צרות בצרורות: משרד השיכון הטיל קנס של 800 אלף שקל על חברת פרי נדל"ן

במסגרת מתווה לתיקון ליקויים בפרי נדל"ן, תידרש החברה לספק לכלל קבוצות הרכישה שבהובלתה תקציב כספי לצורך ייעוץ משפטי חיצוני - וכן אפשרות לרישום נאמן שאינו מטעמה ולא מתקיימים בינו לבין החברה קשרים אישיים או עסקיים

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרויקט פרי פלייס של הקבוצה ברחובות
פרויקט פרי פלייס של הקבוצה ברחובות (הדמיה)צילום: AA STUDIO
עדי כהן
עדי כהן

בתום בדיקה ממושכת שהתקיימה אצל הממונה על חוק המכר במשרד השיכון בנוגע לחשדות שעלו בקשר להפרות חוק המכר בקבוצות הרכישה של חברת פרי נדל"ן, שבבעלותו של אלדד פרי, נחתם היום (שני) מתווה לתיקון הליקויים בחברה. על החברה הוטל עונש קל בלבד - עיצום כספי על סך של 800 אלף שקל. זאת, למרות הפגמים שנמצאו, וחרף היקף פעילותה של החברה - המעורבת בבנייתן של 3,000 יחידות דיור בישראל, רובן בקבוצות רכישה.

במסגרת המתווה, תידרש מעתה החברה לספק לכלל קבוצות הרכישה שבהובלתה תקציב כספי לצורך ייעוץ משפטי חיצוני, וכן אפשרות לרישום נאמן שאינו מטעמה ושלא מתקיימים בינו לבין החברה קשרים אישיים או עסקיים. לצד זאת, תידרש פרי נדל"ן לקבוע נספח להסכמי השיתוף הנחתמים בין חברי הקבוצה, המעביר את כלל הזכויות הנוספות שטרם התגבשו בפרויקטים לחברי קבוצות הרכישה. עוד לפי המתווה, במקום שבו ניתן להעביר את הקרקע על שם חברי קבוצות הרכישה, תידרש החברה לעשות כן; כשהדבר אינו אפשרי, החברה תידרש לרשום הערות אזהרה על שם חברי קבוצות הרכישה או לצרף את הנאמן הנבחר על פי מתווה זה, לרישום אצל רשם המקרקעין כנאמן של חברי הקבוצות.

על פי המתווה, בפרויקטים שבהם טרם נחתם הסכם מול קבלן מבצע, החברה הקשורה הקבלנית, סולארא, לא תתמודד על ביצוע הפרויקטים. עוד קובע ההסכם כי בפרויקטים שבהם טרם נחתם הסכם מימון, ימונה יועץ ייעודי בלתי תלוי למציאת מימון לפרויקט, וכן כי החברה תימנע מהצבעות באסיפות הכלליות של הקבוצות בקשר לזכויות בדירות המוחזקות על ידה.

כמו כן, המארגנות, או מי מטעמן, לא יכהנו כחברי נציגויות של הקבוצות. עוד מתייחס המתווה לשניים מהפרויקטים של החברה ברחובות, פרי פלייס ופרי ביזנס פלייס - שם על יחידת קרקע אחת מתקיימים במקביל פרויקט יזמי של החברה ושני פרויקטים של קבוצות רכישה - עליהם תבוצע, באמצעות שמאי מוסכם, חלוקה (תשריטים) בין השטחים של הקבוצות לבין הפרויקט היזמי.

"לא כל פרויקט המציג עצמו כקבוצת רכישה הוא אכן כזה"

אלדד פריצילום: עופר וקנין

המתווה כאמור התגבש בתום חקירה שנוהלה בחודשים האחרונים במשרדו של ממונה חוק המכר, עת עלה חשד בדבר היותה של חברת פרי נדל"ן יזמית המוכרת דירות, להבדיל ממארגן קבוצת רכישה, בכל הקשור לפרויקטים הפעילים של החברה. חקירות מסוג זה מנוהלות בהתאם למאפיינים יזמיים שבאים לידי ביטוי בשליטה מוגברת של מארגן בקבוצת הרכישה.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי "קבוצת רכישה היא צורת התארגנות לגיטימית בענף הנדל"ן בישראל שמטרתה בנייה עצמית של דירות לחברי הקבוצה, תוך חיסכון בעלות הרווח היזמי שנגבה על ידי יזמים העוסקים במכר דירות. השיטה נתפשת, מבחינת רבים, כחלופה לרכש דירה מקבלן, כך שאדם שמטרתו לרכוש דירה, ייתכן ויבחר להצטרף לקבוצת רכישה, בשאיפה להשיג דירה במחיר נמוך יותר מרכישה מיזם. מארגני קבוצות רכישה אינם כפופים לחוק המכר, ובהתאם - אינם נדרשים לספק בטוחות לחברי הקבוצה ו/או לעמוד בשאר החובות הקבועות בחוק המכר.

"במסגרת בחינה של נאותות התארגנות קבוצת רכישה, נבדקת בין היתר מידת שליטתו של הגורם המארגן בפרויקט אל מול חברי הקבוצה. המטרה היא לקבוע עד כמה השליטה בפרויקט, כפי שהיא עולה ממערך ההסכמים שבבסיס הפרויקט ו/או מהפרקטיקה הנהוגה בו, היא של מארגן הקבוצה, ואינה מצויה, הלכה למעשה, בידי חברי קבוצת הרכישה".

יאיר פינס, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון מסר: "המתווה שאישרנו הבוקר הוא צעד נוסף בהגנה על רוכשי דירות. אנו עומדים על החשיבות שפרויקטים המציגים עצמם כקבוצת רכישה יעמדו בכל התנאים לכך".

אלעזר במברגר, היועץ המשפטי, משרד הבינוי והשיכון אמר: "לא כל פרויקט שמציג את עצמו כקבוצת רכישה, הוא אכן כזה, על פי מהותו. המבחן לעניין זה איננו אופן הצגת הקבוצה, כי אם מערכת היחסים המשפטית שבין כלל הצדדים לפרויקט, כפי שהיא עולה מהמערכת ההסכמית שנחתמה. בהתאם לכך, ישנם מקרים בהם מארגן של קבוצת רכישה ייחשב כיזם המוכר דירות, כמשמעות מונח זה בחוק המכר, על כל המשתמע מכך. על מארגנים להיות זהירים בכל הקשור לארגון קבוצת רכישה שכן הגבול בין חבר קבוצה לרוכש דירה דק מאוד".

עמית גריידי, ממונה חוק המכר מסר: "חברת פרי נדל"ן קיבלה על עצמה את המתווה לתיקון הליקויים כפי שהתגלו אגב חקירה שנעשתה במשרדי. אנחנו עם האצבע על הדופק בכל הקשור ליישום המתווה. אני פונה לנציגויות הקבוצות ומבקש מהם לקבל אחריות מלאה בפרויקטים כפי שהמתווה מאפשר להם. מארגן קבוצות רכישה, ככל ואתה חושש כי הפעילות בקבוצה שאירגנת היא בניגוד לחוק, ניתן לפנות אליי מיוזמתך על מנת שביחד נתקן את הפרות החוק והליקויים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים