מנכ"ל בנק ירושלים: "היזמים ייאלצו להוריד במעט מחירים בשביל למכור את המלאי"

קים לגזיאל
קים לגזיאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר קפלן, מנכ"ל בנק ירושלים, נואם בוועידת הנדל"ן. "כשל השוק איתנו כדי להישאר"
יאיר קפלן, מנכ"ל בנק ירושלים, נואם בוועידת הנדל"ן. "כשל השוק איתנו כדי להישאר"צילום: מוטי מילרוד
קים לגזיאל
קים לגזיאל

יאיר קפלן, מנכ"ל בנק ירושלים, אמר כי המראת מחירי הדיור היא הבעיה הכלכלית והחברתית החמורה ביותר במשק. הוא דימה את שוק הנדל"ן בישראל לאונייה שמתקרבת לשרטון - ונותר רק זמן קצר לסייע לה לשנות כיוון, ולכן הממשלה שתקום נדרשת לטפל בשוק הדיור במהירות. "אנחנו בדקה ה-90", הוא אמר בנאום שנשא בוועידת TheMarker, שמתקיים בשיתוף בנק ירושלים.

קפלן דיבר יום לאחר העלאת ריבית נוספת מצד בנק ישראל, ועל רקע עלייה של 130% במחירי הדיור בעשור האחרון - כ-10% בשנה בממוצע, וכמעט 20% בשנה החולפת. במקביל להמראה זו, השכר הממוצע במשק טיפס רק ב-43% - כך שכיום נדרשות 160 משכורות בכדי לרכוש דירה, חידד קפלן. בשילוב שורת העלאות הריבית, ולנוכח הכנסה ממוצעת נטו של כ–15.5 אלף שקל לחודש, נוא הוסיף כי כעת כ-40% מתושבי המדינה נדרשים להחזיר בכל חודש למעלה משליש מהכנסותיהם על תשלומי משכנתא.

לדברי קפלן, רוכשי דירה ראשונה, משפרי דיור וגם משקיעים סובלים כולם מהמראת המחירים, כל אחד בדרכו. הוא העריך כי התוצאה תהיה האטה בעליית המחירים או אף ירידה בטווח הקצר - שלא תחזיק מעמד לטווח הארוך. "מי שהמתין על הגדר - האינפלציה שחקה את ההון העצמי שלו", אמר. במקביל, משפרי הדיור נדרשים כעת להמר על הכיוון אליו הולך השוק כדי לתכנן את עתידם, ומתמודדים עם החזר חודשי על המשכנתא שטיפס בממוצע ב-1,000 שקל. המשקיעים, מצדם, סבלו מהאטה של הפעילות עקב העלאת מס הרכישה, והונם נשחק כשהשווקים נפלו.

"בטווח הקצר יהיו פחות מכירות, יותר אנשים שיושבים על הגדר ופחות אנשים שניגשים למכרזי דיור, אבל כשל השוק איתנו כדי להישאר". לדבריו, קפיצת עלויות המימון יובילו להאטה בקצב הבנייה ולכך שיזמים ייגשו לפחות פרוייקטים חדשים. אך קיטון בהיצע יוביל שוב לעליית מחירים, וכשהציבור יפנה לחלופת השכירות, המשקיעים יחזרו לשוק - והמחירים יתחממו.

קפלן הדגיש שורה של גורמים שמגבילים את היצע הדיור, ובלי לתת עליהם את הדעת בתכנון ארוך טווח, לא צפויה ירידה עתידית במחירים. הוא מנה את המחסור המתמשך בשיווק קרקעות על ידי רשות מקרקעי ישראל, התארכות משך זמן בניית פרויקטים, היעדר המוטיבציה של רשויות מקומיות לבניית מגורים, היעדר תשתיות תחבורה מספקות, ולבסוף הגבלות מימון.

מבחינת מענה ממשלתי למצוקת הדיור, קפלן הבהיר שפתרונות כמו מחיר למשתכן, מחיר מטרה, מע"מ 0 ועוד, צריכים להתקדם זה במקביל לזה, כשבפועל הם משתנים חדשות לבקרים. "אסור שעתיד הנדל"ן של מדינת ישראל יהיה תלוי בסיכויי ממשלה כזו או אחרת לשרוד קדנציה מלאה", אמר. "חייבים לנתק את ההשפעות של הפוליטיקה על שוק הנדל"ן".

הפתרון למצוקה הזו, לשיטתו של קפלן, הוא הקמה של גוף סטטוטורי ומקצועי, בדמות רשות דיור לאומית. רשות כזו, לדבריו, צריכה לקדם מדיניות ארוכת טווח, כלל ארצית, ושאינה תלויה בחילופי ממשל. "צריך לקום גוף על-מערכתי, שייזום הקמת ערים חדשות בפריפריה, הפשרת קרקעות מהירה וזולה, תמריצים לראשי ערים לבנייה למגורים, הסבת משרדים לדיור במרכזי ערים, שחרור והקלה מכבלי רגולציה ובירוקרטיה, עידוד השכרה לטווח ארוך ועוד", אמר. הוא הוסיף כי לנוכח שעת החירום הלאומית, זהו המענה היחיד שיאפשר לציבור הישראלי להגיע בעתיד לחלום של קורת גג בת השגה.

הועידה נערכת בשיתוף בנק ירושלים ובחסות קרן ריאליטי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה