותף בחברת עתיד ומי שנכח באותה ישיבה שבה מונה שאבי למורשה חתימה, לפתוח חברה חדשה על שמו, שתמשיך את פעילות הבנייה של עתיד.

כלומר, קשי הודה בתצהירו בבית המשפט ששימש איש קש לבקשת אביו, ושלא היה לו מושג בניהול החברה. למרות זאת, במשך השנים הוזרמו אליו באופן אישי ולחברה הנושאת את שמו מאות אלפי שקלים - חלקם מכספי ההלוואות שנתנו רוכשי האופציה בדירה. קשי, לדבריו, סגר את חשבון הבנק של החברה כשהבין שהוא עלול להסתבך וביקש לצאת ממנה.

קשי סירב לענות לשאלותינו בעניין קשריו עם שאבי ומסר באמצעות עורך דינו לשעבר, קובי כהן: "לא קיבלתי שום כספים משאבי. ההפך, הפסדתי את הכסף של הדירה שלי בחברה הזאת. אחרי שיצאתי מהחברה לא היה לי שקל ונאלצתי לעבוד כשכיר". בתגובה לטענות הללו אמר שאבי כי חולי ואחרים העבירו את כספי ההלוואה שלהם לחברת עתיד ולאו דווקא לצורך הפרויקט בהורוביץ 19, ועל כן היה מותר לחברה לעשות כל שימוש בכספים שניתנו כהלוואה לקידום הפרויקטים השונים שלה.

עוד אחד מרוכשי האופציות לדירה במסגרת תמ"א 38 הוא יניב דוד, שחתם במאי 2012 על הסכם אופציה עם חברת עתיד ושאבי לרכישת דירה ברחוב הורוביץ 19 בראשון לציון - אותו בניין שבו הזוג חולי רכש אופציה לדירה. הבנייה היתה אמורה להתחיל כחצי שנה לאחר חתימת ההסכם בכפוף ל"אישור כבאות אחרון שממתין מעיריית ראשון לציון", כך הובטח לדוד לטענתו והוא חתם על שני צ'קים: האחד בן 25 אלף שקל בגין אופציית הרכישה, והשני בסך 175 אלף שקל כהלוואה לחברת עתיד. על התשלומים הוא קיבל שתי קבלות מחברת עתיד.

האישורים מהעירייה בוששו להגיע וכך גם תחילת הבנייה. על פי תצהיר שהגיש דוד, שנה לאחר אותה פגישה ביקש ממנו שאבי 50 אלף שקל נוספים עבור אגרות בנייה לעירייה כתנאי מקדים לקבלת ההיתר. בשלב הזה דוד החל לחשוש, אך בכל זאת הלך לראות דירה נוספת לרכישה שהציע לו שאבי. בסיור שערך דוד בבניין, הוא שמע מהשכנים שני דברים שגרמו לו לפקפק בהצעה: סיום הבנייה לא צפוי בקרוב והם מתנהלים מול שאבי כבר שנים רבות; והדירה שהראה לו שאבי כבר מכורה לאדם אחר.

כספי ההלוואה שנתן דוד לחברת עתיד נרשמו בשני צ'קים לפקודת עו"ד יעקב בר־אל. אף שהופקדו בנאמנות וככספי הלוואה, דוד מעולם לא ראה אותם חזרה. גם לא את הדירה שרכש אופציה עבורה. הסיבה: חשבון הבנק שאליו העביר את כספו התרוקן מהכספים שעברו אליו. לאן? בין היתר, לאותם מקורבים של שאבי, קרוביהם של מי שלטענתו היו בעלי החברות שעבורן עבד, אנשי קש, צ'יינג'ים ועוד. לשחר קשי, שהודה שהיה איש קש, עברו 2.2 מיליון שקל מחשבון הנאמנות של חברת עתיד.

על פי תדפיסי חשבון הבנק, במהלך שבעה חודשים הועברו 1.3 מיליון שקל לשתי חברות המרת מטבע: יוני צ'ינג' וצ'נג' (הטעות במקור) ספוט, וסכום של 1.2 מיליון שקל הגיעו מחשבון החברה לשני חשבונות בנק שנמצאים בבעלות אנשים העוסקים במתן אשראי חוץ־בנקאי.

עוד מוטב פופולרי שאליו עברו כ-1.1 מיליון שקל היה אדם שלצד חלק מההעברות הכספים אליו נכתב שהועברו לטובת "חומרי בניין". אלא שעל פי רשימת המורשים לתת שירותים פיננסיים של משרד המשפטים, נכון לאוגוסט 2018, הוא עסק בכלל במתן אשראי חוץ־בנקאי.

במארס 2013 העביר עו"ד בר־אל, הנאמן על החשבון, הוראה לבנק להעביר את יתרת הכספים בו, 309 אלף שקל, לחשבון אחר בנאמנות לחברה עם שם דומה: עתיד הצפון, חברה ששמה שונה אחר כך לישרא־עלית. גם מחשבון זה זרמו מאות אלפי שקלים לשאבי, לאנשים ששמם נקשר עם החברות ששאבי קשור אליהן ולבני משפחתם. כך למשל, כחצי שנה לפני שכתב שאבי לחולי שאין תזרים מזומנים לחברה, הוא משך מחשבון הבנק 100 אלף שקל במזומן. 200 אלף שקל נוספים הועברו לקרוב של שאבי בשם אורי (השם המלא שמור במערכת).

זיופים של מיילים וחתימות

כדי להוכיח ששאבי היה רק שכיר בחברה, הוא הציג בפני TheMarker מיילים מ-2014, שבהם הוא מעדכן את מי שלטענתו הוא הבעלים של החברה, עופר ארביב, בכספים שהוא מעביר לאותו קרוב משפחתו של שאבי ומקבל ממנו אישור לכך. לטענת שאבי, הכספים לאותו קרוב היו על חשבון צ'קים שהוצאו מחשבונו האישי של הקרוב עבור פעילות חברה נוספת שבבעלות ארביב - שלא התאפשר לה לפתוח חשבון בנק בארץ.

כדי להוכיח ששאבי היה רק שכיר בחברה, הוא הציג מיילים מ-2014, שבהם הוא מעדכן את מי שלטענתו הוא הבעלים של החברה, עופר ארביב, בכספים שהוא מעביר לאותו קרוב משפחה של שאבי ומקבל ממנו אישור לכך

שטרות. עסקות בארץ ובחו"לצילום: אוליבייה פיטוסי

באחד המיילים שהציג שאבי נכתב: "עופר, בעסקה שהתבטלה בשער ציון בחולון, נתתי צ'קים של אורי על פי הסיכום ואני צריך שתאשר לי להגיד לבר־אל להעביר אליו את הכספים בגין אותם צ'קים מחשבון הנאמנות. כרגע החוב אליו הוא 1.1 מיליון שקל. דרך אגב, יש לשלם עוד 200 אלף שקל בגין צ'קים של אורי שנתנו לצ'יינג עבור ההלוואה שלקחנו".

באותה התכתבות מיילים בין שאבי לארביב מ-2014, שאותה הציג שאבי בפנינו, הוא הראה גם מייל מארביב: "עוזי, קודם כל אני רוצה שתמשוך 100 אלף שקל מהחשבון ותיתן לשלמה (השם האמיתי שמור במערכת, ל"ל) במזומן. הוא צריך לקנות יורו ואין לו חשבון בארץ, הוא יפרוט את הכסף בצ'יינג יותר זול מהבנק. תודיע לרואה החשבון על משיכת המזומן שיחייב את הכרטיס שלי בישרא־עלית, ואני מאשר לך לבצע את העברות מחשבון הנאמנות של בר־אל". על פי הדו"ח, בסך הכל הוזרמו משלושת החשבונות שנוהלו בנאמנות על ידי עו"ד בר־אל כ-333 תשלומים למוטבים שונים, בסך 22.5 מיליון שקל.

שמו של ארביב, כיום תושב איטליה, נקשר בעבר עם פרשת אריה גולדין, שעניינה הונאת בנקים בהיקף של 30 מיליון שקל ורישום מסמכים כוזבים, בניסיון לקבל כספים במרמה. ארביב אמנם לא היה צד בהליך המשפטי ולא נחקר בפרשה, אבל בגזר הדין שהוגש נגד גולדין ב-1999 כתב השופט ג'׳ורג' קרא על חלקו של ארביב בפרשה: "עופר ארביב הוא הזייפן המומחה... הממונה על זיופי המסמכים, כתבי ערבויות בנקאיות ומכתבי ביטול".

כשניסינו לקבל תגובתו של ארביב, שלחנו מייל לכתובת האימייל שהיתה בהתכתבויות של שאבי. ארביב לא ענה למיילים מהכתובת הזאת. עו״ד שרגא צייגר, שמייצג את ארביב, מסר כי "לארביב אין ולא היתה מעולם את כתובת המייל הזאת", ומסר בתגובה: "באשר לטענותיו ו/או אמירותיו של שאבי כי פעל על פי הוראותיו של ארביב להעברות כספים, אמירותיו של שאבי המתייחסות לארביב הן שקר מוחלט. כלל ההתכתבויות בין ארביב לבין שאבי הוצגו לבית המשפט, והן נבחנות בימים אלה על ידי השופט מגן אלטוביה".

"עופר ארביב הוא הזייפן המומחה... הממונה על זיופי המסמכים, כתבי ערבויות בנקאיות ומכתבי ביטול"

השופט ג'ורג' קרא
השופט ג'ורג' קראצילום: אוליבייה פיטוסי

במארס 2018 נחקר עו"ד בר־אל על ידי עו"ד אינסל, שמונה מטעם בית המשפט למנהל המיוחד לנכסיו של שאבי, ושפך עוד אור על הפרשה כמי שהיה חלק מהמערכת הסבוכה הזאת. בעדותו טען בר־אל שהוא אמנם הופקד על שלושת חשבונות הנאמנות, אך שימש כחותמת גומי וביצע הוראות שקיבל משאבי ושותפיו. עוד טען בר־אל בחקירתו כי זייפו את חתימותיו, פתחו בשמו כתובת אימייל ללא ידיעתו ושלחו ממנה מיילים מזוייפים. בר־אל ושאבי היו תחילה שותפים. "אחר כך גיליתי מה הוא עשה", אמר בר־אל בחקירתו. "הוא ניצל את הבניינים שהחתמתי, קיבל את ההיתר בתנאים ומכר אופציות… הוא לא אמר (לרוכשים; ל"ל) שזה היתר בתנאים".

בר־אל מסביר לאינסל את מה שלדבריו הבין בדיעבד: שאבי הצליח להשיג לכל בניין אופציה לבניית ארבע דירות נוספות. על השאלה מדוע לא מימש שאבי את היתרי הבנייה שקיבל, ענה: "(לבנות) ארבע דירות זה לא משתלם. אני אומר לך מניסיון. מי שבונה עכשיו, בונה שתי קומות ופנטהאוזים. עשר דירות זה מתחיל להיות רווחי".

בר־אל עצמו, כך על פי דבריו, הרגיש שרומה ונוצל. כבר ב-2015 הגיש חמש תלונות במשטרה נגד שאבי, בעיקר בגין זיוף ומרמה. באותן שנים הסתכסכו הצדדים והם מנהלים עד היום תביעות משפטיות הדדיות.

שאבי: "הכתבה מופעלת על ידי אדם המסוכסך עמי וחבריו"

משאבי נמסר בתגובה: "לא ברור לי מועד פרסום הכתבה, אחרי יותר מעשור, על מישהו שטוען טענות שעשה עסקה עם החברה שעבדתי בה ולא הגיש תביעה נגדי או נגד החברה. לדעתי כתבה זו מופעלת על ידי אדם המסוכסך עמי וחבריו, כדי להשפיע על ההחלטה שצריכה להתקבל בבית המשפט בימים אלה ממש.

"לעניין אייל חולי ויניב דוד, הראיתי מסמכים שמעידים בדיוק הפוך. מעבר לכך שהם לא הגישו תביעות לא כלפי החברה ולא כלפיי באופן אישי, יש הסכמים חתומים עם דיירים והעסקה דווחה לרשויות כדין. כמו כן, התקבלה החלטת ועדה שמאשרת את הפרויקט ואף התבקשנו לשלם את אגרות הבנייה.

"לגבי הוראות לחשבונות של החברות השונות, עשיתי ואני עדיין עושה כל מה שנדרש כבעל תפקיד בחברה שאני עובד בה. בתקופה שבה הייתי בעלים של החברה, היינו הראשונים לבנות בניינים בתמ"א 38. כל מי שקנה דירה קיבל אותה, גם כשהחברה הפסידה כסף. הפסקתי להיות מבעלי החברה כבר יותר מעשור. אכן מעת לעת הייתי מורשה חתימה לעניינים ספציפיים כמו שאר האנשים שעבדו בחברה. שחר קשי עבד בחברה יחד עם אבא שלו ולא יכול להיות איש קש. עד היום בר עדיין בעלים של חלק מהחברה, שנמצאת בפירוק כבר יותר מחמש שנים.

"לעניין עו"ד יעקב בר־אל, אין לו אלא להלין על עצמו. הוא ישלם את כל הנזקים שנגרמו לבעלים ויש תביעות בבית משפט שמתבררות בימים אלה, כולל תלונות שהוגשו עליו במשטרה".

עו"ד בר־אל מסר כי את מה שיש לו להגיד בנושא הוא מסר למשטרה ולבית המשפט.

עו"ד צייגר מסר בתגובה: "ארביב הוא איש עסקים מכובד ולגיטימי המתגורר באיטליה כבר מ-1990. כל חייו הוא אדם שומר חוק. עובדתית מעולם לא זומן לחקירה על ידי גורמי חקירה כלשהם וכמובן מעולם לא הוגש נגדו כתב אישום. ארביב היה סבור גם אז וגם היום שלא היה ואין כל בסיס עובדתי או אחר לאמירתו של השופט קרא, ואין לו שמץ של מושג על מה אמירה זו מבוססת.

"כל העברת כספים הקשורה אל ארביב, בקשר לכלל עסקיו, מגובה בהנהלת חשבונות מסודרת ובאנשי מקצוע מתאימים. כל ניסיון לייחס לו התנהלות פיננסית שאינה מסודרת ו/או דיווחים כחוק היא שקר מוחלט. כל ניסיון ליחס לארביב התנהלות פלילית או לייחס לו התנהלות שבמהותה פוגעת במישרין בשמו הטוב הנשענת על מידע שקרי או מזויף תזכה לתגובה משפטית הולמת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker