חוטאים למטרה? ההגרלות לדירות בהנחה חוזרות, ובממשלה שוקלים עוד צעד להגדלת ההיצע

בפברואר צפויה להתקיים הגרלה גדולה של דירות מתוכניות ממשלתיות שקדמו לתוכנית הנוכחית, מחיר מטרה ■ בתוך כך, לקראת דיון מקצועי בין משרדי השיכון והאוצר, בממשלה בוחנים את ביטול מגבלת המכירה על הדירות בהן זכו הרוכשים, כדי להגדיל את היצע הדירות בשוק באופן מיידי

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
הרשמה להגרלת דירות מוזלות, בעפולה
הרשמה להגרלת דירות מוזלות, בעפולה (למצולמים אין קשר לנאמר)צילום: רמי שלוש
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

קולעים למטרה - או מחטיאים? רגע לפני שיצאו לדרך ההגרלות לדירות בהנחה בתוכנית הממשלתית החדשה-ישנה למחוסרי דירות, "מחיר מטרה", ששר השיכון זאב אלקין הקים לתחייה - במשרד הבינוי והשיכון נערכים להגרלת אלפי דירות מתוכניות ממשלתיות קודמות. במקביל בוחנים בממשלה שינויים בתנאי התוכנית, שיכולים להשפיע על היצע הדירות בשוק.

בפברואר צפויה להתקיים הגרלה גדולה של כ-5,000 דירות, בין היתר (לפי הערכות) באשדוד, ירושלים, לוד, רמת גן, נתניה, עכו, בת חפר, אלעד, יפו, נצרת וערד. הדירות שיוגרלו - שחלקן באיזורי הביקוש - נותרו לשיווק מתקופת מכרזי הקרקעות בתוכנית מחיר למשתכן של שר האוצר לשעבר משה כחלון, ובתוכנית "דירה במחיר מופחת" של שר השיכון לשעבר יעקב ליצמן.

במכרזי הקרקעות שנערכו בגין חלק מהדירות האלה זכו הקבלנים לפני כשנה, במקרה הטוב, בעוד במקרים אחרים הקבלנים זכו בקרקעות לפני כחמש שנים, ב-2017, ונוצרו חסמים שונים בעת הליכי הפיתוח והמימוש, עוד בטרם נערכה הגרלה לזכאים. לרוב מדובר בחסמי תשתיות או במחלוקות בנוגע לתכנון ולפיתוח השכונות מול הרשות המקומית, שקשה היה לפתור בשנתיים של חילופי ממשלות והיעדר תקציב. החזרה לשגרה ולפעילות מואצת בנושא מצד הממשלה הנוכחית החישה את הסרת החסמים.

בחודשים הקרובים צפויות לצאת גם הגרלות של התוכנית הממשלתית הנוכחית לשוק הדיור, מחיר מטרה. בניגוד לקודמותיה, שהיקף ההנחה בהן לא הוגבל, מתמקדת התוכנית בהגדלת ההיצע של דירות בהנחה של 20% ממחיר השוק ועד 300 אלף שקל. כמו כן, דירות אלה לא נמצאות בלב אזורי הביקוש ובערים שמכנים בממשלה "אזורי היוקרה", אלא בטבעת השנייה והשלישית לגוש דן ובערי הפריפריה - בניגוד לתוכנית מחיר למשתכן, שכללה דירות גם בלב אזורי הביקוש. ההגרלות מיועדות למי שבבעלותו אין דירה, והוציא תעודת זכאות באתר אינטרנט ייעודי.

במשרדי הממשלה מבקשים שלא להתעכב עם ההגרלות, בעיקר כדי לצנן את הבהלה לדירות שנרשמת בשנה האחרונה, על רקע עליות המחירים בשוק הדיור. התנעת ההגרלות מחדש תשיב בחזרה חלק ממחוסרי הדיור לשבת על הגדר ולהמתין לדירה בהנחה, ובכך תצנן את הביקוש הגדל. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) שפורסמו בתחילת החודש, נמכרו 6,155 דירות חדשות בנובמבר 2021 - עלייה של 36% לעומת אוקטובר, שבו נמכרו 4,537 דירות, ו-53% לעומת נובמבר 2020, שבו נמכרו 4,027 דירות.

שר השיכון, זאב אלקיןצילום: אוהד צויגנברג

הביקוש לדירות בא גם מצד משקיעים שמחזיקים בבעלותם כבר יותר מדירה אחת, וביקשו לסגור עסקות לפני עליית מס הרכישה בנובמבר, ולאו דווקא מצד מחוסרי הדירות עם הון עצמי נמוך. עם זאת, אין ספק כי עליית המחירים בשנה האחרונה, בקצב של 11.5%, לא שיפרה את מצבם של האחרונים, וגם הם צמאים לצעדים הממשלתיים - שאולי ימתנו את עליות המחירים.

האם משקיעים ימשיכו לזכות בדירות?

בתוך כך, צפוי להתקיים השבוע דיון מקצועי בין בכירים במשרדי השיכון והאוצר בנוגע לעדכון התקנון של תוכנית מחיר מטרה לקראת ההגרלות, עדכון מערך השירות לנרשמים ועדכון מפרטי הדירות. גורמים בממשלה מבקשים לבחון אפשרות לביטול הגבלת המכירה של הדירות שהוגרלו. לפי הגבלה זו, מי שזכו בדירות בהנחה במסגרת תוכניות הדיור הממשלתיות, לא יוכלו למכור את הדירה אלא לאחר חמש שנים מיום אכלוס הדירה (קבלת טופס 4), או לאחר שבע שנים מיום בחירת הדירה וחתימה על החוזה מול הקבלן, המוקדם מבין השניים.

הנחת העבודה בשנים שבהן פעלה תוכנית מחיר למשתכן היתה כי הגבלה זו תבטיח שאת הדירות ירכשו מי שמעוניינים ומתכוונים להתגורר בהן, כמענה למצוקת הדיור, והדירות לא יימסרו בהנחה למשקיעים בעלי הון. מנגד, ידוע בשוק כי ישנם זוכים שקנו את הדירות מלכתחילה להשקעה, ובהם גם מי שחתמו על הסדרים וזיכרון דברים למכירת הדירה כבר בעת זכייתם בהגרלה.

בניית שכונה בלוד ובה דירות של "מחיר למשתכן"צילום: עופר וקנין

התומכים בביטול ההגבלה מעריכים כי המהלך ישחרר לשוק דירות רבות ויגדיל את ההיצע, במיוחד בתקופה שבה הביקוש כה גבוה. התקווה היא שמהלך זה יביא להצפת השוק ולהורדת מחירים, לפחות בחלק מהאזורים, ויש להניח שבעיקר בפריפריה.

מנגד, במשרד הבינוי והשיכון מתנגדים ליוזמה וטוענים כי המהלך יגביר את הפערים בין מרכז לפריפריה, כאשר דירות רבות שיוצעו למכירה יהיו דווקא בערי פריפריה, בעוד בלב אזורי הביקוש ההיצע לא ישתנה משמעותית. כך יגדל ערכה של ההטבה הגדולה שניתנה בערי המרכז.

"אין סיבה שהשוק יאפשר לזוכים לספסר במתנות ובהנחות שקיבל מהמדינה, רק כדי לייצר היצע למראית עין", אומר בכיר בממשלה. "מוטב שישקיעו בפיתוח השכונות בפריפריה, יעודדו את הזוגות הצעירים שרכשו דירות באופקים, ערד, עכו ובאר שבע לעבור לחיות בהן, ויציעו להם איכות חיים טובה בחינוך, תעסוקה ותשתיות - מאשר שייתנו למי שזכו בהנחה של מאות אלפי שקלים לסחור בהנחה שלהם. השוק לא צריך עוד אלפי דירות שיוצעו למכירה מחר בבוקר בפריפריה".

משרד הבינוי והשיכון מסר בתגובה: "המשרד ורשות מקרקעי ישראל משלבים מאמצים במטרה להגדיל את היצע הדירות, ובין היתר פועלים לקיים בקרוב הגרלות במסגרת תוכנית לדיור בר השגה. איסור המכירה במשך חמש שנים נשאר בעינו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"