ת"א רוצה להקפיץ את הארנונה בבניינים חדשים; משכה בקשה להטבות לבנקים

הארנונה על בניינים שייבנו החל ב-2021 תהיה גבוהה ב-10% מזו שגובים כיום ■ בעירייה מעריכים שהשינויים ישפיעו על 30 אלף דירות ויתרמו לעירייה תוספת הכנסות של 11 מיליון שקל בשנה ■ במקביל, העירייה משכה בקשה להטבות ארנונה לבנקים בשווי 51 מיליון שקל, שמטרתה הייתה מניעת יציאתן של מטות הבנקים מהעיר

הדר חורש
הדר חורש
בנייה חדשה בת"א
בנייה חדשה בת"אצילום: עופר וקנין
הדר חורש
הדר חורש

בעיריית תל אביב מבקשים לקבוע סיווג חדש של בניינים חדשים שנבנו החל מ-2020: בניינים אלה יסווגו כ-א"א והארנונה עליהם תהיה גבוהה ב-5% מהמקובל כיום. הארנונה על הבניינים החדשים שייבנו החל ב-2021 תהיה גבוהה ב-10%. בעירייה מעריכים שהשינויים המבוקשים ישפיעו על 30 אלף דירות ויתרמו לעירייה תוספת הכנסות של 11 מיליון שקל בשנה.

49 רשויות מקומיות ביקשו להחיל עלייה חריגה בשיעור הארנונה, ו-49 ביקשו הפחתות חריגות. כך עולה מניתוח נשיאות ארגוני המעסיקים לקראת עדכון תעריפי הארנונה בתחילת 2021. חלק מהרשויות ביקשו גם הפחתה חריגה למגזרים מסוימים והעלאה חריגה למגזרים אחרים.

על פי מדיניות "הטייס האוטומטי" של משרד הפנים, אמורים תעריפי הארנונה להתעדכן ב-1 בינואר בהתאם לשקלול עליית מדד המחירים לצרכן ועליית השכר הממוצעת של עובדי הרשויות המקומיות. 11 מהרשויות המקומיות ביקשו לוותר על העלייה האוטמוטית ואף להפחית את הארנונה למגורים.

הארנונה למגורים בתל אביב היא בין הנמוכות בישראל, אף שהרמה הסוציו-אקונומית הממוצעת של תושביה היא הגבוהה בהשוואה לערים הגדולות האחרות.

העירייה מבקשת לקבע לדירה המושכרת לנופש (Air b&b) בסיווג ארנונה הגבוה ביותר ללא קשר לאזור שבו נמצאת הדירה, 125.7 שקל למטר, בהשוואה לתעריף ממוצע של כ-56.26 שקל למ"ר כיום. להערכת העירייה, בסוף 2018 - 7,156 דירות נופש בעיר והעלאת הארנונה תכניס לעירייה כ-24.7 מיליון שקל לשנה. הערכה זו אינה מביאה בחשבון את הקיטון במספר דירות הנופש בעיר, כתוצאה ממגפת הקורונה. יחידת מגורים במלון תחויב בסך 112.66 שקל למ"ר.

בתחום אולמות התיאטרון והמופעים מבקשת העירייה לבצע שינויים בסיווגי הארנונה. השינויים יוזילו את הארנונה במרבית המקרים, בחלק מהמקרים יעלו 1,000 שקל בשנה.

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, מסר בתגובה: "זהו שיא באטימות ובהתנהלות רשויות המדינה. בתקופה בה אין אבטלה במגזר הציבורי, בעוד מאות אלפי עסקים פרטיים נאבקים כדי לשרוד משבר היסטורי רחב ממדים, מבקשות כ-50 רשויות מקומיות להעלות את מס הארנונה על העסקים והציבור בתחומי שיפוטן, על שום שבוצעו העלאות שכר לעובדיהן ועל שום שהן כשלו בניהול ובהתייעלות.

"רשויות מקומיות שיהרסו עסקים יהרסו גם את תשתית הכנסותיהן בעתיד. זהו בדיוק תמצית האבסורד וגרעין העוול - אלה שנהנים מהעלאות שכר בחברה בישראל דורשים מאלה שאיבדו את עבודתם לשלם מס ארנונה גבוה יותר כדי לתמוך בהעלאות השכר שלהם.

חובה על שר הפנים ושר האוצר להודיע מידית לכלל הרשויות המקומיות ללא חריגות שלא תהינה העלאות מס ארנונה חריגות לשנת 2021. כפי שהמגזר העסקי נאבק על מנת לשרוד, יאבקו הרשויות לחסוך ולהתייעל".

מתחם הבורסה ברמת גןצילום: תומר אפלבאום

רמת גן מבקשת הפחתה בארנונה לכלל התושבים

בניגוד לתל אביב, מבקשת עיריית רמת גן דווקא להעלות בשיעור 5% את התעריפים לבנייני הנהלות של בנקים וחברות ביטוח (בתחומי העיר שוכנת הנהלת מזרחי-טפחות), ולהוריד את הארנונה לחברות היי-טק העוסקות בפיתוח תוכנה בשיעור המגיע ל-44.5%. היקף ההטבה לחברות על פי העירייה יסתכם ב-225 אלף שקל בלבד ותוספת ההכנסה מייקור הארנונה לבנקים וחברות הביטוח יסתכם ב-1.3 מיליון שקל לשנה. לכלל התושבים מבקשת רמת גן הפחתת ארנונה בשיעור 1.2% (כ-5 מיליון שקל בשנה במצטבר), למעט בשיכון הצנחנים שבדרום-מזרח העיר, שם מבקשת העירייה להעלות את שיעור הארנונה ב-3.86%.

ברמת גן מבקשים להפחית את הארנונה על גלריות לאמנות שיקבלו סיווג מיוחד שיבדיל אותן מעסקים מסחריים רגילים. משמעות ההפחתה מגיעה לשיעור של 70%. את הארנונה לבתי קפה ופאבים מבקשת העירייה להפחית בשיעור המגיע ל-41%.

בעיריית חיפה מבקשים להעלות את הארנונה לתחנות דלק, מפעלים מזהמים ושטחי חניה במרכזי קניות. הארנונה לבתי הזיקוק, אותם מבקשת העירייה לסלק מהעיר, עלתה על פי הבקשה ב-8.8%. העלאת הארנונה המבוקשת לתחנות דלק היא בשיעור של מכ-3.9%. הארנונה למתקנים סלולריים מבוקשת לעלות ב-8.8%. את הארנונה על חניה במרכזי קניות מבקשת העירייה להכפיל ולהעלות בשיעור של 98%-108%.

לתעשיות עתירות ידע לעומת זאת מבקשת העירייה להפחית את הארנונה בשיעורים המגיעים ל-35%. לעסקים בדירות ברובע החדשנות החדש מבקשת העירייה להפחית את הארנונה בשיעור של כ-30%. הארנונה לחדר עבודה של אמן ברובע תופחת ב-71%.

עיריית ת"א משכה בקשה להטבות ארנונה לבנקים

במקביל לרצונה להקפיץ את הארנונה בבניינים חדשים, עיריית תל אביב משכה היום (ראשון) בקשה ששלחה למשרד הפנים, שעניינה הטבות ארנונה בשווי 51 מיליון שקל למטות חברות פיננסיות בעיר, בניסיון למנוע את יציאתן של המטות מהעיר. משיכת העתירה מגיעה בעקבות משבר הקורונה, שכיווץ את הכנסות העירייה במאות מיליוני שקלים.

"כידוע, בשנים האחרונות קידמה העירייה מהלך להפחתה מסוימת בתעריפי הארנונה של מטות הבנקים", מסרה העירייה. "זאת, לאור החשש שכבר החל להתממש, כי מטות אלו יעברו לערים אחרות בגלל יוקר השהות בתל אביב - מהלך שעלול לפגוע באלפי עסקים היקפיים המתפרנסים מנוכחות המטות בעיר.

"לנוכח המשבר הכלכלי בו שרוייה המדינה בחן ראש העירייה רון חולדאי את הנושא בשנית, והחליט כי על אף שבמבט ארוך טווח היוזמה להפחתת תעריפי הארנונה למטות הבנקים עתידה לתרום לעיר, הרי שבמצב הנוכחי של אי-וודאות ומצוקה כלכלית במשק, נכון להימנע מקידומה בשלב זה. הצעה לבטל את היוזמה תובא לאישור מועצת העיר בישיבת המועצה הקרובה בחודש אוגוסט, במטרה להבטיח כי בשלב זה לא ייעשה שינוי בתעריף הארנונה של הבנקים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן