עשור אחרי ששוחרר מהכלא: בעלי חפציבה לשעבר בועז יונה נעצר בחשד להונאה

יונה ניהל את חברת הבנייה חפציבה, שקרסה ב-2007 לאחר פרשת העלמת כספים ■ בעקבות הפרשה הוא הורשע בעבירות מרמה, גניבה וזיוף, וריצה ארבע שנות מאסר ■ כעת הוא חשוד שוב בהעלמת כספים ■ יונה שוחרר מחקירה למעצר בית

הדר חורש
הדר חורש
בועז יונה
צילום: אמיל סלמן / ג'יני
הדר חורש
הדר חורש

איש העסקים בועז יונה שוחרר מחקירה למעצר בית לאחר שנחקר בפרשת העלמת כספים. יונה, בן 61, ניהל את חברת הבנייה חפציבה שקרסה ב-2007, והדיונים בפרשה עדיין נמשכים. על פי החשדות, יונה העלים מנושיו הכנסות מעסקים שאותם היה אמור להעביר לקופת הפירוק של החברה, שחובותיה מסתכמים ב-1.8 מיליארד שקל. כמו כן, לפי החשד, יונה הסתיר בעלות על נכסים וכספים באמצעות רישום על שם מקורבים, קרובי משפחה וחברות בשליטתו הסמויה. החקירה בפרשה מתנהלת על ידי יחידת החקירות הארצית של הממונה על חדלות פירעון במשרד המשפטים באמצעות להב 443.

יונה היה מבעלי השליטה בחברה הציבורית חפציבה, שהוקמה על ידי אביו מרדכי, שהיה ראש ארגון הקבלנים בירושלים ובעל השליטה בפרויקט התחנה המרכזית החדשה בתל אביב ומתחם הדואר בכניסה לירושלים.

חפציבה, הקרויה על שם אשתו של מרדכי, היתה חברה ציבורית גדולה שעסקה בעיקר בבנייה למגורים, וסבלה מניהול כושל. בשנה שקדמה לקריסתה, יונה עסק בניסיונות נואשים להסוות את המצב שאליו נקלעה החברה באמצעות גלגול מהיר של כספים בין חשבונות בנק שונים, כיסוי חובות באמצעות נטילת הלוואות יקרות ממלווים פרטיים, וניסיון לגייס הון נוסף ממשקיעים בבורסה.

כשקרסה החברה תחת חובותיה הכבדים נמלט יונה לחו"ל, והוחזר לישראלצילום: ניר כפרי

כשקרסה החברה תחת חובותיה הכבדים נמלט יונה לחו"ל, והוחזר לישראל לאחר צו הסגרה שנמסר לידי משטרת איטליה. בעקבות הקריסה, 4,500 לקוחות שחתמו עם החברה על הסכם רכישת דירות ושילמו מקדמות נותרו ללא דירה וללא כסף.

לאחר שובו לישראל, הועמד יונה לדין, והורשע בעבירות מרמה, גניבה וזיוף. בעקבות עסקת טיעון, הוא נשלח ל-7 שנות מאסר ושלוש שנים נוספות על תנאי. יונה גם חויב לשלם לרוכשים פיצויים בסך 8 מיליון שקל, אולם בעקבות ערעורו קוצץ הפיצוי ל-4 מיליון שקל בלבד. לאחר פחות מארבע שנים הוא שוחרר ממאסר בעקבות החלטה על שחרורים מנהליים מחמת הצפיפות בבתי הכלא.

לאחר שחרורו מהכלא שמר יונה על פרופיל נמוך. בריאיון לעיתון "מעריב" סיפר שהוא מתפרנס ממשכורת של 5,000 שקל לחודש כיועץ מס לחברת גבס. על פי החשדות, מאז הוא הרחיב את פעילותו ולא חלק את ההכנסות עם נושיו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"