האם דרעי דוחק מוועדות התכנון את שומרי הסף של הציבור?

על אף שפגה הוראת שעה בחוק התכנון והבנייה, המחייבת מינוי של נציגים חברתיים לוועדות התכנון הארציות - שר הפנים אינו מחדש אותה ■ משרד הפנים: "כל שינוי מצריך תיקון חקיקה ולא רק הארכת הוראת שעה. הנושא נמצא בבחינת השר"

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר הפנים, אריה דרעי
שר הפנים, אריה דרעיצילום: אלכס קולומויסקי
עדי כהן
עדי כהן

ברקע המאבק העיקש שמנהלים בשבועות האחרונים ארגוני הסביבה והחברה כנגד מדיניות שר הפנים, אריה דרעי, להרחבת סמכויות הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל), נדחקו הנציגים החברתיים ממוסדות התכנון הארציים.

בשבוע שעבר, בתום חמש שנים מגיבושה - פגה הוראת שעה בחוק התכנון והבנייה, המחייבת מינוי של נציגים חברתיים לוועדות התכנון הארציות: הוועדה הארצית לתכנון ובנייה; הוועדה הארצית לתכנון תשתיות לאומית (הוות"ל); והוותמ"ל.

משלא חודש תוקף הוראת השעה, פנו בימים האחרונים האגודה לזכויות האזרח בישראל ועמותת במקום במכתב חריף לשר הפנים, אריה דרעי, בקריאה למינוי דחוף של נציגים חברתיים לוועדות.

"הנציגים החברתיים לוועדות אמונים על הארת האינטרסים החברתיים בהליכי התכנון ובעת הדיון בתכניות השונות. על אף שהם במיעוט ברור וכוחם להשפיע על ההצבעות בוועדות קטן מאד, הרי שיש חשיבות עצומה בעצם השתתפותם בדיונים", נטען במכתב. "הנציגים מביאים אל השולחן הדיונים שלל קולות של אוכלוסיות שונות, שבדרך כלל אינם יכולים להגיע אליו בכוחות עצמם. הנציגים החברתיים חושפים בפני הוועדות שלל צרכים ורצונות של מי שמושפעים מהתוכניות השונות".

שר הרווחה, איציק שמוליצילום: מארק ישראל סלם

על פי הוראת השעה, שר הרווחה והשירותים החברתיים יהיה אמון על מינוי נציגי ארגונים העוסקים בנושאי חברה ורווחה לוועדות התכנון הארציות. בהתאם לכך מונו על ידי שר הרווחה הפורום הישראלי לעירוניות (ע"ר) ותנועת מרחב – התנועה לעירוניות בישראל (ע"ר), שהמליצו על נציגים מטעמם לוועדות האמורות. ואולם, נציגים אלו קיבלו מינוי רשמי מהשר רק בתחילת 2019 - מה שבפועל הותיר להם תקופת פעילות קצרה ביותר.

הנציגים שמונו פעלו בשנתיים האחרונות בשיתוף עם ארגוני החברה האזרחית משורת תחומים – בהם סיוע לאנשים עם מוגבליות, ארגוני רווחה, זכויות אדם, פריפריה ועוד.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "פקיעת תוקף תיקון 103 לחוק התכנון והבנייה שחל החודש, משמעו גריעת נציגי ממשלה, ראשי רשויות, עובדי משרד הפנים וארגונים חברתיים מוועדות התכנון השונות. כל שינוי מצריך תיקון חקיקה ולא רק הארכת הוראת שעה. הנושא נמצא בבחינת שר הפנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם