העירייה תבעה בעלי דירות בשל פגיעה ב"כרטיס הביקור של העיר"

תשעה בעלי דירות בבניין לשימור יחוייבו לשפץ את ביתם, לאחר שעיריית תל אביב הגישה נגדם תביעה ■ הסיבה: מצבו הרעוע של הבניין, הסמוך למדרחוב נחלת בנימין ■ העירייה: "בעלי הדירות פוגעים בחזות העיר ובתדמיתה, ובמוקד תיירותי ראשון במעלה"

שלומית צור
שלומית צור
רמבם 26 תל אביב
רחוב רמב"ם 26 בתל אביב. "המצב החזותי בכי רע"צילום: עופר וקנין
שלומית צור
שלומית צור

בית משפט השלום בתל אביב אישר באחרונה הסכם פשרה בין עיריית תל אביב לבעלי הדירות בבניין ברחוב רמב"ם 26 על פינת אלנבי בעיר, המחייב 9 בעלי דירות לשפץ את ביתם בתוך 33 חודשים. ההסכם הושג לאחר שבסוף 2020 הגישה עיריית תל אביב תביעה נגד בעלי הדירות בבניין, שבה דרשה לחייב את הבעלים לשפץ את חזית הבניין בתוך חצי שנה. זאת, בשל מיקומו האסטרטגי במדרחוב נחלת בנימין המהווה מוקד תיירותי משמעותי בעיר, בקרבה לצומת מרכזי, לחוף הים ולשוק הכרמל.

בתביעה טענה העירייה כי הנכס נמצא במצב תחזוקתי וחזותי ירוד. "הנכס מוזנח ובמצב שאינו תקין, כך שהוא מהווה פצע בלב העיר וגורם לפגיעה אנושה בחזותה", נכתב בתביעה. "ההזנחה ואי־ביצוע העבודות הנדרשות חייבו את העירייה לנקוט הליכים נגד בעלי הזכויות, כדי לחייבם לפעול בהתאם לחובתם על פי דין". העירייה התבססה על חוק העזר שמירה ושיפוץ חזיתות בתים, הקובע את חובת בעל המבנה לשמור על מצב תקין ועל מראה נאה של חזית הבית, ומסדיר את סמכות העירייה לדרוש מבעל מבנה לשפצו.

בנובמבר קבע שופט בית משפט השלום בתל אביב, גלעד הס, כי בעלי הדירות, שביקשו ארכה של ארבע שנים לביצוע העבודות, יחלו בביצוען בתוך 33 חודשים. עוד נקבע בפסק הדין כי הצדדים ינסחו הסכם הכולל אבני דרך להתקדמות התוכנית, וסנקציות לאי־עמידה בהן. הסכם זה אושר בימים האחרונים על ידי בית המשפט.

נכס פרטי

התביעה הוגשה על רקע רצון העירייה לשפר את הנראות של אזור נחלת בנימין, שנעשה מוקד תיירותי. לטענת העירייה, בעלי הדירות המונעים את השיפוץ "פוגעים בחזות העיר ובתדמיתה, ובמוקד תיירותי ראשון במעלה, ולמעשה אחד מכרטיסי הביקור של העיר". בתביעה מציינת העירייה כי "במדרחוב מתקיים פעמיים בשבוע ובחגים ובחופשות יריד אומנים שהפך למותג בעל שם עולמי". לדברי העירייה, "היריד מתקיים מאז 1989, מופעל ומנוהל על ידי העירייה והוא אירוע תרבותי הכולל כ-250 אמנים ו-130 חנויות, שאליו מגיעים כ-10,000 איש בסופ"ש ועד 40 אלף איש בחגים".

מדרחוב נחלת בנימין. "יריד אומנים שהפך למותג בעל שם עולמי"צילום: דניאל בר און

לטענת העירייה, מטרת ההליך היא לחייב את בעלי הנכס לשפץ באמצעות מימון מכיסם הפרטי, מכיוון שהנכס הוא קניינם הפרטי. בתביעה ביקשה העירייה צו המחייב את בעלי הדירות בבניין לשפץ את הבניין על חשבונם בתוך חצי שנה, בהתאם להודעות השיפוץ שנשלחו אליהם; לקבוע כי על בעלי הדירות לשאת בעלות השיפוץ שאותו תבצע העירייה עצמה; או למנות כונסת נכסים מטעם העירייה לצורך ביצוע השיפוץ וגביית התשלומים מבעלי הדירות.

"לא נותרה ברירה"

בתביעה נימקה העירייה את דרישתה לשיפוץ כלל הבניינים במדרחוב, בשל מיקומם האסטרטגי, והסבירה כי עוד ב-2014 נשלחה הודעה לבעלי הדירות בבניינים במדרחוב נחלת בנימין ובאזור המדרחוב, שבה נדרש מהם להודיע אם בכוונתם לשפץ את הבניין, לפני שתפעל העירייה בהתאם לסמכויותיה. בעקבות זאת, חלק מהבניינים במתחם החלו בהליך של שיפוץ ומימוש זכויות בנייה. לטענת העירייה, בסוף ינואר 2018 שלחה מכתב נוסף לבעלי הדירות, שבו ציינה כי "כרבע מהבניינים כבר שופצו או מצויים בהליכי שיפוץ, והמתחם משנה את פניו". באותו המכתב, שבה העירייה והתריעה כי אם בעלי הבניינים לא ישפצו את הבניין, היא תפעיל את סמכותה ותאכוף את השיפוץ.

לפי העירייה, המבנה ברמב"ם הוכרז ב-2018 כמסוכן מכוח חוק עזר מבנים מסוכנים, לאחר ביקורת שנערכה בו. במאי 2018 בוצעה בבניין ביקורת, שבה נמצא כי חזית הבניין במצב שאינו תקין, וביוני שלחה העירייה לבעלי הדירות דרישת שיפוץ לבניין, שבמסגרתה פורטו העבודות שיש לבצע בהתאם לחוות דעת מהנדס. בנוסף, הדיירים התבקשו לבצע את השיפוץ בתיאום עם מחלקת השימור, שכן המבנה מוגדר מבנה לשימור.

מהתביעה עולה כי הדיירים אמנם טיפלו בסכנה בספטמבר 2018, אולם לא פעלו לשיפוץ החזיתות. "גם לאחר ביצוע עבודות אלה, מצבו החזותי בכי רע", נכתב בתביעת העירייה, שלטענתה, "לא נותרה לה ברירה, אלא להגיש תביעה". לדבריה, "בעלי הבית אינם חולקים על הצורך בעבודות ולמרות זאת לא שופץ הבניין". עוד טוענת העירייה כי אם הנכס יישאר בעינו, "תהיה בכך גושפנקא להזנחת מבנים נוספים ברחבי העיר, מצב שיגרום לירידה ישירה באטרקטיביות של העיר ושל מבנים בה", וגם ל"ירידת ערך נכסים סמוכים, חשש למפגעים תברואתיים ויצירת מוקדי פשיעה".

מעיריית תל אביב נמסר: "עיריית תל אביב-יפו רואה חשיבות בשמירה על מראה חזיתות הבניינים ברחבי העיר, בייחוד ברחובות מרכזיים, כדוגמת מדרחוב נחלת בנימין. העירייה משקיעה משאבים רבים בשיפוץ וחידוש תשתיות ברחובות אלה, מה שמוביל לעליית ערכם והנכסים הקיימים בהם. כך שגם בעלי הנכסים באותם רחובות, הנהנים מההשקעה העירונית הנרחבת, נדרשים לשפץ את חזיתות הבניינים ולהתאימם לנראות הכללית של התחדשות זו. מדרחוב נחלת בנימין נמצא על תוואי הרכבת הקלה וכולל לאורכו בניינים רבים לשימור, כך שיש חשיבות לנראות הכללית של הרחוב. סוגיית הבניין ברמב"ם 26 הגיעה לדיון בבית משפט לאחר ניסיונות רבים להגיע לפשרה, כאשר בדצמבר 2021 ניתן תוקף פסק דין להסכם בו תוגש בקשה להיתר בנייה בתווך זמן של 18 חודשים לביצוע ניוד זכויות שימור, וככל שלא יתקדם ההיתר יחויבו בעלי הדירות לבצע את השיפוץ. חשוב לציין כי לצורך סיוע ותמריץ לבעלי הנכסים, משקיעה העירייה משאבים רבים ומעמידה הסדרי סיוע כספיים, צוותי תכנון, ומשקיעה מיליוני שקלים בשנה - והכל מתוך אחריות וצורך לשמור על האינטרס הציבורי ולהבטיח שמירה על בטיחות המבנים שבתחומה וכן על חזותם האסתטית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"