בעיר אחת זינק מחיר דירה ב-600 אלף שקל, בזו שלידה - רק ב-280 אלף. איך זה קרה?

זר לעולם לא יבין את הבדלי המחירים בין דירות זהות בשתי ערים סמוכות. ובצדק

הרצליה
הרצליהצילום: עופר וקנין
עדי כהן
עדי כהן
עדי כהן
עדי כהן

איך ייתכן ששתי ערים באותו אזור, עם אותו קו חוף ואותה השמש, מציעות מחירי דירות שונים לגמרי? בניתוח מיוחד ל-TheMarker שערכו יו"ר לשכת שמאי המקרקעין חיים מסילתי ויו"ר ועדת מחקר וסקרי שוק בלשכה יריב דרורי, נבחנו שישה צמדים של ערים סמוכות על פערי המחירים בהן, ועל הסיבות שמאחורי המספרים השונים.

ממצאי הסקירה העלו כי אמנם לא פעם מדובר במגמות בנייה ותמהילי דיור שונים בערים, אך במרבית המקרים נובעים הפרשי המחירים מתדמית העיר ולאו דווקא מפער ניכר באיכות החיים של התושבים.

רמת השרון | הרצליה

רמת השרוןצילום: הדמיה : view point

בעבר היו המחירים ברמת השרון גבוהים מאשר אלה של שכנתה מצפון, אבל מגמות הפיתוח של הרצליה סוגרות את ההפרש. "בשכונות מסוימות בהרצליה המחיר כיום גבוה מאשר ברמת השרון", מעיד דוד לוי, זכיין "אנגלו סכסון הרצליה ורמת השרון". "בהרצליה זוג צעיר אולי ישלם יותר, אך גם יקבל מוצר חדש. לרמת השרון באים בזכות המוניטין".

ראש העיר רמת השרון, אבי גרובר, מודה כי "היקף הבנייה בעיר היה נמוך במשך שנים, ואחת הסיבות העיקריות לכך היא התנגדות התושבים". גרובר מדגיש כי הסקירה אינה מתייחסת לדירות חמישה חדרים ויותר, שההיצע שלהן רב ברמת השרון.

בת ים | חולון

מחיר דירת ארבעה חדרים בחולון זינק בעשור שחלף ב–612 אלף שקלים בממוצע. בבת ים הקפיצה היתה של 281 אלף שקלים. מסילתי מעריך כי הבסיס לפער בין שתי הערים טמון במידה רבה במיתוג של חולון כעיר הילדים, שמיצב אותה בעמדה גבוהה משכנתה: "אמנם בת ים הדביקה פערים מחולון, אך במחירי דירות ארבעה חדרים ההפרשים עדיין משמעותיים, ונראה שהאוכלוסייה המבוססת יותר נוהרת לחולון. אם ראשי העיר בת ים ישכילו לפתח את עירם, ייתכן שיצטמצמו פערי המחירים".

ראש העיר חולון, מוטי ששון, מייחס את עליית המחירים בעירו בעיקר לשינוי ולשיפור התדמית שהפכו אותה למבוקשת "בין אם בקרב הקהל החולוני שעזב וחזר אליה, ובין אם בקרב משפחות וזוגות צעירים שנכנסו לפה". לדברי רותי רון, סוכנת במשרד תיווך נדל"ן "משאול דוד" שבבת ים, "גם התדמית של בת ים השתנתה מקצה לקצה. כשהגעתי לכאן לפני לא מעט שנים העיר נקשרה באוכלוסייה מוחלשת, אבל כעת המצב שונה".

רחובות | נס ציונה

רחובותצילום: תומר אפלבאום

פערי המחירים בין רחובות לנס ציונה אינם גדולים, אבל הם משקפים את התדמית הטובה יותר של האחרונה. "מדובר בשתי ערים סמוכות, שכל אחת 'מוכרת' מוצר אחר", אומר מסילתי. "רחובות מצמצמת פערים ואנו רואים נהירה של זוגות צעירים אליה, מה שבא לידי ביטוי במחירי דירות שלושה חדרים שעלו בעשור ביותר מחצי מיליון שקלים. נס ציונה מושכת אליה בעיקר משפרי דיור ממעמד הביניים הגבוה".

ראש העיר רחובות, רחמים מלול, מודע לזינוק במחירן של דירות שלושה חדרים בעירו בעשור האחרון. "אנו דואגים שבכל בניין 20–40 אחוזים מהדירות יהיו שלושה חדרים במטרה לספק דירות לזוגות צעירים". אבי פנחס, זכיין ובעלים "אנגלו סכסון רחובות", מחזק את הדברים: "בשנים האחרונות רחובות מתעוררת מתרדמת", אומר אבי פנחס, זכיין ובעלים "אנגלו סכסון רחובות". "מגיעים לכאן צעירים שפעם היו מחפשים את תל אביב וגבעתיים".

רעננה | כפר סבא

פארק ההיי־טק ברעננהצילום: תומר אפלבאום

רעננה משמרת לאורך השנים מחירים גבוהים משל שכנתה, והולכת ומתחזקת בקרב משפרי דיור ובקרב משפחות אמידות, עם עלייה ניכרת במחירי דירות ארבעה חדרים בעשור האחרון. מנגד, כפר סבא מצמצמת פערים במחירי דירות שלושה חדרים, עם מה שנראה כהפיכתה למוקד משיכה לזוגות צעירים.

ראש העיר רעננה, חיים ברוידא: "במשך יותר מ–20 שנה לא נבנו כאן דירות שלושה חדרים, אלא רק ארבעה־חמישה חדרים ואף יותר. כאשר פערי המחיר בין דירת שלושה לארבעה חדרים עומדים על 700–800 אלף שקל לפחות, זוג צעיר ידיר רגליו מרעננה. בכל פרויקט חדש בעיר, שליש מהדירות הן שלושה חדרים ושליש ארבעה. המלחמה שלי היא להחזיר את הצעירים לעיר".

לטענת מסילתי, "רעננה אולי עוקפת את כפר סבא במחירים, אך היא איבדה מקסמה עם השנים". גם לדברי אבי קטן, זכיין "אנגלו סכסון כפר סבא", יש נהירה של צעירים לעיר, בעיקר לשכונות החדשות.

אופקים | נתיבות

אופקיםצילום: אליהו הרשקוביץ

נהריה | עכו

שכונת אכזיב, נהריהצילום: רמי שלוש

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב