ההתקררות בשוק היוקרה פסחה על הוד השרון

בניגוד לרוב הערים בסקירה, מספר עסקות היוקרה בעיר עלה בשנה שעברה, כנראה בשל המחירים הנוחים בה יחסית לשכנותיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוד השרון. 26 אלף דירות מתוכננות להיבנות בעיר, לפי תוכנית המתאר
הוד השרוןצילום: אורי גולדמן
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

שוק היוקרה בישראל מתכווץ? בהוד השרון לא שמעו על כך. אמנם ברוב הערים שבדקנו בסקירה היו ירידות חדות במספר עסקות היוקרה בין 2016 למחצית הראשונה של 2017 — אבל בהוד השרון מספר עסקות היוקרה המשיך לגדול ב–2016. עם זאת, נתונים חלקיים של 2017 מצביעים על התמתנות גם בה.

נראה כי הסיבה לצמיחה בהוד השרון היא היותה מוקד ליוקרה ישראלית והיותה עממית יותר מערים אחרות במרכז. העיר אינה אטרקטיבית לתושבי חוץ, ואינה יקרה כמו שכנותיה המערביות רעננה והרצליה. 40 העסקות היקרות שבוצעו בעיר בשנה שבין יולי 2016 ליוני 2017 מחולקות כמעט שווה בשווה בין דירות במגדלים הרבים המוקמים בה בשנים האחרונות, בעיקר בצפון, לבין צמודי הקרקע במערב העיר. הרוכשים בעיר חשופים לשינויים הגדולים בריביות על משכנתאות, בניגוד לתל אביב, הרצליה פיתוח, ירושלים ונתניה, שבהן שיעור תושבי החוץ גדול יותר, ועליהם משפיעים גם גורמים אחרים.

שילובה של הוד השרון בשוק היוקרה נעשה רק בשנים האחרונות. ב–2009 נסגרו בעיר רק 33 עסקות יוקרה (בסך 3 מיליון שקל ויותר). לא רק עליות המחירים הגדולות בשנים האחרונות בישראל הביאו אותה להיכלל בצמרת, אלא גם הבנייה המסיבית והגידול בהיצע של דירות היוקרה. מספר העסקות האלה קפץ כמעט פי שלושה בין 2011 ל–2016.

בניגוד לערים אחרות, שבהן היוקרה צמחה בעיקר כתוצא מהאיכויות רבות השנים שלהן, ההיסטוריה של הוד השרון כעיר קצרה יחסית. העובדה שהיא הורכבה מארבעה יישובים חקלאיים (רמתיים, כפר הדר, מגדיאל ורמת הדר) יצרה עיר המשלבת הרבה מאוד צמודי קרקע על שטחים גדולים, בעיקר בחלק המערבי. כמו כן, בעיר יש מלאי גדול של קרקעות בלתי־בנויות, בעיקר מזרחית לדרך רמתיים. על רבות מהן נבנו מאז תחילת שנות ה–2000 מגדלים. בשנים האחרונות אפשר לראות בניית מגדלים גם על ציר דרך רמתיים עצמו ועל מגרשים פנויים סמוכים, מה שהביא למעין מדרג יוקרה בין אזורי המגדלים בעיר, שלפיו ככל שהדירה נמצאת באזור מערבי יותר — היא יקרה יותר.

הדירות הזולות ביותר במדרג זה הן דירות שהוקמו בעשור הקודם מזרחית לרחוב סוקולוב, ובהם ברחוב זלמן שזר ושדרות הנשיאים. באזור זה נמכרו דירות בקומות גבוהות ב–2.5–2.8 מיליון שקל. כיום מוקמים במזרח כמה פרויקטים חדשים, שבהם המחירים דומים למיזמים שנבנו בשנים האחרונות ברחוב גולדה מאיר וסביבתו (בין דרך רמתיים לרחוב סוקולוב). דירות בקומות גבוהות במיזמים אלה נמכרו ב–3–3.1 מיליון שקל. ואולם כשחוצים את דרך רמתיים, המחירים מזנקים — בין העסקות הגבוהות של השנה הנסקרת יש כמה דירות בקומות הגבוהות במגדלים חדשים ברחוב ישורון, המקביל ממערב לדרך רמתיים, שנמכרו בקרוב ל–5 מיליון שקל.

רחוב גולדה מאיר. דירות בקומות הגבוהות נמכרות בכ– 3 מיליון שקלצילום: עופר וקנין

דרומה משם, בפרויקט חדש ברחוב פשוש, נמכרה דירת פנטהאוז בת 6 חדרים בשטח של 180 מ"ר ב–7.1 מיליון שקל. לא רק שזו אחת העסקות הגבוהות שנסגרו בשנה הזאת, היא אף שברה ככל הנראה שיא מחירים של דירה בבנייה רוויה בעיר. לשם ההשוואה, בשנה שעברה העסקה בסכום הגבוה ביותר של דירה בבנייה רוויה היתה דירת פנטהאוז בקומה 18 ליד רחוב ישורון שנמכרה ב–4.28 מיליון שקל. סכום העסקה ברחוב פשוש חריג מאוד גם ביחס לפרויקט הזה. רוב הדירות בנות 5 חדרים בקומות ביניים נמכרו ב–2.6–3 מיליון שקל.

העסקות הגבוהות האחרות שבוצעו בהוד השרון היו יוקרה מסורתית יותר — כלומר צמודי קרקע במערב העיר ׁׁׁ(ליתר דיוק ברחוב ארלוזורוב). בעסקה הגבוהה ביותר שנסגרה בשנה הנסקרת נמכר קוטג' משפחתי ברחוב ארלוזורוב ב–7.24 מיליון שקל, ואילו בעסקה השלישית בסכומה נמכרו 60% מקוטג' דו־משפחתי ב–5 מיליון שקל.

אם נשווה את המחירים בהוד השרון לדירות דומות בערים השכנות והמבוקשות יותר — רעננה, הרצליה ורמת השרון — נמצא כי הפערים עדיין גבוהים מספיק, כדי שהוד השרון תמשיך לקרוץ למעמד הביניים הגבוה גם בשנים הקרובות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker