נתניה: בונים הרבה - אבל קונים מעט

חביבת היהודים הצרפתים מהשרון אמנם ספגה צניחה של 23% במספר העסקות, אבל המחירים בה לא ירדו. הביקוש לדירות בנתניה עדיין גבוה, אבל תוכניות הבנייה בה מתקדמות באטיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניה
.
אודי שישון
.
אודי שישון

בשנה שעברה הוחל בבניית 1,545 יחידות דיור בנתניה — המספר הגבוה ביותר מאז 2011. עם זאת, רק 4,665 דירות נמכרו בנתניה בשנה שעברה — המספר הנמוך ביותר מאז 2012, וירידה של 23% לעומת 2015. מדובר בנפילה של ממש, אם כי לא ניתן לראות את הדבר בירידת מחירים.

גם אם בוחנים השקת תוכניות בנייה חדשות או פרסום מכרזים של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), הרי ששוק הנדל"ן העירוני חווה שנה די סטטית, והביקוש לדירות בעיר מוסיף להיות גבוה בהרבה מההיצע. גם התוכניות הקיימות לא מתקדמות בקצב המצופה: מימוש תוכנית הענק נת/542 לבניית 3,000 יחידות דיור, במרחב הפתוח שנמצא בין כביש החוף לשכונת אגמים, מזדחלת בשל קשיים באיתור בעלי הקרקע.

הסכם הגג שעליו חתמו העירייה ומשרד האוצר לפני כשנה, במסגרתו הבטיח המשרד להשקיע בעיר 800 מיליון שקל בתמורה להתחייבות העירייה לקידום תוכניות והיתרי בנייה ל–12 אלף דירות (בחזית הים הדרומית, אגם 3, תוכנית נת/620, עין התכלת, מתחם חבצלת ועוד), לא צפוי להתממש בשנים הקרובות.

על רקע זה, את עיקר העניין הנדל"ני בנתניה הוסיפו למשוך השכונות שבהן מוקמים פרויקטים מזה חמש־שש שנים: עיר ימים, נת/600 (נוף הטיילת), אגמים ומתחם נת/545 ליד מחלף איינשטיין החדש, שהוקם בצפון העיר.

פרויקט טי-טאוור בשכונת עיר ימים. בשכונה מתוכנן להיבנות מרכז מסחרי הכולל שדרת חנויות ומסעדות

קרית השרון נחשבה עד לפני כעשור מוקד משיכה זול לזוגות צעירים, אך התייקרות הנדל"ן בה הבריחה אותם לשכונות אחרות או ליישובים כפריים וזולים יותר באזור השרון. הבנייה החדשה בשכונה כמעט הסתיימה, ורוב עסקות המגורים בה הן בשוק היד השנייה.

דירות 4 חדרים בשכונה נמכרו בשנה האחרונה ב–1.9–1.8 מיליון שקל, לעומת 1.8–1.6 מיליון שקל בפסח שעבר — התייקרות חריגה של כ–10%. ואולם ההתייקרות בגזרת הדירות הגדולות יותר היתה קלה ביותר, כשדירות 5 חדרים בשכונה נמכרו תמורת 2.1–2.2 מיליון שקל. בשוק הדירות החדשות נרשמו מחירים של 2.1–2 מיליון שקל לדירת 5 חדרים, אבל מספר העסקות היה נמוך מאוד.

השכונה ש"קיבלה צורה" והתייקרה ב–20%

אגמים היא שכונה שבנייתה החלה לפני כשש שנים, והתיימרה להיות אפשרות הביניים בין עיר ימים ונת/600 היוקרתיות שבצפון רצועת החוף, לבין קרית שרון העממית יותר שבמזרח. בתחילה סבלה השכונה מהיעדר ביקוש, אבל בשנתיים האחרונות חלה תפנית חיובית, כשבצדה המערבי מוקמים פרויקטים במחירים גבוהים, והיא אוכלסה ברובה.

רוב העסקות באגמים בשנה האחרונה היו של דירות חדשות מפרויקטים, אבל יש גם הרבה עסקות יד שנייה. 85% מהבנייה כבר גמור. מה שבנוי כבר מאוכלס. דירות 4 חדרים באגמים נמכרו ב–2015 ב–1.8–1.75 מיליון שקל, ואילו ב–2016 הן נמכרו ב–2.05–1.95 מיליון שקל — עלייה של 12%. דירות 5 חדרים נמכרו באגמים ב–2.5–2.4 מיליון שקל, לעומת 2 מיליון שקל בשנה שעברה — עלייה משמעותית של כ–20%, המוסברת בכך שהשכונה "קיבלה צורה" עם הקמת בית הספר והקניון השכונתיים, ושתילת העצים ברחובות.

בצפון העיר, קו החוף של שדרות ניצה הוותיקה נחשב יוקרתי, אם כי בשנים האחרונות חלק מהביקוש מוסט לשכונות הדרומיות והחדשות יותר, כמו נת/600 ועיר ימים. שדרות ניצה מבוקשת על ידי הציבור האנגלו־סקסי ותושבי חוץ צרפתים, אך בשנה האחרונה היתה רגיעה בעסקותיהם, בין היתר בשל התמורות בשערי הליש"ט והיורו. השונות בנכסים לאורך קו החוף גבוהה, ולצד בניינים ישנים יש גם מגדלים חדשים. דירות 4 חדרים נמכרו השנה בשדרות ניצה ב–2.7–1.9 מיליון שקל.

דרומה משדרות ניצה נמצאת נת/600 (נוף הטיילת) — שכונה חדשה של רבי קומות ומעט בתים צמודי קרקע, שרובה בנויה ומאוכלסת. בניגוד לשכונה הצפונית המאופיינת בתושבי חוץ רבים, כאן כמחצית מהדיירים הם ישראלים, רבים מהם "מצמצמי דיור" — אנשים מכל רחבי המדינה שמוכרים את ביתם ועוברים לגור בדירה קטנה יותר מול הים, בשכונה מודרנית, עם בריכה בבניין ושומר בלובי.

לקראת מיצוי מלאי הדירות בפרויקטים החדשים בשכונה, מחירי הדירות בהם עלו: דירות 4 חדרים גדולות, בשטח של עד 150 מ"ר לדירה, נמכרו בשנה האחרונה תמורת 3.5–2.9 מיליון שקל — עלייה של 15% ויותר; ודירות 5 חדרים חדשות נמכרו ב–4.5–3.5 מיליון שקל — תלוי בשטח הדירה ובקרבה לקו החוף. בתים פרטיים טיפוסיים בשכונה משתרעים על שטח של 250 מ"ר ויותר, ומחיריהם נעים בין 3.5 ל–9 מיליון שקל.

הסכם הגג שעליו חתמו העירייה ומשרד האוצר לפני כשנה, במסגרתו הבטיח המשרד להשקיע בעיר 800 מיליון שקל בתמורה להתחייבות העירייה לקידום תוכניות והיתרי בנייה ל–12 אלף דירות, לא צפוי להתממש בשנים הקרובות

בנייה בשכונת אגמים

לגור ליד החוף במחירים סבירים

דרומה משם נמצאת שכונת עיר ימים — שכונת המגדלים עם 4,000 יחידות דיור שהחלה להיבנות לפני כשבע שנים, אכלוסה החל לפני כארבע שנים — והיא עדיין נבנית. כיום יש בשכונה היצע של דירות גם מקבלנים וגם מיד שנייה, במבחר סוגים. הביקוש מגיע ממשפרי דיור בשכונות אחרות בנתניה, כמו גם ממשפחות צעירות עם ילדים לצד אנשים מבוגרים מרחבי מישור החוף והשרון — כפר סבא, הרצליה, רעננה ותל אביב — המבקשים לגור ליד החוף במחירים סבירים. במקום יש קניון ומתוכנן להיבנות מרכז מסחרי הכולל שדרת חנויות ומסעדות.

דירות 4 חדרים חדשות בשטח של עד 130 מ"ר נמכרו בשנה האחרונה בעיר ימים ב–2.8–2.5 מיליון שקל — עלייה של כ–12% בהשוואה לשנה שעברה. דירות 5 חדרים בשכונה נמכרו בשנה האחרונה ב–3.2–2.6 מיליון שקל — עלייה של כ–8% מהשנה שעברה. חדי החושים מבין המשקיעים בפרויקטים החדשים שבנייתם החלה ב–2016, ידעו לנצל הביקוש הלא ממוצה לנכסים בשכונה, ומיהרו למכור את דירות ה"יד שנייה" החדשות שלהם ב–3.5–3.3 מיליון שקל — ולגרוף רווח נאה של כ–10%.

שכונת רמת פולג הוותיקה בדרום העיר נחשבה במשך שנים השכונה היוקרתית ביותר בנתניה, אבל מאז שנבנו השכונות החדשות היא איבדה במעט מזוהרה. דירות 4 חדרים נמכרו בשכונה ב–2–1.7 מיליון שקל, עם עלייה קלה מאוד במחירים ביחס לשנה שעברה. דירות 5 חדרים נמכרו בשכונה תמורת 2.2–1.9 מיליון שקל — כ–15 אלף שקל למ"ר, וגם כאן נרשמה עלייה של אחוזים בודדים ברמות המחיר.

מקורות לניתוח: ענת ריזנברג, זכיינית אנגלו סכסון בנתניה; בר אבדיאב, זכיין של שלושה סניפי רימקס בנתניה; רשות המסים; למ"ס; מדלן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker