רק המשרדים ברמת החייל ובני ברק נותרו מאחור; המחסנים התייקרו בחדות

מתחמי המשרדים ברוב חלקי הארץ חזרו לתפוסה גבוהה, ודמי השכירות למשרדים בתל אביב שוב מטפסים — בעיקר בזכות ביקוש מצד חברות ההיי־טק ■ מחירי הקרקעות לשטחי לוגיסטיקה זינקו במחצית הראשונה של השנה — המחירים במרכז הגיעו ל–7 מיליון שקל לדונם

עדי כהן
עדי כהן
הרצליה איזור תעשיה 2021
צילום: עופר וקנין
עדי כהן
עדי כהן

"נבואות הזעם מימי הקורונה לגבי הכחדת שוק המשרדים והתחזיות לשינוי דרמטי של צורת העבודה שלנו — אינן מתממשות בפועל. אנחנו לא רואים עלייה משמעותית בשימוש בשטחי משרדים או ירידה אמיתית בביקוש להם", אומר אור בן צבי קליין, סמנכ"ל הנכסים בקבוצת נת"מ (נכסים לתעשייה ומסחר). קליין מתבסס על דו"ח מחקר חדש של נת"מ הסוקר את ענף הנדל"ן המניב בישראל, ומצביע על התאוששות לקראת חזרה למחירי טרום־קורונה.

לפי נתוני הדו"ח, שיעורי האכלוס במרבית מתחמי התעסוקה הגדולים עלו בחודשים האחרונים בעקביות, ובמקביל דמי השכירות מתחילים לחזור לרמתם במחצית הראשונה של 2020.

נראה כי למרות המעבר של חברות וארגונים רבים למודל עבודה גמיש והיברידי, המשלב גם עבודה מהבית — הגידול בפעילות של חברות הטכנולוגיה בשנה החולפת מחפה על הפערים שנוצרו בשוק המשרדים, כמו החיסונים שאיפשרו חזרה מסוימת לשגרה.

בניין משרדים בתל אביב. הגידול בפעילות של חברות הטכנולוגיה בשנה החולפת מחפה על הפערים בשוק המשרדיםצילום: תומר אפלבאום

כצפוי, את מגמת ההתאוששות מובילה תל אביב־יפו, שבה דמי השכירות הממוצעים למ"ר במחצית הראשונה של 2021 היה 107.5 שקל — לעומת 109 שקל למ"ר לפני התפרצות הקורונה בתחילת 2020. בצירים מנחם בגין ויגאל אלון, שבלב מרכז העסקים העירוני המתפתח של העיר, מחירי השכירות אף חצו את הרף של המחצית הראשונה של 2020 ועלו ב–5.2% (ל–120 שקל למ"ר) וב–2.5% (ל–122 שקל למ"ר), בהתאמה.

אזורים אלה הם מוקד משיכה לחלק ניכר מחברות ההיי־טק הגדולות שקבעו את משכנן בתל אביב, ובהן גם כמה "חדי קרן" שהשתתפו בחגיגת ההנפקות של השנה האחרונה, מה שהוביל לגידול משמעותי בכוח האדם שהם מגייסים ועל פי הערכות השפיע על הביקוש לשטחי משרדים נוספים בסביבה זו, שהמלאי בה מצטמצם והולך.

הדו"ח מצביע על עליות מחירי השכירות בהשוואה למחצית הראשונה של 2020 גם במשרדים בפתח תקוה (2.2%), כפר סבא והוד השרון (1.4%), ועל שיפור בשיעורי האיכלוס ברוב אזורי התעסוקה בארץ בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

עם זאת, באזורים אחרים נרשמו דווקא ירידות מחירים של 1%–4.8%. בתל אביב מדובר במתחם בתי המשפט (הסמוך לבית החולים איכילוב), בלב העיר ובמתחם הסיטי (סביב שדרות רוטשילד ורחוב לילינבלום); ברמת גן נרשמו ירידות מחירים במתחם הבורסה.

אלפי מ"ר עודפים של משרדים בבני ברק

מתחם רמת החייל שבצפון תל אביב ספג מכה קשה במיוחד, עם ירידה של 11% בממוצע בדמי השכירות למשרדים בו בהשוואה למחצית הראשונה של 2020. זאת, על אף גידול בשיעורי האיכלוס במתחם בהשוואה לתקופה המקבילה. אזורים נוספים שבהם היו ירידות מחירים חדות הם רעננה (ירידה של 9.6%), בני ברק (8.7%) ופולג בנתניה (4.5%).

"בבני ברק וברמת החייל נראה כי למרות הביקוש ושיעורי האכלוס, שמתחילים לחזור לעצמם, המחירים עוד לא חזרו לרמה שלפני המגפה", אומר בן צבי קליין. "בשני המוקדים האלה אנחנו רואים היצע גבוה של שטחי משרדים, מה שבולט בעיקר בבני ברק — שלתחומה התווספו במהלך הקורונה אלפי מ"ר של שטחי מסחר שהיא לא מצליחה לאכלס.

אור בן צבי קליין, סמנכ"ל הנכסים בקבוצת נת"מצילום: ללא קרדיט

"אין ספק שהקטר של מגמת ההתאוששות של ענף המשרדים היום הוא ענף ההיי־טק, שנמצא בפריחה. כל עוד החברות ימשיכו בגיוסי ענק ובצמיחה של כוח האדם שלהן, אני מאמין שנראה את הנתונים של שוק המשרדים ממשיכים לטפס".

ביקוש אדיר לשטחי אחסנה ולוגיסטיקה

תקופת הקורונה השיאה את שוק האחסנה ומרכזי הלוגיסטיקה (מרלו"ג) לגבהים חדשים, ונראה כי גם ההתפרצות של זן הדלתא לא עוצרת את התנופה: על פי סקירה שערכה נת"מ, במחצית הראשונה של 2021 עלו מחירי הקרקע לשטחי אחסנה ולוגיסטיקה עד 50% לעומת המחצית השנייה של 2020.

בתוך כך, מחירי הקרקעות למרלו"גים במרכז שוברים שיאים, והגיעו במקומות מסוימים ל–7 מיליון שקל לדונם. לפי הדו"ח של נת"מ, עיקר עליות המחירים היו באזור ירושלים (50%), נתניה (48%), וחיפה והכרמל (20%–50%).

בבאר שבע, אשקלון, כפר סבא ועמק חפר התייקרו מחירי הקרקעות לאחסנה ולוגיסטיקה ב–16%–25%. בבית שמש, למשל, עלה המחיר הממוצע לדונם בקרקעות ששיווקה המדינה מ–1.8 מיליון במחצית השנייה של 2020 ל–2.5 מיליון במחצית הראשונה של 2021; בנתניה עלה המחיר לדונם מ–2.7 מיליון שקל ל–4 מיליון שקל.

את הביקושים הגוברים בשטחים אלה מייחסים בנת"מ לגידול המשמעותי בכמה ענפים — ובהם תחום חוות השרתים, קמעונות ומזון מהיר, מוצרים רפואיים ופלטפורמות למכירות אונליין. עם זאת, בקבוצה מעריכים כי הביקוש לשטחי הלוגיסטיקה ועליית מחיריהם מושפעים גם מצמצום השטחים הזמינים לענפים אלה והסבתם לשטחי מגורים ומשרדים.

עם זאת, מחירי השכירות של שטחי אחסנה ולוגיסטיקה מראים יציבות — 45–55 שקל למ"ר בממוצע באזור המרכז ו–35–45 שקל למ"ר בממוצע בפריפריה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker
המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"