המדינה חויבה למכור דירה בדיור הציבורי בהנחה של 30% - אף שלרוכש נכס נוסף

חברת הדיור הציבורית עמיגור סירבה להעניק ל-א' הנחה ברכישת הדירה, מפני שלטענתה בבעלותו נוספת ■ בית המשפט פסק לטובת הדייר, מכיוון שהשווי המוערך של הדירה האחרת היה פחות מ-350 אלף שקל

הדר חורש
הדר חורש
אשדוד
אשדוד, אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אליהו הרשקוביץ
הדר חורש
הדר חורש

לא צריך להיות מחוסר דירה כדי להיות זכאי לדיור ציבורי מטעם המדינה, והדירה בבעלות אינה בהכרח מכשול גם בפני מי שרוצה לרכוש מהמדינה דירה נוספת במחיר מופחת. את העובדות האלה גילה א', דייר בחברת הדיור הציבורי עמיגור באשדוד, שביקש לרכוש מהחברה את הדירה שבה הוא מתגורר בהנחה. האפשרות לרכוש את הדירה נפתחה בפני המתגוררים בדיור הציבורי לפני שנים רבות, אבל לא כל דייר קיבל אוטומטית את זכות הרכישה ועליו לעבור מבחן זכאות.

יובל פרנקל, מנכ"ל עמיגורצילום: אליהו הרשקוביץ

במקרה של א', גילתה החברה כי בבעלות של האיש דירה קטנה. לטענתו מדובר בחלקו בדירה שרכש עם גרושתו ב-1987 בקרית מוצקין. הזוג התגרש והבעלות על הדירה חולקה בין א' לגרושתו, ומאוחר יותר ב-2014 העביר א' את חלקו בדירה ללא תמורה לבנו שרכש את חלקה של הגרושה תמורת 113 אלף שקל. ואולם על פי בדיקת חברת מילגם, הפועלת בשירות המדינה, נחשב א' כמי שאינו עומד בדרישה לזכאות לשכר דירה מוזל, שכן היה בעלים בדירה במהלך עשר השנים שקדמו לבקשה.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

שלמה פרידלנדר, שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבעצילום: תומר אפלבאום

לאחר שנדחה, עתר א' לבית המשפט לעניינים מינהליים בבאר שבע באמצעות עו"ד גיא בית און נגד עמיגור ומשרד השיכון בדרישה שיאפשרו לו לרכוש את הדירה בהנחה. ככלל מי שבבעלותם דירות אינם זכאים לדיור ציבורי - גם אם עמדו במבחן ההכנסה המזכה בזכות לדיור ציבורי מוזל, למעט תנאי אחד: אם השווי המוערך של הדירה פחות מ-350 אלף שקל. הגבלה זו נקבעה בהנחה שיש דירות שאמנם רשומות כנכסים, אך הן אינן ראויות למגורי בעליהן, ולכן אין לראות בהם בעלי דירה.

עו"ד גיא בית אוןצילום: דוד יוסף

עם זאת, טענה עמיגור כי הבעלות על דירה נוספת, אפילו בערך נמוך מהסף של 350 אלף שקל, מונעת מ-א' לרכוש את הדירה בה הוא מתגורר במחיר מוזל.

בין היתר הסתמכו החברה ומשרד השיכון, שעל פי הוראותיו פועלת החברה, על סעיף השולל מהדייר את זכותו לשכר דירה מסובסד, אם התגלה שהוא מחזיק בבעלות על דירה נוספת. ואכן, לאחר שהתגלה כי ל-א' דירה נוספת, הועלה שכר הדירה שהוא משלם למחיר השוק והוא, לטענת עמיגור ומשרד השיכון, לא מחה על כך. בעתירה שהגיש לבית המשפט טען א' כי החוק הנוגע לבעלי דירות חל רק על מי שרכשו דירה לאחר שנחקק, כלומר ב-2001.

שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, שלמה פרידלנדר, לא התרשם מפרשנות עמיגור לחוק הדיור הציבורי, ואמר: "ההנחה שהעותר אינו זכאי לרכישת דירה בהנחה של 30%, מפני שאינו זכאי להנחה של 75% בשכר דירה אינה נכונה", פסק השופט. הוא קבע כי א' נחשב לזכאי לצורך הנחה של 30% בשכר הדירה מפני ששווי הדירה שהיתה בבעלותו היה נמוך מ-350 אלף שקל. שווי הדירה נקבע ל-225 אלף שקל בלבד, בהתאם לעסקה שעשה הבן עם גרושתו של א'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות