הריבית מתחילה להשפיע? ירידה חדה בהיקפי המשכנתאות

על פי נתוני בנק ישראל, ביולי נרשמה ירידה משמעותית בהיקפי המשכנתאות שנטל הציבור ל-10 מיליארד שקל – ירידה של 15% לעומת יוני

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרסומת של דיסקונט
פרסומת של דיסקונטצילום: גיל אליהו
הדר חורש
הדר חורש

בתחילת יולי העלה בנק ישראל את הריבית ל-1.25%, והשפעותיה כבר מורגשות בשוק המשכנתאות. על פי נתוני בנק ישראל שפורסמו היום (א'), נרשמה ביולי ירידה משמעותית בהיקפי המשכנתאות שנטל הציבור במערכת הבנקאית. מהנתונים עולה כי הבנקים שיווקו משכנתאות בהיקף של 10 מיליארד שקל – ירידה של 15% לעומת יוני, שגם בו נרשמה ירידה קלה בהשוואה לחודש הקודם. בהשוואה לחודש המקביל ב-2021, ירד היקף המשכנתאות ב-12%.

אפיק ההלוואות הפופולרי ביותר ממשיך להיות הלוואה בריבית משתנה לא צמודה, שהיווה 46% מסך ההלוואות שנלקחו. בסך הכל, 72% מההלוואות נלקחו במסלולים לא צמודים לאינפלציה. המשמעות היא שלוקחי המשכנתאות פגיעים יותר לעליית ריבית מאשר לתוצאות הישירות של עליית האינפלציה, שפוגעת בבעלי משכנתאות צמודות מדד.

עליית הריבית נחשבת לאחד הגורמים למיתון הביקוש לדירות. לקראת סוף החודש צפוי בנק ישראל להודיע על העלאה נוספת בריבית, בשיעור הנאמד בחצי אחוז. ואולם, על אף הירידה בהיקפי המשכנתאות, שומר השוק על היקפים גדולים בהשוואה לשנים קודמות. ב-7 החודשים הראשונים של השנה שיווקו הבנקים משכנתאות בהיקף של 79 מיליארד שקל, שמהווים עלייה של 25% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, ובמערכת הבנקאית מקווים לשבירת שיא נוסף בשווק משכנתאות בסיכום השנה.

הירידה בהיקפי המשכנתאות מתאימה לנתונים המתפרסמים על ירידה בכמות העסקות בשוק הדירות, בעיקר בעקבות עליית הריבית. חלק מהירידה מוסברת בחלקה בקיטון ההיצע, במיוחד בתחום הדירות החדשות, וירידה בהיקפי חתימת החוזים במגזר המסובסד (מחיר למשתכן), ולכן לפי שעה אין סימן לירידה במחירי הדירות. נתונים מעודכנים על מחירי הדירות צפויים להתפרסם מחר על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, במסגרת מדד מחירי הדירות.

מהתאחדות יועצי המשכנתאות נמסר: "אנו מתריעים על עליית הסיכון ללווים, המשתקף מהרכב המשכנתאות ששיווקו הבנקים בחודש שעבר: הדו"ח החודשי של בנק ישראל מראה כי העלייה החדה בריביות המשכנתא נותנת את אותותיה והשוק מתחיל לחוות ירידה בכמות הביצועים. עליית הריבית הממוצעת בהלוואות הלא צמודות שברה שיא של התייקרות, כך שהריבית הממוצעת התייקרה ב-0.34% בחודש אחד.

למרות העלאות הריבית על ידי בנק ישראל, הציבור ממשיך לקחת הלוואות על בסיס הפריים, ואנו רואים עליה ל-45% מהאשראי – שיא של כל זמנים. אחוז השימוש בריבית הקבועה הלא צמודה, שאמורה להגן על הלווים מעליות ריבית עתידיות, ממשיך לרדת: מ-28.6% בחודש הקודם ל-26.2% בחודש האחרון. המשמעות היא שהלווים נאלצים לקחת הלוואות מסוכנות יותר לאור המשך עליית הריבית, וזאת על מנת לעמוד בהחזרים החודשיים ומהחשש לעמלת פירעון מוקדם בריבית הקבועה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב