האיש שהופתע לגלות שיש לו טירה בת 60 חדרים בבריטניה - והחליט להציל אותה

הופווד דהפרי, אמריקאי תושב מישיגן, גילה כי משפחתו היתה בעלת אחוזה מפוארת בבריטניה, בשטח 4,600 מ"ר ■ הוא לא דמיין מה יצטרך לעשות כדי לשמר את הנכס הייחודי

טירת הופווד במידלטון, בריטניה. חלק מהבית נבנה כבר ב-1426
טירת הופווד במידלטון, בריטניה. חלק מהבית נבנה כבר ב-1426צילום: HOPWOOD HALL ESTATE q NYT
ניו יורק טיימס
ג'ואן קאופמן
ניו יורק טיימס
ג'ואן קאופמן

אנשים חופרים באתרי גניאלוגיה (חקר אילן היוחסין) כדי למצוא תעודות נישואין, תמונות ישנות וקרובי משפחה. הופווד דהפרי (52) מצא שם משהו אחר לגמרי — אחוזה בריטית בת 60 חדרים.

דהפרי גדל בהולנד, מישיגן, בשנות ה–70. סבתו מצד אמו היתה חובבת היסטוריה, שסיפרה לו כי למשפחה היה בית ענק בבריטניה בשם טירת הופווד. "טירה משפחתית בבריטניה בבעלות משפחתו? אין סיכוי", הוא אמר לעצמו ושכח מהעניין. באביב 2013, כמעט ארבעה עשורים לאחר מכן, דהפרי, שחקן ומפיק בלוס אנג'לס, גלש באתר גניאלוגיה. הוא התחיל להתעניין בהיסטוריה המשפחתית לאחר מות סבתו ואביו. בזכות מסע השורשים הוא חש מידת מה של נחמה.

צילום: HOPWOOD HALL ESTATE Q NYT
הופווד דהפרי

טירת הופווד במידלטון, בריטניהצילום: THE MIDDLETON COLLECTION, CARE O

באתר שבו גלש היה לינק לכתבה על לורד הופווד ואחוזת הופווד הול, עם תמונה דהויה של הבית המרשים במידלטון, בריטניה, ממש סמוך למנצ'סטר. הוא התחיל לשלוח שאלות במייל והזמין טיסה לראות את צור מחצבתה של משפחתו.

בית האחוזה, המשתרע על 4,600 מ"ר ובנוי מאבן ולבנים סביב אולם מעוטר בקורות עץ, ראה ימים יפים יותר. הגג דלף, ריקבון פשה בכל מקום, הקירות נטפו לחות, ציפוי הגבס נפל מהתקרות. חלונות האחוזה היו שבורים, הרצפות סדוקות, היו בה חלקים שנבזזו ועצים גדלו בארובות.

ובכל זאת, היה בה משהו. הדלתות היו מעוטרות בעיטורי ברזל מימי הביניים — חלק מהבית נבנה כבר ב–1426 — שנשארו מקוריים. הקירות מחופי העץ באחד הטרקלינים היו מעוטרים בחריטות מהרצפה עד התקרה. האח באולם קבלת הפנים נשאה את סמל מגן המשפחה, אייל, והמוטו של המשפחה "By Degrees".

"כשנכנסתי פנימה, הרגשתי מיד שמשהו משתנה בי. ידעתי שזה מקום מיוחד", אמר דהפרי. "אבל נאמר לי שאם לא ייעשה משהו, תוך 5–10 שנים הופווד הול תקרוס".

הדלתות היו מעוטרות בעיטורי ברזל מימי הביניים שנשארו מקורייםצילום: HOPWOOD HALL ESTATE / NYT

סיור בטירת הופווד

דהפרי תיעד את מאמציו להציל את האחוזה בספר "דאונטון שאבי: הרפתקת 'עשה זאת בעצמך' של אמריקאי ששיחזר את הטירה הבריטית של משפחתו", שיצא לאור בחודש שעבר. לפי הספר, משפחת הופווד התגוררה במקום עד שנות ה–20 המוקדמות של המאה ה–20. שני יורשים נהרגו במלחמת העולם הראשונה, והוריהם סגרו את המקום ועברו ללונדון. חברת כותנה השתמשה בטירה עד מלחמת העולם השנייה, וב–1946 מסדר נזירים עבר להתגורר בה לכמה עשורים. בשלהי שנות ה–80 עבר הנכס לאחריות הרשות המקומית, שלא היה לה הכסף או הרצון לתחזק אותו.

הביטוי "עשה זאת בעצמך" (DIY) שבכותרת הספר מעט מטעה: לדהפרי, שדומה לשחקן אוון וילסון, לא היה מושג איך להתקין חלונות, לטייח או להחליף לוחות רצפה. מנהל התחזוקה הוותיק של הופווד הול, בוב וול, צחק על חוסר ניסיונו.

ואולם דהפרי למד לערבב טיח ולהכין תבניות גבס, ואפילו להניח לבנים. הוא מכר את ביתו בלוס אנג'לס לפני חמש שנים ועבר לגור במידלטון כדי לעסוק בשימור האחוזה. ב–2017 חתם על חוזה עם מועצת מחוז רוצ'דייל כדי לקחת אחריות על הופווד הול. ההסכם העניק לו חמש שנים להכין תוכנית לשימור וניהול המקום.

סיור בטירת הופווד
טירת הופווד בבריטניה

"לא היינו בטוחים שזה בר־יישום", אמר ניל אמוט, ראש המועצה המקומית. "אבל לאט־לאט עבודתו הקשה ונחישותו של דהפרי, בשילוב עזרה ממתנדבים בקהילה, הפכו את החלום למציאות". דהפרי השיג מענקים מסוכנויות ממשלתיות, כמו היסטוריק אינגלנד, ומועצת רוצ'דייל, וכן תרומות נוספות, בסך מיליון דולר. הוא הצטרף לאגודת בעלי האחוזות של בריטניה — שם פגש את לורד וליידי קרנברון, הבעלים של טירת הייקלר, שבה צולמה הסדרה "אחוזת דאונטון". כמו כן, פגש את ג'וליאן פלואס, יוצר הסדרה ובעלי סטאפורד האוס, אחוזה בדרום בריטניה. "תתחיל עם הגג", אמר לו פלואס. "קודם תוודא שהמקום יבש, ואז תמשיך".

לאחר שהגיע לבריטניה הקים דהפרי ערוץ יוטיוב והעלה סרטונים על התקדמות השימור. הוא כתב הצגת יחיד על הסיפור, והופיע עמה בפסטיבלים בבריטניה. לטענת דהפרי, תג המחיר לשיפוץ היה לא פחות מ–13 מיליון דולר, עם עלויות תפעוליות שנתיות של 800 אלף דולר. ההכנסות מההצגה שלו תרמו לשיפוץ; נתח מהתמלוגים של הספר גם יושקעו בו.

בשלהי שנות ה–80 עבר הנכס לאחריות הרשות המקומית, שלא היה לה הכסף או הרצון לתחזק אותוצילום: DE LA SALLE TRUST, OXFORD / NYT

אי־אפשר לשבור קירות — 
ואפילו לפתוח דלתות נעולות

"בתי אחוזות רבים בבריטניה נדרשו למצוא דרכים להמציא את עצמם מחדש, כדי לעמוד בעלויות התחזוקה, כוח האדם וההפעלה העצומות", אמר דהפרי. הוא מקווה להפוך את האחוזה למרכז אמנות לקהילה המקומית וליעד תיירותי, אולי גם לאולם חתונות. בהופווד הול יש כ–25 חדרי שינה לארח בהם.

ביום נתון יכולים להיות באחוזה 30 עובדים ומתנדבים. "אנחנו מתקדמים מהר", אמר דהפרי בשיחת זום, שבמהלכה הלך לכניסת הכרכרות שבה מאוחסנים רעפי צפחה גדולים המיועדים לגג. "אני כבר יכול להיכנס לחדרים מסוימים, שלא היה בטוח להיכנס אליהם בשנה שעברה", הוא התגאה.

הכללים בשוק המקומי שונים. במקום לרכוש לוחות גבס מהום דיפו, יהיה צורך באיתור צמר עזים שיעורבב בטכניקה של ימי הביניים, עם מלט שעשוי מאבן גירצילום: DAVE BROGAN / NYT

עם זאת, לפעמים ההתקדמות נפגעת. "בשבוע שעבר היו סימנים לכך שיש עטלפים בחדרים, ועצרנו את העבודות כדי לערוך תסקיר של מומחים, כי עטלפים הם מין מוגן", הוא אמר. היונקים המעופפים היו סיבוך אחד מיני רבים. הופווד הול הוא גם נכס מוגן ב"דרגה 2", לפי סוכנות היסטוריק אינגלנד. כתוצאה מכך, אי־אפשר לשבור קירות, או לפתוח דלתות נעולות ללא רשות.

לקח זמן עד שדהפרי הפנים כי זוהי לא לוס אנג'לס, והכללים בשוק המקומי שונים. "אני לומד על מורשת ומבין שאי־אפשר להשתמש בחומרי בנייה מודרניים", אמר. במלים אחרות, התכנון לרכוש לוחות גבס מהום דיפו אינו בא בחשבון. במקום זאת, יהיה צורך באיתור צמר עזים שיעורבב בטכניקה של ימי הביניים, עם מלט שעשוי מאבן גיר. אי־אפשר לקנות אפילו חלונות מהמוכן, שכן יהיה צורך להשתמש בזכוכית מיוחדת.

טירת הייקלירצילום: ISABEL INFANTES / AFP

צילום: FRED LEAO PRADO /Caption / NYT

לפי תנאי ההסכם עם המועצה, דהפרי יכול לעבור לגור בהופווד הול ברגע שיקבל היתר בטיחות. ייתכן שזה יקרה כבר השנה. בשלב מסוים, הוא ייהפך לבעלים הרשמיים של הנכס. "אנחנו מתקרבים לנקודה שבה אפשר למסור את הבית לידיי", אמר.

לדבריו, "ברור שהקשר המשפחתי היה גורם ששיכנע את המועצה. אני חושב שזה לא היה קורה אלמלא כן". סבו, הוסיף, היה מתגאה בו. "הוא אהב היסטוריה ואת השושלת של הופווד. אולי בעוד כמה מאות שנים אנשים יקראו על הפרויקט, ויהיו כתובות כמה שורות עליי".

לכתבה בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי