נפרצה מגבלת הגובה בצפון ת"א: מגדל של 80 קומות ייבנה בקמפוס Wix

עיריית תל אביב אישרה תוכנית חדשה, שמוסיפה שטחי בנייה במתחם בהיקף של 102 אלף מ"ר - וכוללים בנייה למגורים ■ התוכנית תידרש לאישור הוועדה המחוזית

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המגדל החדש במתחם WIX
המגדל החדש במתחם WIXצילום: הדמייה: משה צור וקנדה ישראל
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

חברי מועצת העיר תל אביב-יפו אישרו היום (רביעי) בוועדה המקומית תוספת שטחים מסיבית והרחבת שימושים לטובת הקמת מגדל מעורב בגובה של 80 קומות במתחם Wix בצפון תל אביב, בסמוך לצומת גלילות - המפגש בין כביש 5 לכביש החוף.

במתחם, שנמצא בימים אלו בשלבי הקמה, צפויה לפעול חברת הענק Wix. בצמוד לקמפוס של החברה היה מתוכנן בניין מוגבל עד לגובה של 15 קומות - לפי מה שהתירה עד כה תוכנית המתאר העירונית. כעת, בתמיכת הוועדה המקומית, ניתן אישור לבנייה לגובה של 80 קומות. התוכנית תידרש לאישור הוועדה המחוזית.

זוהי פריצת דרך משמעותית עבור מרחב התכנון המתפתח בצפון תל אביב. ההחלטה הנוכחית של העירייה מאפשרת לא רק את הזינוק לגובה, אלא גם הסבת חלק מהשימושים מתעסוקה בלבד - לעירוב שימושים הכולל מגורים. הסרת מגבלות הגובה מתאפשרת בזכות סגירתו של שדה התעופה שדה דב, שהתפנה לפני כשנה.

המגדל במתחם Wix מקודם על ידי חברת קאנטרי על הים, בבעלות ברק רוזן ואסי טוכמאייר, בעלי קנדה ישראל, ובתכנון האדריכל משה צור. בעלי הקרקע הם חברה פרטית ועיריית תל אביב, שמחזיקה בכ-50% מהזכויות על הקרקע. לפי הערכות, העירייה צפויה לגרוף מהגדלת שטחי וזכויות הבנייה כ-400 מיליון שקל.

העבודות במתחם WIXצילום: משה צור וקנדה ישראל

המתחם, שמשתרע על שטח של 30 דונם, צפוי להוות את שער הכניסה הצפוני לתל אביב-יפו, ולרכז בתוכו פעילות תחבורתית עצומה שתכלול את ציר אבן גבירול, הקו הירוק של הרכבת הקלה, נתיבי אופניים ושבילי הליכה, וכן קישור לכביש החוף. התוכנית נדרשת לתת מענה להיבטים תחבורתיים סבוכים אלו, וכן לייצר תמורות בצורת שטחי ציבור.

דריסת הרגל החדשה של המגדל צפויה לבשר על תוספת של מגדלים נוספים, שיבקשו להתנשא לגובה של יותר מ-50 קומות. עיריית תל אביב פועלת כיום בלא מסמך מדיניות סדור לאזור זה, ולכן לא קיים תכנון מרחבי מעמיק שלוקח בחשבון את השינויים בעקבות פינוי שדה דב. הצפי הוא להתרחבות של יוזמות נקודתיות, עם קידום מגדל מתחם Wix.

התוכנית, שאושרה בוועדה המקומית בכפוף לסייגים תחבורתיים ודרישה לשימוש בתקני סביבה מחמירים, תגיע לדיון בוועדה המחוזית בחודשים הקרובים. התוכנית מוסיפה שטחי בנייה בהיקף של 102 אלף מ"ר, שכוללים הרחבת ייעוד שתאפשר בנייה למגורים של עד 39.6 אלף מ"ר; 54.9 אלף מ"ר שישמשו לתעסוקה ומסחר, וכ-9,300 מ"ר עבור מבני ציבור.

שטח דירה ממוצעת, כך לפי ההצעה, יעמוד על כ-70 מ"ר, ללא מרפסת ושטחי שירות. בנוסף, היזם יחויב להקצות שטחי תעסוקה בהישג יד – כלומר, שטחי תעסוקה שיועברו לבעלות העירייה לטובת פיתוח מתחמי חדשנות, מיזמים קהילתיים, או תעסוקת צעירים.

שדה דב בעת פעילותו. הסרת מגבלות הגובה מתאפשרת בזכות סגירתו של השדה, שהתפנה לפני כשנה. צילום: עופר וקנין

"יתכן שיכולנו לקבל תמורה ציבורית גדולה יותר"

לדברי מיטל להבי, סגנית ראש עיריית תל אביב-יפו והממונה על תיק התחבורה, "בדיון דרשנו להבטיח את קיומן של התועלות הציבוריות, הן במימון ביצוע הדרך הציבורית המשוקעת (בתת הקרקע) מתחת לרחוב יוניצמן, הן בקרוב ל-10,000 מ"ר לשטחי ומבני ציבור, הן בהקצאת שטחים משמעותיים לטובת תעסוקה בת השגה שתשמש למיזמים עירוניים, ובעיקר בגין התמורה הכספית שתקבל העירייה לקופתה עבור הגדלת הזכויות, שכן היא בעלת הקרקע".

מיטל להבי, סגנית ראש עיריית תל אביב-יפוצילום: עדי אדר

היא העריכה כי ייתכן שניתן היה לקבל תמורה ציבורית גדולה יותר, "אולם נוצרת הכנסה משמעותית לקופת העירייה, שתאפשר לנתב את הכספים להקמת תועלות ציבוריות בכל מקום בעיר לפי סדר עדיפויות שנקבע. כך למשל, התמורות יועילו גם לשכונות בצפיפות מגורים גבוהה יותר, או כאלו הטעונות השקעה נוספת בדרום העיר".

סגן ראש העיר אסף הראל ביקש לבחון היתכנות של דיור בר השגה, ואילו סגן ראש העיר ראובן לדיאנסקי דרש לחייב את התוכנית לעמוד בדירוג A לצריכת אנרגיה, ובדרישות העירוניות לבנייה בת קיימא בחומרים איכותיים.

במתחם הצמוד למגדל תשב כאמור חברת Wix, המתמחה בבניית אתרים באינטרנט. החברה תשכור מחברת קנדה ישראל קמפוס חדש בהיקף של כ-50 אלף מ"ר במתחם. הקמפוס נמצא בימים אלו בשלבי הקמה בעלות של 1.5 מיליארד שקל, והוא ישמש כמטה המרכזי של החברה. על פי ההסכם בין החברות, קנדה ישראל תתאים את הקמפוס לצרכיה של Wix. הסכם השכירות נחתם לעשר שנים, עם אופציה להארכה של שלוש תקופות. מבני Wix צפויים לכלול שבעה מבנים בעיצוב ייחודי, מעל לשתי קומות מסחר וחניונים, והאכלוס שלהם צפוי לקרות בשני שלבים – הראשון ב-2022 והשני ב-2023. על ביצוע הפרויקט הופקדה חברת תדהר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים