"הלקוח שלח צוות לצלם את השקיעה מהמרפסת, ורק אז היה מוכן להיכנס למו"מ"

הקורונה והביקוש הגובר לדירות יוקרה הפכו את הפנטהאוז לסגנון מגורים פופולרי ■ המחירים נוגעים בשמים, אך הייחודיות וההילה היוקרתית מושכים לקוחות בעלי ממון: "אלה אנשים שהולכים רחוק עם החלומות שלהם"

נעה נבט פרויקט גאולה 14 ת"א.JPG
צילום: בונסאי
נעה נבט
נעה נבט

לפני כמה חודשים החליטו אודליה ויוסי אמנו מאשקלון שהגיע הזמן לעבור דירה. בני הזוג, שגרים עם חמשת ילדיהם בדירת חמישה חדרים, הרגישו שהם זקוקים לבית גדול יותר, וקיוו למצוא אותו באחד הפרויקטים החדשים בעיר. "חיפשנו דירת שישה חדרים, והמבחר לא היה גדול", מספרת אודליה. "גילינו שרוב הדירות החדשות הן בנות ארבעה או חמישה חדרים בלבד".

בסופו של דבר התלבטו בני הזוג בין פנטהאוז בפרויקט אפי בעיר היין של חברת הנדל"ן אפי קפיטל לבית צמוד קרקע בעיר - ובחרו בפנטהאוז, שמתפרש על שטח של 152 מ"ר ועוד מרפסת של 108 מ"ר, ועלה 2.4 מיליון שקל. "המחיר של צמוד קרקע היה גבוה בכמיליון שקל, והוא דורש יותר תחזוקה", מסבירה אודליה. "בפנטהאוז אהבנו שיש מרפסת גדולה שתשמש לאירוח".

כמו משפחת אמנו, משפרי דיור רבים בוחרים בשנים האחרונות לקנות פנטהאוז ולא דירה רגילה. ניתוח נתוני אתר yad2 מגלה כי בשלושת הרבעונים הראשונים של 2021 נרשם זינוק של עשרות אחוזים בביקוש לפנטהאוזים ב–30 הערים הגדולות בישראל, ובעקבותיו זינוק חד במחירים של דירות הפנטהאוז בערים האלה. על פי הנתונים, נכון לסוף ספטמבר 2021 מובילה תל אביב במחירים: פנטהאוז ממוצע מיד שנייה בעיר עלה 5.9 מיליון שקל — עלייה של 4% לעומת 2019. אחרי תל אביב נמצאות גבעתיים עם מחיר ממוצע של 4.74 מיליון שקל לפנטהאוז, הוד השרון עם 3.92 מיליון שקל בממוצע, הרצליה עם 3.81 מיליון שקל בממוצע ורעננה עם 3.65 מיליון שקל בממוצע.

המחיר הממוצע של דירות פנטהאוז בכל הארץ עלה בין 2019 ל–2021 ב–8% ל–2.75 מיליון שקל, בעוד מחירי הדירות "הרגילות" בפריסה ארצית עלו בממוצע ב–4% בתקופה זו ל–1.79 מיליון שקל.

"קהל אמיד ומצומצם"

דירת פנטהאוז נמצאת בקומה העליונה של הבניין, יש בה קומה אחת או שתיים ומרפסת גדולה, בשטח של עשרות מ"ר ואף יותר. שטחה הממוצע של דירת פנטהאוז הוא 150–200 מ"ר, ולעתים שטח המרפסת מחולק לשתי מרפסות נפרדות.

את קהל היעד של הפנטהאוזים אפשר לחלק באופן גס לכמה קבוצות עיקריות: משפרי דיור - בעלי דירות שמבקשים לשדרג את הנכס שלהם ולעבור לדירה גדולה יותר; מצמצמי דיור - בדרך כלל בני הגיל השלישי שילדיהם עזבו את הבית ומבקשים לעבור לדירה קטנה יותר, לעתים במרכז העיר; ותושבי חוץ, שרוכשים את הפנטהאוז למטרת השקעה או מגורים בעתיד, ליום שבו יעלו ארצה.

הדמייה של פנטהאוז בבת ים. 40 אלף שקל למ"רצילום: הדמייה:viewpoint
הדמיה של פרויקט גאולה 14 בתל אביב. פנטאהוז ב-80 מיליון שקלצילום: בונסאי

"פנטהאוז הוא נכס שמשדר יוקרה ומעיד על מעמד סוציו־אקונומי מסוים", אומר רן בן אברהם, המשנה למנכ"ל חברת הנדל"ן צמח המרמן. "זה מוצר ייחודי, מפני שיש רק כמה כמוהו בכל בניין. הוא גדול יותר מדירה עם מספר חדרים זהה, ויש לו מרפסת גדולה הרבה יותר מהמרפסות בדירות הסטנדרטיות בבניין".

לצד זאת, אומר בן אברהם, פנטהאוז גם עונה על צרכים מסוימים. "יש משפחות עם הרבה ילדים שזקוקות לדירת חמישה חדרים ויותר, ופנטהאוז מספק את זה. לעתים קרובות אלה אנשים שאוהבים לארח, והמרפסת הגדולה משרתת אותם. הם מעדיפים פנטהאוז על פני צמוד קרקע עם גינה כי כך הם נהנים מהשירותים שהבניין מספק, ולא צריכים לדאוג לגינה — על הוצאות המים והעבודה הכרוכה בכך".

יורם אביסרור, סמנכ"ל השיווק של חברת הנדל"ן אביסרור, אומר כי רוכשי הפנטהאוזים בפרויקטים שלהם הם לרוב מצמצמי דיור: אנשים שעברו את גיל 60, ומוכרים בתים צמודי קרקע לטובת פנטהאוז. "הווילה גדולה עליהם, השטח מיותר, והם מעדיפים לעבור", אומר אביסרור. "חשוב להם השקט, והפנטהאוז מתאים להם מפני שבכל קומה יש פחות דיירים. הם אוהבים לארח, מוסיפים למרפסת מטבחון, גריל לברביקיו, ג'קוזי, וזה כמעט עוד בית במרפסת. הפנטהאוז הוא כמו וילה באוויר".

מחירי הפנטהאוזים נעים על סקאלה רחבה, תלוי בשטח, בסטנדרט — אך מעל הכל במיקום. פנטהאוז בחולון לא יעלה כמו פנטהאוז בעכו, ומחירו של פנטהאוז במגדל יוקרה בתל אביב יהיה רחוק ממחירו של פנטהאוז בשכונה דרומית בעיר. "פנטהאוז הוא מוצר ייחודי שמתאים לקהל אמיד ספציפי ומצומצם", אומר ינון סבג, סמנכ"ל קבוצת אמבסדור, המתמחה בייעוץ ושיווק לחברות נדל"ן. "אלה אנשים שרוצים שטח גדול, ומוכנים לשלם פי שניים כדי לקבל את הפינוק".

הייחודיות של הפנטהאוזים גוררת מחיר ייחודי. ההיגיון המקובל בשוק הנדל"ן הוא שככל הנכס גדול יותר, כך המחיר למ"ר יהיה נמוך יותר. בפנטהאוז, שהוא גדול משמעותית ביחס לדירה רגילה, ההיגיון הזה לא עובד והמחיר למ"ר גבוה יותר בהשוואה למחירה של דירה רגילה בשטח דומה. גם אם מביאים בחשבון את עליית הקומה — ככל שהדירה נמצאת בקומה גבוהה יותר, המחיר למ"ר עולה — המחיר למ"ר בפנטהאוז עדיין גבוה בשיעור ניכר ממחירו של מ"ר בדירה בשטח דומה שאינה פנטהאוז.

סבג מציג כמה דוגמאות כדי להמחיש את ההבדלים במחירים: בפרויקט שאמבסדור משווקת בבת ים, פנטהאוז בקומה 23, בשטח של 165 מ"ר עם מרפסת של 100 מ"ר, נמכר ב–8.8 מיליון שקל — 40 אלף שקל למ"ר. דירת חמישה חדרים באותו פרויקט, בקומה שביעית, 130 מ"ר עם מרפסת של 18 מ"ר, נמכרה ב–3.4 מיליון שקל — 24 אלף שקל למ"ר. כלומר, מחיר למ"ר בפנטהאוז הוא כמעט כפול.

שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין מציינת שמאז ומתמיד הפנטהאוז נחשב מוצר נחשק עם הילה יוקרתית. לאור העובדה שמדובר במוצר מבוקש, יזמי הנדל"ן משאירים אותו לשלבי השיווק הסופיים כדי למנף את מחירו. "המחיר עולה אם לפנטהאוז יש נוף ייחודי כקו ראשון לים, או לפארק ירוק רחב ידיים, והיזם ידרוש יותר אם גם מדובר בקומה גבוהה במיוחד".

למרות מחירם הגבוה, הביקוש לפנטהאוזים עלה בתקופת מגפת הקורונה. "זה מאוד מורגש בתקופה האחרונה", אומר דוד מלכה, מנהל השיווק של חברת הנדל"ן מעוז דניאל. "אנשים עברו לעבוד מהבית, ורוצים סביבת עבודה מרווחת יותר וגם רחוקה מהרעש של הרחוב. פנטהאוז מספק את זה".

צילום: תומר שלום

"עד הקורונה היינו מוכרים את הפנטהאוזים לקראת סוף הפרויקט, ואילו כעת רואים הסתערות. הרבה אנשים אומרים: 'אני רוצה להתפנק עם מרפסת גדולה ובלי שיגורו מעלי'. כיום יותר קל לי לשכנע מישהו שמתעניין בדירת חמישה חדרים להוסיף כמה מאות אלפי שקלים ולקנות את הפנטהאוז"

ינון סבג, סמנכ"ל קבוצת אמבסדור

סבג מסכים: "עד שפרצה הקורונה היינו מוכרים את הפנטהאוזים לקראת סוף הפרויקט, ואילו כעת רואים הסתערות עליהם והם כמעט הראשונים להימכר. אחרי הקורונה הרבה אנשים אמרו: אני רוצה להתפנק עם מרפסת גדולה ובלי שיגורו מעלי. אנשים מחפשים נוחות, חללים גדולים, ומוכנים להתפשר על המיקום כדי לקבל את זה. כיום יותר קל לי לשכנע מישהו שמתעניין בדירת חמישה חדרים להוסיף כמה מאות אלפי שקלים ולקנות את הפנטהאוז".

האדריכליות טליה זנדבנק ולירון ברקאי מזנדבנק־ברקאי אדריכלים אומרות כי תכנון ועיצוב פנטהאוז שונים מאלה שבדירה רגילה או בית צמוד קרקע, וכי האתגר העיקרי הוא ניהול הפרופורציות בין חלקי הדירה. "עיצוב פנטהאוז מתחיל מבחוץ ועובר פנימה", הן אומרות. "יש בו חלל ציבורי — סלון ומטבח — וחלל חיצוני גדולים מאוד, והאתגר הוא לייצר אינטימיות וחמימות.

"אנחנו שואפות לייצר חוויה אחרת מזו שמקבלים בדירה עם מרפסת. דיירים שבוחרים בפנטהאוז על פני דירה עם מרפסת בוחרים במודע את החיים במרקם האורבני עם כל התועלות מבית פרטי. חשוב להם ליהנות משטחי חוץ. האתגר שלנו כמתכננות הוא לעצב את חלל החוץ, כך שהוא יורגש מכל פינה גם מבפנים. חשוב גם לייצר המשכיות מהחוץ אל הפנים, אם על ידי ריצוף בקו אפס שממשיך מהבית אל החוץ, ואם בעזרת גינון וצמחייה".

מאחר שהמרפסת היא חלק משמעותי בפנטהאוז, הרוכשים שמים דגש גם על העיצוב שלה. לירון שוורץ־גילת, סמנכ"לית העיצוב בטולמנ'ס, אומרת כי המרפסת נתפשת כיום כהרחבה של הסלון, ובהתאם אפשר לראות בה רהיטי חוץ איכותיים יותר, בקשת סגנונות רחבה, כך שיתאימו לעיצוב הכולל של הבית. כחלק מאותה מגמה גם השטיחים וגופי התאורה המעוצבים, שהיו נחלתם של פנים הבית, נודדים החוצה, וכדי שיעמדו באתגרי מזג האוויר, עושים שימוש בחומרים ייעודיים.

"קונים ב–30 מיליון שקל את המעטפת: רצפה, תקרה וממ"ד"

אם פנטהאוזים הם הדובדבן בקצפת של הבניין, בפרויקטים יוקרתיים הם הטופ שבטופ. המחירים בהתאם, ומגיעים לעתים לעשרות מיליוני שקלים. בפרויקט LOCATION 187 של חברת הנדל"ן ניצן גרופ, שנמצא ברחוב גאולה בתל אביב, מוצעות למכירה 91 יחידות דיור. "אם מחירי הדירות היקרות הגיעו ל–20 מיליון שקל, מחירו של הפנטהאוז הוא 80 מיליון שקל", אומר שחר מחט, מבעלי החברה.

לדבריו, קהל היעד של הפנטהאוזים בפרויקטים שלה הוא "אוכלוסייה של האלפיון העליון. באחרונה אנחנו מזהים לקוחות חדשים — היי־טקיסטים, מנהלים של עסקים בינלאומיים, בעלי חברות שאנחנו קוראים עליהן בעיתון. אלה אנשים שהולכים רחוק עם החלומות שלהם. אחד הלקוחות שלח צוות הסרטה שהגיע לצלם במשך כמה שעות את השקיעה מהמרפסת של הפנטהאוז, ורק אז הסכים לנהל איתנו משא ומתן".

הדמיה של פנטהאוז בעיר היין באשקלון. פנטהאוזים משדרים יוקרה ומעידים על מעמד מסויםצילום: 3 Design: הדמיה

בתקופת הקורונה, אומר מחט, רוכשי פנטהאוזים לא היו יכולים להגיע לפרויקטים — אם מפני שהשתדלו לא לצאת מהבית או מפני שהם תושבי חוץ — ולכן החברה עזרה להם בעיצוב הדירה, עד רמת מוצרי החשמל בה. בעקבות כך הגיעו בחברה למסקנה שהלקוחות ברמה הזאת מעדיפים לקנות דירות מעוצבות לגמרי. את הפנטהאוז ב–LOCATION 187, למשל, עיצב האדריכל הבינלאומי פיצו קדם. "בדירה של 80 מיליון שקל הסטנדרט הסופי יהיה גבוה מאוד", אומר מחט. "לדוגמה, קניתי לפנטהאוז הזה כיור ב–40 אלף יורו".

צילום: ללא קרדיט

"לדיירים חשוב השקט, והפנטהאוז מתאים להם מפני שבכל קומה יש פחות דיירים. הם אוהבים לארח, מוסיפים למרפסת מטבחון, גריל לברביקיו, ג'קוזי, וזה כמעט עוד בית במרפסת. זה כמו וילה באוויר"

יורם אביסרור, סמנכ"ל השיווק של חברת הנדל"ן אביסרור

בחברת ההתחדשות העירונית אנשי העיר מאמינים בגישה שונה: במקום למכור פנטהאוז מושלם — למכור את המעטפת בלבד, כדי שהקונים יוכלו לעצב את הדירה כרצונם. כך הם עושים בפרויקט וילה מלצ'ט בתל אביב, בניין לשימור שהפנטהאוז בו מתפרש על שתי קומות בשטח של 273 מ"ר עם שתי מרפסות, ששטחן הכולל הוא 127 מ"ר. המחיר המבוקש: 30 מיליון שקל.

"אנשים שקונים דירות ב–30 מיליון שקל לא רוצים שנתכנן להם, כי לכל אחד מהם יש את הצרכים שלו: חדר יין, פינת משפחה, חדר אמבטיה לילדים, חדר ארונות או חדר שירות לילדים", מסבירה רוני חורש, סמנכ"לית השיווק של החברה. "אנחנו משאירים את הפנטהאוז כמעטפת: רצפה, תקרה וממ"ד. שאר השטח לא מחולק לחדרים, ויש בו רק הכנות של חשמל ואינסטלציה. הם נכנסים עם קבלן אישי ואדריכל שלהם ובונים את הכל לבדם".

על פנטהאלופט כבר שמעתם?

אדריכל גיל שנהב ממשרד כנען שנהב אדריכלים אומר כי בשנים האחרונות גדל מספרן של הדירות המיוחדות בפרויקטים, ובכלל זה דירות הפנטהאוז, וכך נוצרו מושגים חדשים.

מיני פנטהאוז: פנטהאוז קטן יותר עם מרפסת בת עשרות מ"ר ולרוב מספר חדרים קטן יותר — בין ארבעה לחמישה. שטחו הכולל של המיני פנטהאוז הוא בדרך כלל בין 130 ל–150 מ"ר.

מיקרו פנטהאוז: דירת ארבעה חדרים בלבד, עם מרפסת בשטח של כ–30 מ"ר. שנהב אומר כי זהו מוצר חדש יחסית הנותן מענה לזוגות שילדיהם בגרו, או לבודדים, המבקשים איכויות של פנטהאוז, אך אינם זקוקים לשטח הנרחב הנהוג בהן ובייחוד לא לחדרי השינה הרבים.

פנטהאלופט (Pentaloft): שטח המרפסת הוא כמה עשרות מ"ר והיציאה אליה היא בדרך כלל ישירות מהסלון. זהו חלל מגורים בגובה 4.5 מטרים עד 7 מטרים, ולכן חלק מסוים מהדירה, למשל חדר ההורים, יהיה בגובה כפול ויעלה עד למפלס העליון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"