תושבי החוץ ממשיכים לנטוש את ירושלים - אבל רוכשים את הדירות היקרות

הבירה סובלת יותר מאזורים אחרים מהפסקת רכישת הדירות על ידי תושבי החוץ, אך עדיין בוצעו בה עסקות בסכומים גבוהים במיוחד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים21
צילום של ירושלים מהאוויר
צילום: View Point
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

אמרתם יוקרה בירושלים — אמרתם תושבי חוץ, יהודים דתיים בדרך כלל, תושבי מערב אירופה וצפון אמריקה, הרוכשים דירות מפוארות במחירים גבוהים. בדרך כלל הם רוכשים את הדירות כדי לגור בהן בעיקר בתקופות החגים, בעוד שביתר ימות השנה הן נותרות ריקות. לכן הדירות אף זכו לכינוי הגנאי דירות רפאים, והיו מוקד למחאות ציבוריות, בעיקר בתקופת המחאה החברתית של 2011.

התשובה לתופעה הזאת הגיעה בסוף 2015, כשהממשלה התירה לעיריית ירושלים לגבות ארנונה כפולה על דירות הרפאים. נראה כי כתוצאה מכך חלה ירידה דרסטית של רכישת דירות מצד תושבי החוץ בעיר — בשיעורים גבוהים בהרבה מבשאר המדינה. "ייתכן כי החלטת הממשלה בסוף 2015, המאשרת לעיריית ירושלים לחייב בארנונה כפולה דירות רפאים תרמה אף היא לירידה החדה ברכישות תושבי החוץ בעיר", ציין הכלכלן הראשי במשרד האוצר בסקירה שערך בשנה שעברה על רכישת דירות בקרב תושבי חוץ.

רק שמונה עסקות בסך יותר מ–10 מיליון שקל נעשו בירושלים במחצית הראשונה של 2017, לעומת 23 בכל 2016 ו–33 ב–2015. זו צניחה גדולה יותר מהירידה המאפיינת את שוק היוקרה בישראל

אבל לא רק תושבי החוץ הפחיתו את רכישותיהם בבירה. אם ב–2009 נסגרו בעיר פחות מ–200 עסקות יוקרה (בסך 3 מיליון שקל ויותר), ב–2015 הגיע מספרן ל–719, וב–2016 הוא ירד ל–613. בתקופה שבין המחצית השנייה של 2016 למחצית ראשונה של השנה 2017 מספר העסקות האלה היה 383 בלבד — ירידה של 14% יחסית לתקופה המקבילה ב–2015–2016. הנתון הוא עדות לכך שמספר העסקות היקרות בעיר מוסיף לצלול.

ירידה של 100 עסקות בשנה מספר העסקות בסך יותר מ 3- מיליון שקל בירושלים

בפרויקטים חדשים באזור מחנה יהודה ובאזור דרך יפו, מחירי דירות 4 חדרים מגיעים ל–3.5 מיליון שקל ויותר. כך, במיזם חדש שמוקם בפינת דרך יפו ורחוב הטורים, נמכרו דירות 3 חדרים ב–3.5–4 מיליון שקל, ודירות 4 חדרים חצו את רף 4 מיליון שקל. זהו פרויקט ברמה גבוהה, והוא אהוד על ציבור חרדי מחו"ל. מעברו השני של רחוב יפו, נמצא הפרויקט בתי סיידוף, שהוקם על ידי אשדר ושווק במלואו בלפחות 4 מיליון שקל לדירות 4 חדרים. גם פרויקט J TOWER, שאותו מקימה חברת מנרב, בשיתוף בעלי הקרקע, משפחת קוקיא ואפרים כהן, הדירות נמכרות ביותר מ–4 מיליון שקל ל–4 חדרים.

במיזם סביון VIEW של אפריקה ישראל, המוקם על במתחם בית מפא"י ההיסטורי, נמכרו באחרונה בעיקר דירות קטנות של 2–3 חדרים, ודירות 4 חדרים נמכרו בשנה שעברה ב–3.6–3.7 מיליון שקל. גם המיזם חצר הנביאים של אפריקה ישראל הדירות נמכרות במחיר דומה. בפרויקט בוטיק הנביאים של חברת אזורים המחירים גבוהים בהרבה, והשנה נמכרה בו דירת 4 חדרים ב–5.3 מיליון שקל.

סביון VIEW
פרויקט סביון VIEWצילום: View Point

באזור מוזיאון ישראל מקימה חברת האחים ישראל את הפרויקט היוקרתי Museum Residence, על שטח של 22 דונם. בניגוד לפרויקטים האחרים, אין מדובר במגדלים, אלא ב–15 מבנים בני ארבע קומות, שבהם מוקמות 140 דירות. לפי החברה, קצת פחות ממחציתן אוכלסו. מחירי דירות גן בנות 5 חדרים במיזם נאמדים ב–5 מיליון שקל.

דירות 4 חדרים חדשות במיזמי תמ"א 38 במרכז ירושלים נמכרות לעתים ביותר מ–3 מיליון שקל, ודירות ישנות עולות כ–15% פחות. לפיכך, אפשר למצוא דירות רגילות הנמכרות אף הן ביותר מ–3 מיליון שקל.

שוק המגה־יוקרה צונח

תושבי החוץ ממשיכים להוביל את שוק היוקרה, ובמיוחד את שוק המגה־יוקרה (10 מיליון שקל ויותר) בירושלים גם השנה. עם זאת, מספר העסקות שהם עושים פוחת והולך. הדבר גורם לירידה בכל שוק היוקרה.

רק שמונה עסקות בסך יותר מ–10 מיליון שקל נעשו בעיר במחצית הראשונה של 2017, לעומת 23 בכל 2016 ו–33 ב–2015. זו צניחה גדולה יותר מהירידה המאפיינת את שוק של היוקרה הרגיל. ב–2016 חלה ירידה במספר העסקות בסך 3 מיליון שקל ויותר ל–613 משיא של 719 ב–2015. הירידה דומה לזו בשוק היוקרה הישראלי בכללותו.

אם בעבר בשנים שעברו, מוקד המגה־יוקרה בירושלים היה מלון וולדורף אסטוריה, נראה כי הוא מוצה בשלב זה, והפרויקט הבולט בעסקות המגה־יוקרה בתקופה האחרונה הוא כזה המשלב מלונאות ומגורים — ישרוטל אוריינט. בשנה האחרונה בוצעו בו כמה עסקות של יותר מ–10 מיליון שקל — נתון מרשים במצב של שוק הנמצא בירידה.

ישרוטל אוריינט. מלון המשמש גם למגורי יוקרה
ישרוטל אוריינט. מלון המשמש גם למגורי יוקרהצילום: אמיל סלמן

הפרויקט אינו גדול, והוא נמצא בפינת הרחובות עמק רפאים וסמטת פטרסון, בשטח שבו שכן בעבר מכון הסיבים הישראלי. הוא כולל 11 יחידות דיור בלבד, ועד כה נמכרו שבע דירות, מהן ארבע בשנה האחרונה. העסקה היקרה ביותר שנסגרה במיזם ב–2017, היתה דירת 4.5 חדרים בשטח של 269 מ"ר בקומה השלישית מתוך ארבע, שנמכרה ב–17.65 מיליון שקל. זו היתה העסקה השנייה בסכומה שבוצעה בבירה בשנה האחרונה. גם העסקה הרביעית בסכומה בעיר נעשתה בפרויקט זה — דירת 211 מ"ר בקומה השנייה נמכרה ב–15.3 מיליון שקל. שתי דירות נוספות בשטח של 140 מ"ר כל אחת נרכשו ב–9–9.5 מיליון שקל.

העסקה בסכום הגבוה ביותר שבוצעה בירושלים בשנה האחרונה היתה קוטג' בן 3 קומות, הממוקם סמוך למכון יד בית צבי ברחוב אלחריזי (סמטה בשכונת רחביה), שנמכר ב–26.7 מיליון שקל. העסקה השלישית בסכומה בעיר היתה דירת פנטהאוז בת 7 חדרים בקומה רביעית ברחוב ארלוזורוב (שכונת רחביה) בת 7 חדרים, שנמכרה ב–17.32 מיליון שקל.

בית ברחוב ארלוזורוב
בית ברחוב ארלוזורובצילום: אוליבייה פיטוסי
בית בסמטת אלחריזי ברחביה. שתיים משלוש העסקות היקרות בעיר נעשו בשכונה
בית בסמטת אלחריזי ברחביה. שתיים משלוש העסקות היקרות בעיר נעשו בשכונהצילום: אוליבייה פיטוסי

עסקות אלה הן הקצה העליון של שוק היוקרה בירושלים, שלמרות הירידה מאז תחילת השנה שעברה הכפיל את עצמו לעומת תחילת העשור. השנה, האופי של עסקות המגה־יוקרה, כפי שהתבטא בעסקות היקרות ביותר, מהווה סוג של חזרה לעבר — בבתים ערבים באזור המושבה הגרמנית וטלביה. בשנים האחרונות השתנה אופי היוקרה הירושלמי ואת מקום הבתים תפסו דירות המגדלי יוקרה שהוקמו בלב העיר. המעבר מצמודי קרקע למגדלים נובע מכך זה היה סוג בנייה חדש יחסית בעיר — קודם לכן לא היו דירות בבנייה רוויה שהגיעו לסטנדרטים כה גבוהים. כמו כן, נוח יותר לתחזק דירות במגדל, שבמהלך רוב השנים בעליהן אינן מתגוררים בהן, מאשר בית צמוד קרקע עם גינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום