פרשת פרי נדל"ן: נחשף הדו"ח הראשון של נאמני החברה

הדו"ח מצביע בין השאר על העדפת נושים, אי-דיווח לרשויות המס, ושעבוד זכויות של רוכשים

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלדד פרי (במרכז) ועורכי דינו בכניסה לבית המשפט
אלדד פרי (במרכז) ועורכי דינו בכניסה לבית המשפטצילום: אילן אסייג
עדי כהן
עדי כהן

דו"ח ראשון מטעם הנאמנים שמונו לקבוצת אלדד פרי מאשר את עיקרי טענות הנושים והרוכשים בפרויקטים על התנהלותה הפגומה של החברה - אך מאותת על נכונות והיתכנות כלכלית אפשרית לשיקומה.

על פי הנאמנים, לחברה היקף נכסים מהותי שיכול לשמש למימון פעילותה בהיקף מתון ולהסדרת החובות אל מול הנושים השונים - מה שמביא לטענתם "להיתכנות והצדקה רבה לפעול לשיקומה של קבוצת פרי, בדרך של ביצוע הפרויקטים או השלמתם, ביחד עם תוכנית לשיקום כלכלי או הסדר שיסדירו את החוב לנושים".

על פי הדו"ח, הנאמנים, עורכי הדין אהוד גינדס וגונן קסטנבאום, מאותתים כי במסגרת שיקומה של הקבוצה צפויות חברות המימון החוץ-בנקאיות לספוג מחיר כבד - שכן מעמד הנשייה שלהן ייבחן אל מול הזכויות וההתחייבויות שניתנו לרוכשים בקבוצות הרכישה של פרי.

עם זאת, יצוין כי הדו"ח אינו כולל בשלב זה התייחסות לכלל החובות של החברה, כפי שהובאו בפני בית המשפט המחוזי בחודש שעבר - הנאמדים בכחצי מיליארד שקל לפחות. לא זאת בלבד, הדו"ח האמור אינו כולל פרויקטים נוספים של החברה שבהם כרוכות טענות חמורות לליקויים קריטיים בהתנהלותה, ובהם פרויקט פרי מלודי ברמלה.

לצד הטענות המוכרות בנוגע להתנהלותה של החברה, הדו"ח מוסיף לחשוף חשד כי החברה ביצעה העדפת נושים, שלהם שילמו החברות בקבוצת פרי עשרות מיליוני שקלים בחודשים שקדמו לפתיחת ההליך המשפטי, נוסף על מאות אלפי שקלים שמומשו בדרך של עיקולים. כספים אלה, על פי הנאמנים, אמורים לחזור לקופה הייעודית לשיקומה של החברה.

פרויקט פרי פלייס של הקבוצה ברחובות (הדמיה)צילום: AA STUDIO

במסגרת הדו"ח אימתו נאמני הקבוצה כי במקרים רבים זכויותיהם של רוכשים בקבוצות הרכישה של פרי לא הוסדרו ונרשמו, וכי לא פעם אף שועבדו לגופי מימון חיצוניים - לעתים אף בלא ידיעתם. "במקרים רבים מתברר", נכתב בדו"ח, "שלא טופל או הושלם הליך רישום הזכויות על שם המשקיעים או רישום הערת אזהרה, באופן ישיר או באמצעות נאמן מטעם המשקיעים. סיכון זה הוא הראשון במעלה. כמו כן, לעתים הקרקע משועבדת לגורם מממן מבלי שהוצאו למשקיעים מכתבי החרגה או נרשמה לטובתם הערת אזהרה ואף מבלי שהמשקיעים מודעים לכך שהקרקע שועבדה".

עוד במסגרת הדו"ח, נחשפו עדויות ל"התחייבויות יתר" של החברה כלפי רוכשים מסוימים בפרויקטים החורגים מהסכמי השיתוף, וכן התחייבויות חוזיות של פרי כלפי רוכשים למחיר סופי של הדירות בפרויקטים, ומועד מסירה מובטח - שהתבררו כ"חלומות באספמיה". סממנים אלה, כפי שמדגישים הנאמנים - סותרים את העיקרון המנחה של קבוצות הרכישה, שבהן חברי הקבוצה הם היזמים של הפרויקט, ומשכך כלל האחריות והסיכונים מוטלים עליהם.

כמו כן, גם לטענות שהופנו בשבועות האחרונים כלפי גורמי המימון שליוו את הפרויקטים - בראשן קרנות המימון החוץ-בנקאיות אקספו ובונוס - התייחסו הנאמנים, שאותתו כי בחלקם "גופי המימון ככל הנראה שיעבדו את הקרקע מבלי לקבל הסכמה פרטנית מפורשת או מבלי שקיימו את חובות הגילוי כלפי המשקיעים שבקבוצת הרכישה".

לצד הטענות האמורות - שחלק ניכר מהן הובאו בפני בית המשפט בתביעות שהגישו נושים ורוכשים בפרויקטי החברה בשבועות האחרונים - הנאמנים מצביעים כאמור על טענות חדשות וחמורות כלפי החברה, בראשן חשד להעדפת נושים מצדה. על פי הנטען, בחודשים שקדמו לפתיחת ההליך המשפטי בעניינה של פרי נדל"ן, שילמו החברות בקבוצת פרי עבור חובות עבר לנושים סך של עשרות מיליוני שקלים, ונושים שונים אף מימשו עיקולים במאות אלפי שקלים.

לטענתם, "מבדיקה ראשונית שביצעו הנאמנים עולה חשש שמא התשלומים (כולל העיקולים שמומשו על ידי נושים) בוצעו או חלקם נעשו תוך העדפת נושה אחד על פני האחר ונעשו מתוך שיקולים פסולים שיש בהם לפגוע בטובת כלל הנושים של הקבוצה". בהקשר זה, מדגישים הנאמנים כי בכפוף לדין הקיים, בית המשפט רשאי בנסיבות מסוימת להורות על ביטול פעולה שהביאה לפירעון חוב לנושה או לקידומו בסדר הנשייה בשלושת החודשים שקדמו לצו פתיחת ההליכים.

במסגרת הדוגמאות שחשפו הנאמנים לטענות אלה, העידו גינדס וקסטנבאום על "פעולות שביצעו חברות הקבוצה כאשר רשמו לטובת נושים אחדים יחידות דיור לזכותם כנגד קיזוז חובות עבר, בשעה שעסקות אלה, למיטב ידיעת הנאמנים בשלב מקדמי זה - כלל לא דווחו לרשויות המס כעסקת מכר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"