קרב נוסף על מגרש מרכזיית בזק בתל אביב: התושבים דורשים להבטיח תועלת לציבור

היזם, ישראל לוי, נדרש לחתום בתוך חודש על מסמך שלפיו יירשם בטאבו שהפרויקט במגרש מרכזיית בזק ישמש לקשישים בלבד

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרכזיית בזק לשעבר ברחוב לינקולן בתל אביב
מרכזיית בזק לשעבר ברחוב לינקולן בתל אביבצילום: זהבה ארזואן/חברת עמותת תושבי שכונת קרית ספר
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב יפו הציבה היום (ד') תנאים לתוכניתו של היזם ישראל לוי לבניית דיור מוגן במגרש בבעלותו - שבו פעלה בעבר מרכזיית בזק ברחוב יהודה הלוי-לינקולן בעיר. הוועדה תדון שוב בתוכנית בעוד כחודש, לאחר התיקונים.

התוכנית זכתה להד ציבורי נרחב והתנגדויות מצד תושבים בשכונת קרית ספר, שכן המבנה שנמצא על שטח המיועד לשימוש ציבורי, ונמכר ליזם פרטי ב-2014 מבלי שהעירייה קבעה מה צרכי הציבור בשכונה ותגדיר תב"ע (תוכנית בניין עיר) עדכנית ומתאימה, כך לטענת התושבים, .

היזם, שרכש את הקרקע ב-46.6 מיליון שקל בהליך פירוק של חברת לבס, ביקש ב-2015 לקדם במגרש מבנה שישמש כמלון ומעונות סטודנטים. לאחר הליך התנגדויות ארוך, הציע שהמתחם ישמש כ"דיור מוגן". הוא ביקש למקסם את זכויות הבנייה כך שיאפשרו הקמת 155 יחידות דיור מוגן בגודל ממוצע של כ-40 מ"ר - עם קומה מסחרית בקומת הקרקע, ובריכה על קומת הגג.

צוות התכנון של מרכז העיר וחברי מועצת העיר שדנו בתוכנית, החליטו לחייב את היזם לחתום על מסמך בו הוא מבטיח שהאינטרס הציבורי במגרש יישמר, כך שירשם בטאבו רק למטרות דיור מוגן לקשישים (כדי להבטיח שלא יהיה ניתן לסחור ביחידות הדיור או בחניה, אלא רק להשכירן לקשישים).

"האינטרס הציבורי"

"זו לא הפעם הראשונה שהבניין הזה מתגלגל ומגיע לוועדה המקומית כשהוא מציע סטיות מהתב"ע או דורש לקבל זכויות מפליגות", הזכירה סגנית ראש העיר מיטל להבי. "למרות שמדובר בפעם הזו בפרוייקט דיור מוגן שהוא חיובי על פניו, הפרטים בתוכנית מעוררים חשש כי תכנית העיצוב במתכונתה המוצעת לא מבטיחה את שמירת האינטרס הציבורי".

תושבי קרית ספר בתל אביב מפגינים נגד הפרויקט, ארכיוןצילום: תומר אפלבאום

כמו כן סברו חברי הוועדה שהתכנון הקיים המציע דירות גם בקומת הקרקע איננו נכון, וכי קומת הקרקע צריכה לשמש שימוש ציבורי מובהק כמו מועדון לקשישים (פתוח לכל השכונה) או מעון יום ולא רק שטחי מסחר בהיקף שמגיע לכמעט 1000 מ"ר.

בדיון החריג שנמשך למעלה משלוש שעות, דרשו חברי המועצה לדאוג גם להיבטים נוספים של גישה לאמבולנסים ולרכבים גדולים כדי להבטיח נגישות, שימושי קומות תת-הקרקע ועוד.

מטעם תושבי שכונת קרית ספר נמסר: "שמחים שחברות וחברי וועדת התכנון והבנייה של עיריית תל אביב-יפו האירו את הליקויים בתכנית העיצוב של הפרוייקט ודרשו מיזם הנדל"ן שמחזיק במגרש, שייעודו הסטטוטורי הוא ציבורי, לתקן את הפרוייקט לפני שיעלה להצבעה".

עוד מסרו: "עם זאת, יש כאן אנומליה שאנו מתריעים עליה כבר שנים. העירייה איפשרה ליזם פרטי לחכור מגרש בייעוד ציבורי, ועכשיו היא מצפה שהאינטרס שלו להרוויח מהקרקע יסתדר עם הצרכים של הציבור במגרש. זה לא יקרה. הפתרון היחיד לכך הוא רכישת הקרקע על ידי העירייה, כדי שתשתמש בו בהתאם לצרכים שהיא רואה לנכון בשכונה. כל עוד זה לא קורה, המגרש הזה יישאר כאבן שאין לה הופכין.

"איך העירייה מתכוונת להגדיל את כמות התושבים באזור זה, בכפוף לתוכניות החדשות המקודמות, בלי שטחי ציבור? פיתוח האזור תלוי בכך שלתושבים יהיו שטחי ציבור, והעירייה לא יכולה לצפות שיזמים יעשו בשבילה את העבודה בהתנדבות. אילו היו מקיימים התייעצות עם הציבור מלכתחילה, אולי היינו עוצרים את המהלך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי