הוועדה של דרעי מנסה לקדם אלפי דירות חדשות בלוד וברחובות - בלי תוקף

הממשלה החדשה לא מצאה זמן לחדש את הוראות השעה שמתוקפן תוכל הוותמ"ל להמשיך לפעול ■ פעילות הוותמ"ל כבר הוארכה פעמיים, עד שב-16 ביוני פקעה גם ההארכה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שר הפנים, אריה דרעי
אריה דרעיצילום: אוליבייה פיטוסי
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

מרכז המועצות האזוריות הגיש אתמול (ב') מכתב לסיגי בארי, מתכננת הוותמ"ל (הוועדה הלאומית למתחמי דיור מועדפים), בדרישה לבטל את הישיבות שנקבעו ל-14 ול-15 באוקטובר, שמטרתן לקדם תוכניות התחדשות עירוניות לשני מתחמי דיור גדולים; 2,700 דירות חדשות במתחם שלמה המלך בלוד, ו-530 דירות חדשות ברחובות. המכתב נשלח בהעתקים ליו"ר הוותמ"ל אדית בר ולמשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ.

העילה לדרישה נעוצה בחוק הוותמ"ל עצמו. "פקע תוקף החוק לקידום הבנייה במתמחים מועדפים לדיור (הוראת שעה) שנחקק ב-2014, גם לאחר שתוקפו הוארך בחקיקה. על כן החוק שוב אינו תקף ועבר מן העולם", נכתב בפנייתם.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

ואכן, הממשלה החדשה לא מצאה זמן, אחרי שלוש מערכות בחירות ומשבר קורונה ארוך שסופו לא נראה באופק, לחדש או לחוקק את הוראות השעה שמתוקפן תוכל הוועדה להמשיך לפעול. זאת לאחר שפעילותה כבר הוארכה פעמיים, עד שב-16 ביוני פקעה גם ההארכה.

"כל עוד לא קיימת חקיקה חדשה אין הוותמ"ל רשאית לדון בתוכניות שאינן מופקדות", נכתב במכתב. כלומר המועצות האיזוריות מנסות לשים מקל בגלגלי התוכניות כך שלא יקודמו דרך הוותמ"ל ויתנו "לגיטמציה" או טיעונים שיכריחו אחר כך לחייב את המשך פועלה. לטענת נציגי המגזר החקלאי והכפרי, אין סיבה שתוכניות אלו לא ידונו כמותר, במוועדות המחוזיות. "החוק פקע ואין הסדר משפטי חלופי תחתיו שמצדיק לקבוע ישיבות שולחן עגול להתנעת תוכניות, ולכן יש לבטל את הישיבות", נכתב במכתב ששלח עו"ד איתן טוקר ממשרד גלעד שר ושות' בשם מרכז המועצות האזוריות.

בנייה ברחובותצילום: תומר אפלבאום

הסיבה להתנגדות התקיפה נעוצה בכך שבשנה האחרונה מתנהל מאבק ציבורי עיקש על זכות הקיום של הוותמ"ל. שר הפנים אריה דרעי מעוניין שבהמשך הפעלתה של הוועדה, שנחשבת כלי תכנוני יעיל ומהיר לקידום תוכניות בהיקפים גדולים. דרעי הכריז כי בכוונתו להבטיח שהוותמ"ל תשנה את ייעודה ותתרכז בתכנון מתחמי התחדשות עירונית ויצירת מענים לתוכניות דיור ביישובי חרדים ומיעוטים, ובקרבת צירי הסעת המונים.

מנגד, המועצות האיזוריות שנכוו מהתכנון הדורסני של הוותמ"ל על השטחים הפתוחים במהלך שנות פעילותה, טוענים שהוועדה לא מספיק שקופה לציבור, ועוקפת את הליכי התכנון והדיון עם המקומיים - שמכירים לעומק את צרכי הציבור עבורו מתכננים. בכך, לטענתם, הוותמ"ל מייצרת תוכניות שלא מטיבות דיה עם התושבים - אלא עם טבלאות האקסל וניפוח המספרים בכדי לעמוד ביעדים פוליטיים.

הוועדה נועדה במקור לקדם במהירות תוכניות למתחמי דיור בהיקפים גדולים, ולהתחרות בוועדות המחוזיות - ובכך ולהגדיל את המלאי התכנוני ולקדם פתרונות למשבר הדיור. דרעי, שרק מינה בחודשים האחרונים את בארי ובר שיעמדו בראש הוועדה, לא מתכוון לוותר על פועלה - במיוחד באופן שיאפשר לו לחזק רשויות חרדיות ולייצר מתחמי דיור צפופים גם במרכז הארץ, ולאושש רשויות חלשות. עם זאת, לא ברור מה ההצדקה החוקית לקדם ישיבות לתוכניות, מבלי שישנה מסגרת משפטית המאפשרת את פעילות הוועדה השנויה במחלוקת ומבלי שאושרה חקיקה מתאימה.

שכונת גני הדר בלודצילום: עופר וקנין

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "מאז פקיעתו של חוק הוותמ"ל ביוני 2020, לא נדונו בוועדה תוכניות שטרם הוחלט על הפקדתן במועד הפקיעה. לצד האמור, מינהל התכנון במשרד הפנים, כגוף האמון על מערכת התכנון במדינת ישראל, רואה חשיבות עצומה בהמשך עבודת התכנון השוטפת, המתמקדת בליבון סוגיות החיוניות לקידום תוכניות, איתור חסמים ועוד, וזאת בשיתוף פעולה בין גורמי התכנון השונים - במטה ובמחוזות.

"יודגש כי התכנון מיועד, בראש ובראשונה, לתרום לרווחת תושבי המדינה. לאור האמור, הוחלט כי יתקיימו מפגשי עבודה בראשות גורמי הוותמ"ל ובהשתתפות נציגי המחוז, גופי תשתית ורשויות מקומיות רלבנטיות, במטרה לאתר את החסמים ולנסות לתת להם מענה מתאים. התוכניות שידונו במפגשים אלה הן בעיקרן תכניות פינוי בינוי ותוכניות במגזר הערבי, על המורכבויות הכרוכות בהן, והמפגשים יתקיימו תוך שיח מתמיד עם הרשויות הנוגעות בדבר. מובן כי לאחר הבשלתה של התוכנית, היא תוגש למוסד התכנון המוסמך לדון בה על פי דין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?