עלייה של 30% במחיר: אלה הדירות שרכש החשוד ברצח אלדד פרי

החשוד, תושב ראשון לציון בן 64 ללא עבר פלילי, קנה זכויות לשתי דירות בפרויקט בלוד, ערב קריסת פרי נדל"ן – שבית המשפט הבטיח שבנייתן תחל בקרוב ■ על פי המתווה שהושג, כל חבר בקבוצת הרכישה יצטרך להוסיף כ-450 אלף שקל לדירה להשלמת הפרויקט

עדי כהן
עדי כהן
אלדד פרי
אלדד פרי. לחשוד ברצח אין עבר פליליצילום: עופר וקנין
עדי כהן
עדי כהן

האדם שנעצר אתמול (ראשון) בחשד לרצח היזם אלדד פרי רכש שתי דירות בפרויקט פרי בסט של פרי נדל"ן בלוד – מהפרויקטים הראשונים של החברה. דווקא בפרויקט צפויים הרוכשים לקבל דירות – בעוד כשלוש שנים, בכפוף למתווה השיקום שאושר לפרויקט בינואר האחרון. הפרויקט קודם במקור באמצעות קבוצת רכישה שאירגן פרי ב-2018, והחשוד נמנה עם חבריה.

עם קריסת פרי נדל"ן בספטמבר 2020, קודם מתווה שסלל את הדרך להמשך ביצוע הפרויקט בלוד, שהקמתו צפויה להתחיל בעוד ארבעה חודשים לכל היותר. השלמת הפרויקט, על פי המתווה, כרוכה בתשלום סכום נוסף של כ-450 אלף שקל, שאותם ישלמו כל אחד מחברי קבוצת הרכישה – סכום המגלם עלייה של כ-30% במחיר הדירה שהובטחה להם עם הצטרפותם לפרויקט.

על פי המשטרה, החשוד, תושב ראשון לציון בן 64 ללא עבר פלילי, קנה זכויות לשתי דירות בפרויקט בלוד, ערב קריסתה של פרי נדל"ן לפני יותר משנה. המחיר המוערך אז היה 1.25 מיליון שקל לדירת ארבעה חדרים. מאז החתימה על המתווה, נחתם גם הסכם למימון הפרויקט עם חברת ברקת, ונרקם הסכם עם חברת אשטרום שתהיה אמונה על הביצוע, לקראת השלמתו – במחיר מוערך של 1.7-1.65 מיליון שקל לדירה זו.

נכון לשעה זאת, טרם נמסרו פרטים על גובה השקעתו של החשוד בפרויקט, ואם העמיד הלוואות נוספות לפרי או לקבוצת החברות שבבעלותו. לפי החשד, קריסת החברה והאיום על כספי השקעתו הביאו להחלטתו של החשוד לפגוע בפרי בחודש שעבר.

פרויקט פרי בסט הוא אחד הפרויקטים הגדולים של פרי נדל"ן, שבו תוכננה במקור בניית כ-170 יחידות דיור בשני מגדלים - אורות ובן-גוריון - ברחוב אנה פרנק בלוד. ואולם בחודשים האחרונים, שבהם פעלו נאמני קבוצת פרי, עורכי הדין אהוד גינדס וגונן קסטנבאום, לשיקום הפרויקטים של פרי נדל"ן - נחשפו מחלוקות בגין העסקה שנעשתה בקרקע הייעודית לפרויקט, שהביאו לכדי צמצומו למגדל אחד שבו 86 יחידות דיור בלבד.

המחלוקת התגלעה בעת כינון העסקה המקורית בין פרי, רוכש הקרקע, המוכרת – קבוצת נתנאל גרופ, וקרן אקספו, שהעמידה יותר ממחצית מהמימון לפרויקט. במאי 2018 חתמה קבוצת פרי על הסכם אופציה מול נתנאל גרופ לרכישת הקרקע, שבו נדרשה לשלם עבור שני המגרשים 65 מיליון שקל. ההסכם הושג כחלק מהסכם גדול יותר שנרקם בין הצדדים – ומעולם לא מומש – לרכישת ארבעה מגרשים במתחם תמורת סכום כולל של 158 מיליון שקל. ואולם משלא הצליחה קבוצת פרי לשווק כמות מספקת של יחידות דיור להשלמת רכישת שני המגרשים הראשונים, היא גייסה את קרן האשראי אקספו – שהעמידה לטובת העסקה מימון של 39 מיליון שקל. כנגד ההלוואה נרשם משכון לטובת קרן אקספו על כלל הזכויות במגרשים האמורים.

לאחר קריסת פרי נדל"ן, החליטו הנאמנים לפתור את הפלונטר במסגרת הסכם פשרה שנחתם בין הצדדים לקרן האשראי אקספו. בכפוף להסכם, גם בוטלה העסקה לרכישת אחד המגרשים שיועד להקמת מגדל המגורים בן גוריון. לאחר הביטול, הושבה הקרקע לחזקת נתנאל גרופ, בתמורה לכיסוי חלק נכבד מההלוואה שהעמידה אקספו לפרויקט. עבור הצדדים, בשעתו, החתימה על הסכם הפשרה נתפשה בשורה משמחת - אך עבור חלק מהרוכשים הסכם הפשרה סלל את הדרך לעוד מסכת משפטית ארוכה, שכן ההסכם נחתם מעל לראשם של עשרה חברים בקבוצת הרכישה, שרכשו דירות במגדל בן-גוריון ולא זכו להתייחסות במסגרת המתווה שאושר.

הפרויקט של אלדד פרי בלודצילום: עופר וקנין

לפיכך, כל אחד מהרוכשים האלה – שהשקיע מאות אלפי שקלים לפחות ברכישת דירה במגדל בן-גוריון – נותר בחשש שיישאר ללא כל אחיזה בקרקע, ללא דירה, וללא ביטחון על כספי השקעתו. באחרונה, לאחר הליך משפטי ממושך ואלפי שקלים שהוציאו הרוכשים במצטבר על עורכי דין שילוו את התהליך, צורפו עשרת הרוכשים לבניין הסמוך, אורות, ובכך קיבלו הבטחה כי גם הם יקבלו לבסוף את הדירה המיוחלת. את אותם הרוכשים בהליך זה ליוו עורכי הדין אוריאל זעירא וגיא סרוסי.

"אין ספק שנגרמה לרוכשים עוגמת נפש רבה"

בינואר אושר מתווה השיקום הרשמי של הפרויקט בבית המשפט המחוזי מרכז לוד. מתווה זה התבסס על דו"ח כלכלי שערכה השמאית עדינה גרינברג, שקבעה כי עלות השלמתו של הפרויקט תסתכם ב-93.5 מיליון שקל – בעבור עבודות בנייה ופיקוח, תשלום אגרות וכיסוי חוב הקיים לקרן אקספו בקרקע. לפיכך, העלה הדו"ח כי כל אחד מהרוכשים בפרויקט יידרש להוסיף 500-400 אלף שקל לשם השלמתו.

ביחד עם תוספת זו, על פי הנאמנים, המחיר הסופי שיידרשו הרוכשים לשלם מבטא בפועל התייקרות של 30% לדירותיהם – לעומת ההתחייבות החוזית שנתן להם פרי עם הצטרפותם לקבוצת הרכישה. מאז החתימה על המתווה נחתם גם הסכם למימון הפרויקט עם חברת ברקת, ונרקם הסכם עם אשטרום, שתהיה אמונה על הביצוע.

על אף החריגה המשמעותית במחיר העסקה, הנאמנים טוענים כי המחיר הסופי צפוי להיות דומה למחירי השוק של דירות באזור. לטענתם, בקבוצת רכישה, חריגה ממחיר הדירה הנקוב היא חלק מהסיכונים שנוטלים חברי הקבוצה. עם זאת, במקרה זה, מרבית החברים הצטרפו לקבוצות הרכישה עם התחייבות מצד פרי נדל"ן למחיר הדירה הסופי, בדומה לרכישת דירה מקבלן, אבל ללא הגנות חוק המכר הקבועות בחוק, שאינן חלות על קבוצות רכישה.

"חלק מחברי קבוצת הרכישה מחזיקים בכיסם הבטחות, התחייבויות פרטניות או מסתמכים על חומר פרסומי שיצרו ציפייה למחיר סופי, המתברר אט-אט כחלומות באספמיה", כתבו הנאמנים במסמך שהוגש לבית המשפט בינואר, לקראת אישור מתווה השיקום של פרויקט פרי בסט. "אין ספק שנגרמה לרוכשים עוגמת נפש רבה כתוצאה מהעיכוב בקבלת הדירות והתייקרות הדירות מעבר לציפיותיהם. בחדלות פירעון התוצאה עלולה להיות עגומה יותר, לרבות אובדן ההשקעה הכספית והדירה. במקרה דנן, חצי הכוס המלאה היא שהמתווה מאפשר לחברי קבוצת הרכישה לקבל את הדירות המיוחלות ובמחירי שוק – נקיות משעבוד, ואף נפתרת בעיית האחריות ההדדית של חברי הקבוצה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"