נדל"ן, אחרי הקורונה: מה יעלה בגורלה של ההשקעה הפופולרית בישראל?

מה קרה לכסף ומה מתכננים המשקיעים ליום שאחרי המגיפה? פרויקט מיוחד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דירה
צילום: איור: עדי עמנואל
הדר חורש
הדר חורש
הדר חורש
הדר חורש

ההיסטוריה של המשברים הכלכליים אינה חוזרת על עצמה, גם אם אפשר לזהות תבניות. אנחנו לא ב-2008, בוודאי שלא ב-1929. המשבר של 2008 היה בעיקרו משבר של פיננסים ונדל"ן: התנהלות פיננסית פגומה, שגרמה למערכת הבנקאות האמריקאית לנפח בועת אשראי שהתפתחה לבועה במחירי הנכסים, וגלי ההדף הגיעו כמעט לכל פינה בגלובוס. בשיא המשבר, קרסו מחירי הדירות בארה"ב ב-30% בממוצע, והשפל במחירי הנדל"ן ארך ארבע שנים. רק בסוף 2017, כשרבים החלו לתהות אם בועת פיננסית שוב מתנפחת, חזר מדד מחירי הבתים לרמתו לפני המפולת הגדולה.

ואולם לא רק מפולות שמקורן במחירי הדיור גורמות לירידה בשווי הנכסים. אין משבר כלכלי שאינו כרוך בירידת מחירי נכסים מכל סוג שהוא. ההנחה שהשקעה בנדל"ן יציבה או בטוחה יותר מהשקעות אחרות הוכחה שגויה פעם אחר פעם.

יותר מכל מאיים על הענף, כמו על יתר ענפי המשק, השפל הכלכלי: גירעונות הענק שיוצרות הממשלות במאמץ לשרוד את המשבר עשויים להביא לתקופה ארוכה של קיצוצי תקציב, ריבית גבוהה, עלייה באבטלה ומיתון. ומה תהיה ההשקעה הנכונה לימי השפל והגאות שאחריו? אולי זה הזמן להציץ לרחוב הריק: בספטמבר 2001 יצא בישראל מגזין כלכלי שכותרתו זעקה: "כשהדם זורם ברחובות, זה הזמן להשקיע". הכותרת, ברוחו הצינית של וול־סטריט, הודפסה ב-8 בחודש, מבלי שהעורך ידע מה עומד לקרות ביום שבו ראה המוסף אור: יום שלישי ה-11 בספטמבר, שבו קרסו מגדלי התאומים בניו יורק. מפולת הפיגועים, שארכה כחצי שנה, חתכה את מחירי הנדל"ן בניו יורק בכ-50% ושוקי ההון קרסו ב-42%. ואז היכו בשוקי ההון והנכסים שני משברים. מאז משבר התאומים עלו השווקים ב-250%.

מה קרה לנדל"ן בישראל ומה צפוי לו בהמשך? סדרת הכתבות בפרויקט מיוחד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker