מאבקי הכוח על המיליארדים בכיכר אתרים שוב הגיעו לבית המשפט

לאחר מחלוקת מתמשכת על חלקם בעוגת כיכר אתרים, ספי צביאלי ואיירפורט סיטי הגיעו להסכמה עם קרן JTLV ואיש העסקים מתיו ברונפמן, בנוגע לחוות דעת חדשה ומקיפה על חלוקת הזכויות במתחם – לקראת קידום תוכנית שתהפוך את הכיכר לבוננזה נדל"נית ■ רק שלכולם ברור שמדובר בהפוגה זמנית, ושהמילה האחרונה עדיין לא נאמרה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
כיכר אתרים בתל אביב
כיכר אתרים בתל אביב. נתח הזכויות שייקבע ישקף את זכויות הבנייה העתידיות ואת הרווחים הצפוייםצילום: מוטי מילרוד
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

בעוד משפחתו של איש העסקים המנוח שלום פישר עוד יושבת שבעה לאחר שנפטר בשבוע שעבר ממחלה קשה, נאלצו השבוע אנשי קרן JTLV – המייצגים אותו ואת איש העסקים מתיו ברונפמן, להתייצב לדיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בנושא חלוקת הזכויות בכיכר אתרים. זאת בשל עתירה שהגישו נגדם שותפיהם לזכויות בכיכר אתרים - בעלי החניון ספי צביאלי וחברת איירפורט סיטי, הטוענים לפגיעה ברישום חלקם בזכויות על הנכס. העתירה הוגשה על רקע טבלאות חלוקת הזכויות שהוגשו עם קידום תוכנית חדשה לכיכר, שתניב מאות מיליוני שקלים לבעלי הזכויות.

לראשונה זה חודשים הצליחו הצדדים להגיע להידברות מסוימת – דווקא מחוץ לדיון הרשמי באולם, בזמן ההפסקה. חרף הטענות של אנשי קרן JTLV ועיריית תל אביב-יפו, לפיהן אין פגם בטבלאות האיזון שהוגשו, הסכימו הצדדים להתיר לשמאי נייטרלי מטעם העירייה לקיים בדיקה מחדש של הטבלאות שהגישה קרן JTLV - המגדירות את שווי הזכויות של כל בעלי הקרקע בכיכר אתרים.

השופט, קובי ורדי, קיבל את ההסכמות שהציגו הצדדים, בדגש על כך שהבדיקה תהיה "מלאה ומקיפה", ולא רק מדגמית. עם זאת, יש לציין שבהחלטה שהושגה אין ממש חדש, שכן העירייה כבר קיבלה במסגרת הליכי התכנון את הערות צביאלי, והבדיקה המחודשת של טבלאות האיזון כבר נערכת בשבועות האחרונים.

חניון כיכר אתרים. מחירי החניה עלו, יש הטוענים כי מתוך ניסיון להעצים את שווי הזכויותצילום: אייל טואג

נראה כי מדובר בעוד גרירת רגליים במאבקי השליטה על הכיכר, וההערכות הן כי גם לאחר שתוגש חוות הדעת לא יהיה זה אקורד הסיום בסימפוזיון מאבקי הכוח, אלא בסיס למאבק נוסף – בין כותלי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב. עם זאת, ייתכן שדווקא היעדרותם של יורשיו של פישר, בשל השבעה - הניבה את יכולתם של הצדדים להציג הסכמה הדדית כלשהי בפני בית המשפט.

"השמאי אינו נייטרלי"

בלב המחלוקת שהובאה השבוע לדיון בבית המשפט עמדה דרישתם של היזם ספי צביאלי ושותפתו איירפורט סיטי (החברה הבת של נצבא בבעלות קובי מימון), לבטל את הטבלאות שהגישה קרן JTLV כחלק ממסמכי התוכנית, ולבדוק מחדש את חלוקת זכויות הבנייה בתוכנית החדשה המקודמת לכיכר. אלו טענו כי הטבלאות הנוכחיות מקפחות את זכויותיהם בנכס, ולא לוקחות בחשבון השווי נוכחי של החניון. צביאלי ואיירפורט סיטי מתנגדים להערכה השמאית הקיימת, לפיה החניון שווה רק 15.7% מסך הזכויות בכיכר אתרים, וטוענים כי חלקם גדול בהרבה ועומד על 50% לפחות. נתח הזכויות שייקבע ישקף גם את זכויות הבנייה העתידיות ואת הרווחים הצפויים.

את טבלת חלוקת הזכויות הקיימת הגישה כאמור קרן JTLV יחד עם עיריית תל אביב, בתור היזמים שביקשו להפקיד את התוכנית לכיכר, לאחר שנים של מחלוקות עם התושבים המתנגדים לבניית מגדלים. צביאלי, שהיה בעבר אחד הפעילים למען עצירת תוכניות הבנייה בכיכר אתרים, הפך בשנה האחרונה ליזם רעב בכיכר, ורכש יחד עם איירפורט סיטי את חניון כיכר אתרים באוגוסט האחרון, לפי שווי של 341 מיליון שקל.

במסגרת התוכנית המקודמת כיום, הכיכר תיהרס ובמקומה יוקמו שני מגדלים בני 25 קומות בקו ראשון לים, לצד מבנה נוסף בן שבע קומות, ובהם זכויות למלונאות, מסחר ומגורים, ששווין מוערך ביותר מ-2 מיליארד שקל.

הדמיה של כיכר אתרים החדשה. שני מגדלים בני 25 קומות, בקו ראשון ליםצילום: ישר אדריכלים

בדיון בבית המשפט טען עו"ד שמואל שוב, בשם צביאלי ונציגי אירפורט סיטי, חיים צוף ופרי אטיאס, כי "השמאי משה פרידמן שהגיש את טבלת החלוקה איננו נייטרלי". לדבריו, "לקוחותיי מפעילים חניון, יש לו הכנסות, השמאי צריך לבדוק כדי לתת שמאות, ואף אחד לא דיבר איתנו".

נציין כי בחודשים האחרונים חלה התייקרות דרמטית במחירי החניה בחניון - 150 ליום באמצע שבוע ו-180 שקל ליום בסוף השבוע, אותה יש המייחסים לניסיון מצד הבעלים החדשים להגדיל את ההכנסות שיוצגו, ובכך להעצים את שווי הזכויות שלהם בתוכנית העתידית. כמו כן הבעלים החדשים עדיין לא הסדירו את רישיון העסק הנדרש להפעלתו. בתוך כך - בחודשים האחרונים התאגדו בעלי המלונות באזור להפעלת שירות שאטלים מחניון מוזל באזור שדה דב ועד לכיכר אתרים, בתמיכת העירייה. מהלך זה עלול להקשות על מיקסום ההכנסות מצד צביאלי ואיירפורט סיטי.

שלום פישר ז"ל ומתיו ברונפמן. הצדדים הגיעו להסכמה בזמן ההפסקה בדיוני המשפטצילום: רמי שלוש

עו"ד מיכל שמיר מטעם עיריית תל אביב הייתה מי שגוננה על הטבלאות שהגישה קרן JTLV, וטענה כי "אינני רואה איפה הפגם הגדול, ששמאי מטעם התוכנית מגיש את טבלאות האיזון. לומר שהוא ערך טבלאות באופן מוטעה זאת האשמה חמורה. על בסיס מה? על בסיס יריבות בין הצדדים?".

עו"ד שרית דנה מטעם JTLV טענה כי אין זה כלל עניינו של בית המשפט להכריע בנושא, שכן מדובר בהליך תכנוני בו יוכלו בעלי זכויות להתנגד לתוכנית שהוגשה – וגם לטבלאות האיזון, במסגרת הדיונים בתוכניות וההתנגדויות בפני הוועדה המקומית תל אביב.

לאחר דיון ממושך בין הצדדים הוסכם כי העתירה תימחק והשמאי הנייטרלי שמינתה עיריית תל אביב גם ככה, בעקבות פניית צביאלי לוועד לפני מספר חודשים, יבחן מחדש את טבלאות האיזון ויגיש את חוות דעתו, בכפוף למסמכים שיוגשו לו על ידי כל הצדדים. חוות הדעת העדכנית שלו תוצג בפני כל הצדדים ותובא לדיון בפני הוועדה המקומית בטרם ההפקדה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר