"אין לנו מושג ירוק": למה לא מספרים לציבור כמה יעלה שדה התעופה בחדרה?

הוועדה הארצית לתשתיות לאומיות תדון בתוכנית להקמת שדה תעופה בחדרה ■ התנגדויות קודמות של תושבי האזור הביאו לשינויים שישפיעו על העלות - אולם חברי הוועדה מסרבים לפרסם את האומדנים ■ רת"א: "רק תכנון מפורט יוכל לתת מענה לשאלת העלות"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המתנגדים להחלטה על הקמת השדה בחדרה טוענים כי יש חלופות קיימות לשדה התעופה בהרצליה
המתנגדים להחלטה על הקמת השדה בחדרה טוענים כי יש חלופות קיימות לשדה התעופה בהרצליהצילום: ניר קידר
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

היום צפויה להתקיים ישיבה בוות"ל (ועדה ארצית לתכנון ובנייה של תשתיות לאומיות) בנושא הפקדת תוכנית שדה התעופה בחדרה. השדה מיועד לתעופה אזרחית ולטיסות פנים, ולא לטיסות בינלאומיות. הדיונים על הקמתו מגיעים יחד עם ההחלטה על דחיית מועד סגירת שדה התעופה בהרצליה עד 2024 - אף שהיה אמור להיסגר החודש - ולאחר שנסגרו בשנתיים האחרונות שדות התעופה באילת ובצפון תל אביב (שדה דב).

בדיון על הפקדת התוכנית להקמת השדה בחדרה צפויות לעלות, שוב, התנגדויות חריפות מצד תושבי האזור וראשי הרשויות המקומיות חדרה, פרדס חנה־כרכור, מנשה, אלון, עירון ועמק חפר.

בדיון מקדים שנערך בשבוע שעבר בין נציגי הוות"ל, רשות שדות התעופה (רש"ת), רשות התעופה האזרחית (רת"א), נציגי התושבים וראשי הערים - רגע לפני הפקדת התוכנית להקמת השדה בחדרה - עלה כי הוות"ל, רת"א ורש"ת מסרבות לחשוף בפני התושבים את עלויות הקמת השדה, אף שמדובר בשיקול רלוונטי לבחירה בין חלופות להקמת השדה.

הדיון נועד לאפשר לרש"ת להגיב לטענות ומחלוקות תכנוניות ומשפטיות שעדיין נותרו פתוחות, חרף דיונים קודמים, אולם נראה שבמקום להגיע להבנות לפני הדיון בוות"ל, הרוחות רק סערו יותר.

"שלמים עם ההחלטה"

שדה התעופה רמון. זכה לתקציב עתק ועומד רוב הזמן שומםצילום: אייל טואג

התוכנית להקמת שדה תעופה בחדרה נדונה זה שנים, וההתנגדויות לתוכנית אף הגיעו לכדי עתירה לבג"ץ מצד התושבים.

שופטי בג"ץ דרשו מהוות"ל, לפני יותר משנה, לקיים דיון שימוע נוסף בתוכנית ולהתייחס לטענות התושבים. הדיונים שהתקיימו הובילו לעדכונים ושינויים ניכרים בתוכנית ביחס לתוכנית המקורית - ובהם הסטת כיוון שדה התעופה המתוכנן ב-15 מעלות, הגדלת שטח השדה בעשרות דונמים, והגבהת חלק משטחי השדה בעשרה מטרים - כדי לאפשר המראות ונחיתות בטוחות יותר.

להחלטות אלה יש כמובן השפעות תקציביות, שעשויות לפגוע בכדאיות בהקמת השדה במיקום הנבחר. אולם למרות בקשות חוזרות ונשנות מצד ח"כים ופעילי ציבור לקבל את האומדנים הכלכליים של עלות הקמת השדה בחדרה, הנתונים הללו אינם מופצים.

בדיון בשבוע שעבר טענה ראש צוות התכנון בוות"ל, גליה בן שוהם, כי נושא האומדנים הכלכליים אינו מצוי באחריותה: "זה לא רלוונטי לתכנון. זה שיקול - אבל לא מחייב", היא אמרה.

"אני שוקלת שיקולים תכנוניים - לא שיקולי עלות", אמרה בן שוהם. "שמענו את טענות המתנגדים לשדה בחדרה, בחנו שוב ושוב את ההיתכנות לפיזור פעילות התעופה הכללית בשדה התעופה בחצור ובתשתיות הקיימות, ואנחנו שלמים עם ההחלטה על חדרה. בשבועות האחרונים עשינו בדיקה נוספת לעניין החלופות, ואנחנו עדיין עומדים מאחורי ההחלטה".

מוטי שמואלי, ראש אגף תשתיות תעופה ברשות התעופה האזרחית, הבהיר: "אין לי מושג ירוק לגבי העלות של הפרויקט ומי יממן אותו. רק תכנון מפורט של השדה יוכל לתת מענה לשאלת העלות, אבל עושים תכנון מפורט רק כשהתוכנית מקודמת. לרת"א אין אומדן עלויות".

נציגי רשות שדות התעופה שנכחו בדיון, נמנעו מלהגיב, ולא התקבלה תגובה לפניית TheMarker לרש"ת ולמשרד התחבורה בנושא. כך, לא ברור אם נעשו אומדנים כלכליים עדכניים ביחס לשינויים שבוצעו בתוכנית, ובהשוואה לחלופות נוספות. פנייה של תושבים למינהל התכנון בעניין, מתוקף חוק חופש המידע, נענתה גם היא בשלילה.

בהקשר זה, ראוי להזכיר את תקציבי העתק שהקצתה המדינה להקמת שדה תעופה רמון - שהגיעו ל-1.8 מיליארד שקל. מאז הקמתו שומם השדה במרבית שעות היממה, ויש המכנים אותו "הפיל הלבן" הגדול בישראל.

"חיי תושבי חדרה שווים פחות"

בדיון היום צפויה להגיע לשיא המחלוקת בין תושבי האזור, המתנגדים להקמת השדה, מול הגופים המתכננים הנחושים לקדם את חלופת חדרה - כדי לא להגיע למצב המסתמן, שבו שדה התעופה בהרצליה ייסגר מבלי חלופה מוסכמת.

התושבים מתנגדים לתוכנית בעיקר מחשש לפגיעה באיכות חייהם ובשווי הנכסים שבבעלותם. זאת, לצד התנגדות מצד גופים ירוקים והחברה להגנת הטבע, שמזהירים מפני פגיעה עתידית בשטחים פתוחים, ובעיקר בצירי נדידת ציפורים ומסדרונות אקולוגיים של בעלי חיים נוספים.

לטענת קבוצת המתנגדים, רשות התעופה האזרחית והמדינה לא מנהלות דיון אמיתי בחלופות הקיימות ודוחות אפשרות לפיזור הפעילות במתקני התעופה שכבר קיימים בצפון ובדרום.

לדברי עו"ד עודד ענבר, מראשי מטה מאבק התושבים והרשויות בהעברת שדה התעופה לחדרה, "אם שדה התעופה בהרצליה הביא את תושבי הרצליה, כפר שמריהו ורעננה לבג"ץ בגין מפגעי רעש - הרי שהעברת שדה התעופה לחדרה, תוך בזבוז מיותר לחלוטין של מיליארדים מכספי המדינה עבור ציבור קטן ועשיר של 250 בעלי מטוסים פרטיים, מעבירה את אותה הבעיה אל תושבי חדרה, מנשה, עמק חפר ופרדס חנה".

לטענתו, "השדה יביא לפגיעה באיכות חייהם של רבע מיליון אזרחים, פגיעה איומה בטבע, וחיסול החקלאות באזור. מעבירים את המפגע מאוכלוסייה א' לאוכלוסייה ב' - ללא צורך, מאחר שברור כי יש חלופות קיימות במתקני תעופה קיימים וזולים יותר, אולם רשויות התעופה פוסלות אותן באופן שרירותי ומוטה, לטובת הקמה לעצמן של בסיס מפואר בחדרה על חשבון המדינה. זו איוולת. חיינו אינם שווים פחות מחיי תושבי המרכז".

ברש"ת סבורים שאף תושב במדינה לא יתנדב מרצונו להקמת שדה תעופה ליד ביתו, גם אם נועד "רק" לכ-230 אלף תנועות בשנה, ולכן יש להישען על ההמלצות המקצועיות ולדבוק בצורך בשדה לתעופה כללית שאיננו בשולי הארץ - אלא בקרבה למרכז.

"אחד המאפיינים המרכזיים של שדה תעופה הרצליה, הוא המצאותו במרכז הארץ ושדה חלופי צריך לתת מענה למאפיין הזה", נכתב במסמך ההכנה לדיון במסגרת תגובה לטענות, כשברקע הצורך במטוסי חילוץ, הצלה, וכיבוי זמינים באזור המרכז.

"נבדקו ונסקרו בעבר בצורה דקדקנית 45 אתרים, והוות"ל בחרה לקדם את חלופת חדרה מזרח. לאחר שהתושבים טענו טיעונים תכנוניים ומשפטיים, בחר הוות"ל שוב בחלופת חדרה מזרח, וגם בג"ץ החליט לחייב את המתכננים בדיון שימוע ולאחר שמיעת כל הטיעונים וקבלת כל החומרים - הצוות המקצועי המליץ בפני הות"ל לשוב ולאשרר את חלופת חדרה, וכך קרה", נכתב.

"צריך מגדלים"

רון שגן, חבר מועצת העיר חדרה, טען בדיון כי שדה התעופה יגביל את הבנייה החדשה בחדרה ואת האפשרות להניע מתחמי התחדשות עירונית - שתוכננו לעלות לגובה של 29-15 קומות, וכעת לא יהיו מעשיות בגלל מגבלות הגובה החדשות שיכתיב השדה.

רון שגן, חבר מועצת העיר חדרהצילום: נמרוד גליקמן

לדברי שגן, "יותר מ-1,000 יחידות דיור בתוכניות פינוי־בינוי שלא הופקדו עדיין, תלויות בעלייה לגובה. בלי מגדלים לא תהיה התחדשות עירונית בחדרה. בכובע אחד של המדינה אומרים לנו שרוצים שנגדיל את היצע יחידות הדיור ונצופף, ובכובע השני אתם חוסמים אותנו לחלוטין עם מגבלות הגובה והרעש מהשדה".

נציגי הוות"ל טענו בתגובה כי לא ניתן לקחת בחשבון תוכניות שעוד לא נמצאות בצינורות התכנון. עוד נטען כי הפעילות בשדה מתוכננת כך - שנתיבי היציאה והכניסה מהשדה לא יעברו מעל בתי מגורים בחדרה ובמושבים מסביב.

בנוסף, פנה אתמול במכתב, מזכ"ל תנועת המושבים, עמית יפרח, לשרת הפנים - איילת שקד, ושרת התחבורה - מירב מיכאלי, בבקשה לפעול לשינוי מיקום השדה. זאת לאחר שאתמול החליטה הממשלה על ביטול ההחלטה להקמת שדה תעופה בינלאומי משלים ברמת דוד, בניגוד לעמדת הגורמים המקצועיים והחלטות מדינה קודמות, ותחת לחץ פוליטי מצד מושבי אזור רמת דוד והמגזר החקלאי

יפרח כתב בפנייתו כי "השדה החדרה מתוכנן להיבנות בלב ליבו של שטח חקלאי הכולל מטעים ופרדסים ובסמוך למושבים רבים, ביניהם שדה יצחק, אחיטוב, מאור ותלמי אלעזר. שטח התוכנית סמוך לבריכות דגים רבות, אשר סביבן קיימת תנועה רבה של ציפורים. עוד הוחלט במסגרת התוכנית הנ"ל לכרות כ-27 אלף עצי פרי ולפגוע פגיעה קשה בחקלאי האיזור. בשנים האחרונות, אנו רואים כיצד נגרמת פגיעה אדירה בשטחים הפתוחים, בשטחי החקלאות. שימור החקלאות, בטחון המזון ואספקת מזון טרי לאזרחי ישראל מהווים אינטרס לאומי שאסור לאפשר פגיעה בו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות