הוסר האיום על ענף הבנייה: הממשלה דחתה את צמצום מספר העובדים הזרים

כ-6,500 עובדים זרים היו אמורים לעזוב את ישראל כשתוקף אשרות העבודה שלהם פג ביום חמישי, אך כעת יוכלו להישאר בישראל ■ נשיא התאחדות הקבלנים: "בוש ונכלם נוכח התנהלות הממשלה"

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פועלים סינים בנמל הדרום, שחברה סינית לקחה חלק בהקמתו, באשדוד ב—
2016 . חברות סיניות מתמודדות במכרזים להתפלת מי ים ולפריסת תשתית סלולרית לרשתות מהדור החמישי
פועלים סינים בנמל הדרום, שחברה סינית לקחה חלק בהקמתו, באשדוד ב-2016. חברות סיניות מתמודדות במכרזים להתפלת מי ים ולפריסת תשתית סלולרית לרשתות מהדור החמישיצילום: אילן אסייג
הדר חורש
הדר חורש

איום להשבתה חלקית של ענף הבניין והתשתיות הוסר ברגע האחרון, לאחר שהממשלה החליטה להאריך את תוקף האשרות לאלפי עובדים זרים בענף.

כ-6,500 עובדים זרים היו אמורים לעזוב את ישראל כשתוקף אשרות העבודה שלהם פג ביום חמישי. משרד השיכון והבינוי ניסה במהלך החודש האחרון להעביר בממשלה הצעת החלטה למנוע את גירוש העובדים ואף להגדיל את מכסות היבוא, נוכח מצוקת כוח האדם הגדולה ממילא בענף. הקבלנים הזהירו שהגירוש יגרום לשיבושי עבודה חמורים, עיכוב במסירת דירות ובפרויקטים גדולים בתחום התשתיות, ולאבטלה של עשרות אלפי עובדים ישראלים. אולם ההצעה לא הועלתה לדיון, נוכח דרישת שר החקלאות לצרף להצעת ההחלטה גם היתר להגדלת מספר העובדים הזרים בענף זה בכ-4,000.

מכסת העובדים הזרים המותרת עומדת על 16,500, אולם בגלל משבר הקורונה והקושי ביבוא עובדים נוספים עומדת מצבת העובדים הזרים בפועל על כ-14,500. אלמלא החלטת הממשלה השבוע, אמורה היתה מכסת העובדים המרבית לרדת ל-8,000, במסגרת התוכנית לצמצום מספר העובדים הזרים ועידוד העסקה של עובדים מקומיים ופלסטינים. ההחלטה מאריכה את תוקף המכסה של 16,500 עד לסוף השנה, וקובעת שבהמשך תרד המכסה בהדרגה.

פועלים באתר בנייה במודיעין, בשנה שעברהצילום: גיל כהן מגן

יצויין בשנים האחרונות ניסתה הממשלה לעודד השתלבות עובדים ישראלים בענף הבנייה, אולם התוכניות כשלו עקב מיעוט המתעניינים בהצעות להכשרה בענף ועצירת התקציב לתכניות ההכשרה המקצועית למעטים שנענו להצעה.

בעקבות ההחלטה נמסר ממשרד השיכון: "שמירה על מכסת הפועלים הזרים לעבודות רטובות תביא להגדלת מקורות הפרנסה לעשרות מקצועות משלימים בענף, ותוביל לצמיחה במשק. על פי נתוני הלמ"ס, הגדלת מספר עובדי העבודות הרטובות תשפיע באופן ישיר גם להגדלת מספר העובדים בעבודות האחרות כגון מהנדסים, אדריכלים, חשמלאים, זגגים, מתקיני מעליות, עובדי אינסטלציה, עובדי מיזוג אוויר וכו'. בשנים שבהן חל גידול במספר העובדים הפלסטינים והזרים, חל גידול במספר העובדים הישראלים".

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, מסר: "אני מודה לשר השיכון וצוות משרדו שהצליח להעביר החלטה להותיר למשך שנה את מכסת העובדים הזרים בענף. יש צורך להגדיל את מכסת העובדים הזרים והפלסטינים על מנת שתהיה כמות מספקת באותם מקצועות הבנייה שישראלים לא מוכנים לעבוד בהם ושהממשלה לא משכילה להכשיר את אלה שכן רוצים. הממשלה הנוכחית גרמה במו ידיה להאטה בענף, לקיטון בהיצע הדירות ולהתייקרות מחירי הדירות. אני בוש ונכלם מהתנהלותה הרשלנית של ממשלת ישראל וטוב שהיא מסיימת את דרכה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה