קונים דירה להשקעה? תשמרו קבלות מהשיפוץ

הורדת מס הרכישה על דירות להשקעה נחשבת אחד התמריצים שהכניסו מספר גדול של משקיעים לשוק הדיור בחודשים האחרונים ■ אולם מעבר למס המשולם בעת הרכישה, יש אירועי מס נוספים שכדאי לשים אליהם לב

יעל דראל
יעל דראל
שיפוץ בדירה
"שיפוץ בדירה. "יש שיעורי מס שונים משמעותית בין יחיד לחברהצילום: אלעד גונן
יעל דראל
יעל דראל

הורדת מס הרכישה על דירות להשקעה נחשבת אחד התמריצים שהכניסו מספר גדול משקיעים לשוק הדיור בחודשים האחרונים, אך אם לשפוט לפי הצהרותיהם של שרת הפנים, איילת שקד, ושר הבינוי והשיכון, זאב אלקין — זהו מצב זמני. זאת, שכן לפי כל האינדיקציות, מס הרכישה על דירות להשקעה יעלה בקרוב מחדש.

כפיר אילני, רו"ח ומשפטן, שותף בחטיבת המס בדלויט (Deloitte), מדגיש כי מעבר למס המשולם בעת הרכישה — שנע בין 5% ל–10% במקרה של דירה שאינה יחידה, יש אירועי מס נוספים שכדאי לשים אליהם לב כשרוכשים דירה להשקעה.

כפיר אילני, רו"ח ומשפטן, שותף בחטיבת המס בדלויט (Deloitte)צילום: ישראל הדרי

מעבר למע"מ בשיעור 17% שתתבקשו לשלם במקרים מסוימים — למשל, בעת רכישת דירה מקבלן או ברכישת דירה על ידי משקיע המסווג כעוסק מורשה — יש גם מסים שתידרשו לשלם בעת המכירה או במהלך חיי הנכס. במצב שבו אינכם זכאים להטבות מס והחלטתם למכור את הדירה שרכשתם להשקעה, השבח (או הרווח) הריאלי יחויב במס של 25%. במקרים שבהם שווי המכירה גבוה מ–4.75 מיליון שקל — המס יהיה מעט גבוה יותר.

אילני מציין כי "במקרים שבהם דירה מוחזקת על ידי שני בני זוג, ניתן לבקש פיצול של השבח לשתי שומות מס נפרדות לצורך חיסכון במס, ובנוסף ניתן לבקש פריסה של השבח הריאלי בחלקים שנתיים שווים, בטווח שאינו עולה על ארבע שנות מס".

כדאי לדעת שבמצב שבו רכשתם דירה במצב מעטפת, לא תהיו זכאים להטבות מס בעת הרכישה או המכירה. לדבריו, קיימים סעיפים נוספים שמשקיעים רבים אינם מודעים אליהם ועשויים להיות בעלי משקל כלכלי לא מבוטל.

פרויקט דירות להשכרה בדימונהצילום: אליהו הרשקוביץ

"משקיעים לא תמיד טורחים לשמור את האסמכתאות על שיפוצים שבוצעו בנכס, והן יכולות להפחית משמעותית את המס על השבח". זאת ועוד, במקרה של רכישת דירה 'על הנייר', כלומר דירה מקבלן, כדאי להביא בחשבון שהמחיר בחוזה אינו סופי — וכי יתווסף לכך תשלום על מדד תשומות הבנייה (או מדד מחירים לצרכן, אם מדובר בדירה שלא מקבלן) — שעשוי להוסיף עשרות אלפי שקלים למחיר הסופי.

"שיקול חשוב נוסף ברכישת דירה להשקעה הוא מי בעצם המשקיע — האם מדובר ביחיד או בחברה?" אומר אילני. "יש שיעורי מס שונים משמעותית בין יחיד לחברה, וההטבות במס בחוק מיסוי מקרקעין מוענקות רק ליחידים, ולא לחברות. לכן, חשוב להיזהר מרכישת דירה להשקעה שיכולה להיות מסווגת לצורכי מס כעסקת אקראי בעלת אופי מסחרי".

במקרה שההשקעה בדירה נחשבת עסקה מסחרית, עשויים כללי המיסוי על שכר הדירה להשתנות, כולל אובדן הפטור ממס על שכר דירה בסכום שאינו עולה על 5,000 שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר