112 אלף נרשמים על 5,500 דירות בהנחה: 1 מכל 175 יזכה בירושלים; וברמת גן - 1 מכל 211

ההגרלה הנוכחית מייצרת עדיפות ניכרת לבני מקום בהשוואה להגרלות קודמות. בנוסף, כמעט בכל הפרויקטים שהוגרלו ישנה הקצאה של 2-1 דירות לנכים ■ "נגריל 30 אלף דירות השנה ובשנה הבאה עוד 45 אלף דירות"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנייה ברמת גן
בנייה ברמת גןצילום: עופר וקנין
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

אמש (א') בחצות הסתיימה ההרשמה להגרלה השנייה של תוכנית דירה בהנחה, שבה יזכו כ-5,500 זכאים מתוך 112,625 נרשמים לרכוש דירה בהנחה משמעותית ב-95 פרויקטים, הפזורים ב-25 יישובים ברחבי הארץ. הביקושים העזים ביותר נרשמו ברמת גן (47,675 נרשמים על 329 דירות – מהן 145 בעדיפות לבני המקום); ראש העין (42,100 נרשמים על 439 דירות – מהן 150 לבני מקום); נתניה, אשקלון וירושלים. הזכאים ביצעו בסך הכל כ-1.25 מיליון הרשמות, שכן כל זכאי היה רשאי להירשם לכל ההגרלות ב-3 יישובים שבחר. תוצאות ההגרלות יפורסמו לזוכים בתחילת אוגוסט.

ההגרלה הנוכחית מייצרת עדיפות ניכרת לבני מקום בהשוואה להגרלות קודמות. בשדרות למשל, יותר ממחצית מ-541 דירות, מיועדות לתושבי שדרות (52%); בדימונה גם ניתנת עדיפות לבני המקום, וכ-52% מתוך 309 דירות מיועדות לתושבי העיר; באילת כ-49% מתוך 55 הדירות מיועדות לבני מקום; ברמת גן כ-40% מהדירות מיועדות לבני מקום – ו-1 מכל 30 רמת-גנים שנרשמו צפוי לזכות בדירה, לעומת 1 מכל 211 נרשמים להגרלה ברמת גן, שאינם רמת-גנים. כמעט בכל הפרויקטים שהוגרלו ישנה הקצאה של 2-1 דירות בכל פרויקט לנכים המרותקים לכיסאות גלגלים.

גם ביישובים הערבים נרשמה הענות יחסית להגרלות, בניגוד להגרלות בשנים קודמות שבהן לעתים לא היו נרשמים – מה שמעיד על המצוקה הגוברת בפתרונות דיור בחברה הערבית, ומנגד – על שיפור בהתאמת המכרזים לצורכי התושבים. בדיר חנא למשל, 289 נרשמו על 39 דירות ובכפר ברא 465 נרשמו על 109 דירות.

מחר תיפתח מחדש ההרשמה להנפקת אישור זכאות להגרלה השלישית, שצפויה להיפתח להרשמה במהלך אוקטובר. בנוסף, מתוכננת הגרלה רביעית בנובמבר-דצמבר, ועד סוף השנה מקווים להגריל במסגרת תוכניות הסבסוד הממשלתיות כ-30 אלף דירות. בהגרלה הראשונה, שאליה נרשמו כ-120 אלף זכאים, הוגרלו כבר כ-10,400 דירות בהנחה.

מחלוקת ההצמדה

אחד מהמרכיבים שישפיעו על מחיר הדירה בפועל הוא מדד תשומות הבנייה, ומועד ההצמדה למדד, שרק החודש עלה ב-0.6%, ומתחילת 2021 האמיר ביותר מ-10%. שינוי חקיקה שקידם משרד הבינוי והשיכון קבע לאחרונה כי רק 40% ממחיר הדירה יוצמד למדד (ללא הצמדה לרכיב הקרקע), אולם ההחלטה הותירה סימני שאלה רבים ו"שטחים אפורים" בהתקשרות מול יזמים בתוכניות הדיור הממשלתיות, שכבר חתמו על מכרזים בשנים האחרונות מול המדינה בהישען על מרכיב ההצמדה למדד על כל מחיר הדירה, וטרם החתימו את הזוכים על חוזי מכר.

במשרד השיכון מבהירים כי במכרזים המפורסמים בימים אלה במסגרת תוכנית מחיר מטרה, ההצמדה תהיה לפי 40% ממחיר הדירה, וההצמדה תחל רק לאחר החתימה על חוזה מכר, ובתנאי שהתקבל היתר בנייה מלא וכמובן בהתאם לתיקון 9 לחוק המכר שעבר באחרונה בממשלה. אם לא יתקבל היתר בנייה מלא, תחל ההצמדה לאחר החתימה על החוזה ומיום קבלת היתר בנייה מלא. במכרזי מחיר למשתכן ומחיר מופחת, מועד ההצמדה הקובע מתחיל במועד חתימת החוזה. במקרה שבו מתקבל היתר הבנייה לפני מועד חתימת החוזה, תחול גם הצמדה למדד בתקופה שלפני החתימה על החוזה ממועד קבלת היתר בנייה מלא.

זאב אלקין, שר השיכון והבינויצילום: אוהד צויגנברג

זאב אלקין, שר הבינוי והשיכון, מסר: "נגריל 30 אלף דירות השנה ובשנה הבאה עוד 45 אלף דירות. על אף התנגדות עזה של הקבלנים העברנו את חוק המכר, שיחסוך לזוגות עוד 150-100 אלף שקל במדד תשומות הבנייה, ואנו ממשיכים להגדיל משמעותית את היצע השיווקים גם לדיור להשכרה לטווח ארוך, על מנת לאפשר למחוסרי הדירות והזוגות הצעירים קורת גג ראויה ובמחיר סביר".

אביעד פרידמן, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, מסר: "אנו פועלים מסביב לשעון להגדיל את מספר הדירות בתוכנית, ולקדם שיווקי קרקעות ומכרזים ברחבי הארץ. במקביל, אנחנו פועלים באפיקים נוספים להגדלת מספר השיווקים ויחידות דיור להשכרה ארוכת טווח - במטרה לתת מענה לביקושים העולים בקרב הזוגות והמשפחות הצעירות".

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש