מקל בגלגלים לליברמן ואלקין? ההחלטה על הגדלת מספר הפלסטינים והעובדים הזרים תדחה

גורמים מקצועיים באגף התקציבים פנו למשרדי הביטחון, החוץ והפנים, בדרישה להגדיל את מקורות התקציב הנדרשים לטובת היערכות להגדלת מספר העובדים בענף הבנייה ביותר מכ-10 מיליון שקל - מה שעלול לטרפד את ההסכמות שהושגו

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר אביגדור ליברמן
שר האוצר אביגדור ליברמןצילום: אוהד צויגנברג
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

מקל בגלגלים לשר האוצר, אביגדור ליברמן, ולשר הבינוי והשיכון, זאב אלקין: ההחלטה על הגדלת מכסת העובדים הזרים לענפי הבנייה והתשתיות, שהיתה אמורה להגיע לדיון ואישור בממשלה כבר ביום ראשון הקרוב – עלולה לרדת מסדר היום של ישיבת הממשלה, ולהידחות למועד חדש.

העילה לעיכוב ההחלטה, שהיה נדמה שהגיעו להסכמות לגביה בלחץ הקבלנים על השרים, קשורה לתכתובת ופרשנות משפטית חדשה שיצאה מגורמים מקצועיים באגף התקציבים, שעל בסיסה מבקשים להסיר את ההחלטה מסדר היום של ישיבת הממשלה. גורמים אלה ככל הנראה פנו למשרדי הביטחון, החוץ והפנים, בדרישה להגדיל את מקורות התקציב הנדרשים לטובת היערכות להגדלת מספר העובדים הזרים והפלסטינים ביותר מכ-10 מיליון שקל.

גורמים בממשלה מסבירים כי לשם הגדלת מספר העובדים נדרשת הגדלה של תקני העובדים במעברי הגבול וביחידות הסמך המטפלות בבקשות העובדים הזרים והפלסטינים הנכנסים לישראל, באגרות ובהיטלים. כדי לממש את ההסכמות על הגדלת מכסת העובדים הזרים והפלסטינים – מ-65 אלף ל-80 אלף – יש צורך גם בהרחבת מעברי הגבול הפיזיים ובכוח האדם המטפל בביורוקרטיה ובאשרות במשרד החוץ, בעלויות כוללות שיכולות להגיע לכ-20 מיליון שקל.

לאור הפנייה, נכנס לתמונה גם שר הביטחון, בני גנץ, שמבקש לקדם את המהלך הנוגע לעובדים הפלסטינים כחלק משורת צעדים לחיזוק שיתופי הפעולה עם הרשות הפלסטינית וחיזוק הכלכלה של העובדים המגיעים משטחי הרשות ומאזור יהודה ושומרון. בהתאם, במשרד הביטחון מבקשים לפעול בתיאום עמם, תוך גיבוש שורה של צעדים מדיניים וביטחוניים נדרשים.

ההערכות הן כי העלויות והגדלת התקנים הנדרשים לא יהוו מכשול להחלטת הממשלה בנוגע להגדלת המכסה לעובדים הפלסטינים – אולם ייתכן כי יידרשו תיאומים שיביאו לעיכוב אישור ההחלטה בשבוע, ואלה יעוררו מחדש גם את סוגיית העובדים הזרים הסינים והצורך בהבאתם.

השר זאב אלקיןצילום: מארק ישראל סלם

נראה כי אחת האפשרויות העומדות על הפרק היא יצירת פעימות מדורגות להבאת העובדים הזרים, עד שיותאמו התקנים הנדרשים ומעברי הגבול, כך שבשלב ראשון יורשו להיכנס לישראל בפועל כ-5,000 פועלים פלסטינים ולא 15 אלף.

חשש לפרנסת העובדים הישראלים

בתוך כך, המחלוקת האמיתית על הגדלה דרמטית של מספר העובדים הזרים והפלסטינים בענף מתלבה מחדש בשבועות האחרונים דווקא בתוך משרד האוצר, על רקע דרישה של אלקין והיענות של ליברמן לדרישות הקבלנים - הטוענים כי זו הדרך להתמודד עם הצורך בהגדלת היצע הדירות והתחלות הבנייה בישראל. לתפישת העולם של אלקין וליברמן יש מי שמתנגדים בדרג המקצועי באגף התקציבים במשרד האוצר, באופן עקבי מזה שנים. אלו העלו את טענותיהם גם בפני השר ליברמן – שסירב להישמע לחוות הדעת המקצועית.

התנגדות הגורמים המקצועיים באוצר, שבה דווקא דבק המשרד גם לנוכח ניסיונות קודמים של קברניטי שוק הדיור בשנים האחרונות להגדלת מכסת העובדים הזרים, נסמכת על הטענה כי המהלך יביא לדחיקה של עובדים ישראלים מהענף, בעיקר ערבים, ולהחלשת מצבם הכלכלי, הגרוע גם כך, לאור שיעורי האבטלה העולים בקרב האוכלוסיה הערבית בישראל.

בנוסף, גורמים באוצר טוענים כי הגדלת מכסת העובדים הזרים המועסקים בתנאים גרועים ובעלויות נמוכות לקבלנים, מעודדת האטה ניכרת בתהליכי התיעוש הנדרשים בענף הבנייה - שכבר היו אמורים להתרחש ממזמן עם טכנולוגיות קיימות ורגולציה שמתעכבת.

אתר בנייה בתל אביב. למה זה חייב להיות מכוער?צילום: עופר וקנין

לטענת גורמים מקצועיים באוצר ובענף בכלל – המצב שבו הקבלנים משמרים את התלות בעובדים זרים ופלסטינים בעלויות נמוכות – גורם להאטה וסטגנציה בשוק הדיור, שלא מתקדם טכנולוגית ונותר תקוע מאחור. על בסיס טענה זו גובשה המכסה הנוכחית למספר העובדים הזרים – הסינים והטורקים בעיקר (כ–16,500 איש כיום, עם אשרות ל-15 אלף עובדים נוספים), שאוגדה במתווה שאישרה הממשלה ב-2014.

בלשכת שר הביטחון נראה כי השר גנץ לא מתכוון להיות מי שיתקע את המקל בגלגלים למהלך, אלא לפחות ינסה להשיג ממנו תועלות מדיניות. מלשכת גנץ נמסר כי "אנו פועלים בימים אלו לקידום צעדים לחיזוק הרשות הפלסטינית והכלכלה ביהודה ושומרון, והגדלת מספר הפועלים היא צעד חשוב ומשמעותי. קיבלנו את הצעת ההחלטה, ונפעל בתיאום עם כלל המשרדים בכדי לקדמה".

בהתאחדות הקבלנים חוששים מהקטנת המכסות

בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ, חוששים שעיכוב נוסף באישור ההחלטה עלול לפתוח מחדש את הדיון על נחיצותם של העובדים הזרים ככוח עבודה, ויביא להקטנת המכסות. נשיא התאחדות הקבלנים, ראול סרוגו, אמר כי "נוצר בימים האחרונים מצב אבסורדי שבו כל שרי הממשלה הרלוונטיים מאשרים לעלות להצבעת הממשלה את ההצעה להבאת עובדים זרים ופלסטינים שחסרים לענף, ומסכימים שזה כרגע הפתרון הטוב לטיפול במחסור בעובדים בענף הבנייה והתשתיות, בעוד פקידים באגף התקציבים באוצר מטרפדים את היכולת לאשר את ההחלטה המוסכמת בשל חוסר תקציבי".

לטענת סרוגו, "השרים מסכימים על כך שהבאת העובדים הזרים תהווה תרומה מרכזית להגדלת היצע הדיור, בעוד שגורמים באגף התקציבים מציגים תפיסה מעוותת, מיושנת ושגויה כאילו נוכל למצוא בישראל 30 אלף עובדים ישראלים לעבודות הרטובות, לאחר ששנים הממשלות ניסו זאת ונכשלו. הפרשנות המשפטית, שעל בסיסה מבקשים להסיר את ההחלטה מסדר היום של ישיבת הממשלה, מוטעית - שכן הגבייה של אגרות והיטלים על העסקת עובדים זרים תוכל במצב הנוכחי לכסות את התקציב החסר שמסמן אגף התקציבים באופן מלא ויותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט