הרשויות קורסות ומבקשות לייקר את הארנונה - באיזו עירייה היא תגדל ב-218%?

רשויות מקומיות רבות קיבלו מהמדינה פיצוי על פטורים והנחות שהעניקו לעסקים במשבר הקורונה, אבל הוא חלקי בלבד

הדר חורש
הדר חורש
עסק סגור בתקופת הקורונה. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
עסק סגור בתקופת הקורונה. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: עופר וקנין
הדר חורש
הדר חורש

משבר הקורונה לא הרתיע רשויות מקומיות רבות מהגשת בקשות להעלאת שיעור הארנונה ב–2021, לעתים בשיעורים שמגיעים למאות אחוזים. ואולם שר הפנים, אריה דרעי, ושר האוצר, ישראל כ"ץ, הודיעו כי בכוונתם לדחות את כל הבקשות שהגישו רשויות מקומיות להעלאתה.

ממשרד הפנים נמסר כי "בהתאם לקווים המנחים לשנת 2021 שנקבעו על ידי שרי הפנים והאוצר, לא יאושרו העלאות תעריפים אלא במקרים חריגים בלבד. זאת, לאור המצב הכלכלי שנגרם כתוצאה ממשבר הקורונה ופוגע בעסקים ובתושבים".

נתוני גביית הארנונה טרם סוכמו, אבל כבר כעת ברור שהיקפי גביית הארנונה של הרשויות יפחתו השנה בעשרות אחוזים, בעיקר כתוצאה מקשיי הגבייה בסקטור העסקי — שנובעים מהסגירה של עשרות אלפי עסקים קטנים, פינוי שטחים וצמצום פעילות של חברות מסחריות גדולות.

בחלק גדול מהמקרים, הרשויות המקומיות קיבלו פיצוי מהמדינה על הפטורים וההנחות שהעניקו לעסקים כתוצאה ממשבר הקורונה, אבל הפיצוי הוא חלקי בלבד והוא אינו חל על הירידה בתפוסה של שטחים מסחריים.

עסקים בתקופת הקורונהצילום: עופר וקנין

"מצוקה תקציבית"

בכל הנוגע להעלאת הארנונה למגורים, מבין הבקשות שהוגשו למשרד הפנים, בולטת הבקשה של מועצת בני עי"ש, שנקלעה בשנים האחרונות לגירעונות כבדים. בני עי"ש, יישוב בדרום מישור החוף שמונה 8,000 תושבים, צפוי להכפיל את גודלו על פי תוכניות הפיתוח הממשלתיות. במועצה ביקשו לייקר את הארנונה בשיעור של 6.4%. מהמועצה נמסר בתגובה כי "בני עי"ש הוא יישוב שהכנסותיו מגביית ארנונה לא מספיקות לכיסוי מכלול השירותים שאותם נדרשת המועצה לספק. ליישוב אין הכנסות משמעותיות מנכסי מסחר, מכיוון שאלה קיימים בהיקף מצומצם ביותר ביישוב.

"בנוסף, חלק ניכר מהתושבים בבני עי"ש זכאים להנחות בארנונה, מה שגורם להפחתה נוספת בהכנסות המועצה מארנונה כללית. בנסיבות לעיל נקלעה המועצה לגירעונות ומצוקה תקציבית. בשל כך, מונה למועצה חשב מלווה והיא נדרשת לתוכנית הבראה משמעותית שאושרה במליאת המועצה ב–28 ביוני, והיא כוללת העלאה חריגה של שיעור הארנונה".

במועצה האזורית חוף השרון וטירת כרמל יסתפקו בייקור הארנונה בשיעור של 5%. מטירת כרמל לא נמסרה תגובה. מהמועצה האזורית חוף השרון נמסר שמדובר ב"יישור קו בין יישובים שמחלקים ביניהם את המסים המקומיים. המועצה מבקשת לקבוע מסוי אחיד לחלק הארנונה ומסי הוועד המקומיים". בנוסף, מרבית ההעלאות החריגות נועדו להעלות את הארנונה הנגבית מעסקים.

סניף איקאה באשתאולצילום: שלאגר מדיה

בקשת העלאה ב–132%

בקשות משמעותיות הרבה יותר נוגעות להעלאת הארנונה על עסקים. בקשות בולטות הן של מועצות אזוריות שבתחומן מפתחים אזורי תעסוקה. מכיוון שמדובר באזורים כפריים שנועדו בעיקר למבנים חקלאיים, שיעורי הארנונה שם נמוכים יחסית. עובדה זו משכה לאזורים אלה מפעלי תעשייה ומסחר. כעת מבקשות המועצות האזוריות להעלות את הארנונה העסקית לשיעורים שגובות הערים הסמוכות.

מועצת שער הנגב שבעוטף עזה דורשת לייקר את הארנונה למפעלי התעשייה שבשטחה בשיעור של 67%. יו"ר המועצה אופיר ליבשטיין הסביר שהמטרה היא להשוות את הארנונה לרמות הארנונה באזור התעשייה של שדרות הסמוכה.

במועצה האזורית מטה יהודה, שבשטחה הוקמה באחרונה חנות ענק של חברת איקאה, מבקשים להעלות את הארנונה בשיעור של 24%. גם כאן הנימוק הוא השוואה לארנונה הנגבית בבית שמש הסמוכה. הדרישה החריפה ביותר להעלאת ארנונה מסחרית הגיעה מהמועצה האזורית חוף אשקלון, שמבקשת להעלות את הארנונה לשטחי תעשייה ומסחר ב–132%.

מאיגוד לשכות המסחר, שריכז את נתוני הבקשות שפורסמו באתר משרד הפנים, נמסר שהאיגוד מתנגד לבקשות החריגות להעלאת הארנונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"