עיריית ת"א דוחה לגינדי TLV תשלום של כחצי מיליארד שקל: "נאפשר המשך מכירות ומניעת תחרות"

החברה מתמודדת עם האטה במכירות והעירייה נענתה לבקשתה לדחיית התשלום בתנאים נוחים ■ עיריית ת"א: "לא התקבלו בקשות דחייה מיזמים אחרים" ■ גינדי: "ההסכמות החדשות יאפשרו לחברה גמישות פיננסית בכל תרחיש"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
רון חולדאי
רון חולדאי, ראש עיריית תל אביבצילום: תומר אפלבאום
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

ועדת הכספים של עיריית תל אביב צפויה לדון היום (שני) אחרי הצהריים בדחיית מועדי תשלום, ביצוע ומימוש הרכישה להקמת המגדל הרביעי במתחם השוק הסיטוני בתל אביב.

הדיון ייערך בעקבות בקשת גינדי TLV (מגדלי גינדי תל-אביב) לדחות את המועד המקורי לתשלום השני שמיועד לעירייה ולחברת השוק הסיטוני – בעלות המגרש. הסיבה: "קיימים קשיים במימוש ושיווק יתרת הדירות במגדל השלישי - נוכח מגפת הקורונה והשלכותיה המהותיות על אפשרויות שיווק הפרויקט ומימונו", כך נכתב במסמכי ההכנה לדיון.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

כבר בדצמבר 2019 היה אמור להיות מועבר לבעלות הקרקע סכום של יותר מחצי מיליארד שקל (521 מיליון שקל), אך התשלום נדחה לדצמבר 2020. במסגרת הדחייה עודכנו התנאים ותוספת תשלום של כ-20 מיליון שקל. עתה לאור הבקשה החדשה, תתיר עיריית תל אביב לגינדי אפשרות לדחות את התשלום עד דצמבר 2021. זוהי אופציה שהחברה תוכל להחליט אם לממש עד ינואר 2021. אם תחליט החברה לממש את האופציה לדחייה, יידרש תשלום נוסף של פיצוי מוסכם נוח יחסית: מיליון שקל בלבד בגין כל חודש מיום הדחייה ועד מועד התשלום בפועל.

"ימנע תחרות"

במסמך ההצעה לקראת ההחלטה בוועדת הכספים נכתב: "דחיית המימוש תאפשר גיוס של כל התשלום הנדרש ותאפשר לרוכשת המשך מכירות במגרשים שהוקמו, וימנע תחרות". עוד הוזכר כי "תמנע הצפת המתחם בדירות".

מעיריית תל אביב- יפו נמסר: "העירייה מבינה כי בשל משבר הקורונה המצב הכלכלי נותן את אותותיו גם בנושא רכישות דירות. העירייה פועלת מתוך נקודת הנחה שבמהלך השנה יצליח היזם למכור את מלוא היחידות במגדל השלישי, ובחלק ניכר במגדל הרביעי על מנת שיוכל להשלים את התמורה, שכן המגדל הרביעי נמצע בשלב בקשה להוצאת היתר והחברה השקיעה כבר בחפירה ודיפון ומראה רצינות למימוש העסקה. נדגיש כי הבנקים ממשיכים ללוות ולאשר את ההתחייבות למימון. על מנת לתת וודאות לעסקה, דחתה העירייה את מועד התשלום לחודש פברואר. הדחייה מתייחסת לסכום של 125 מיליון שקל שיושלם לעירייה, יתר התשלום, מתוך סכום של חצי מיליארד שקל מיועד לחברת השוק הסיטונאי".

בעיריית תל אביב מסבירים שטרם התקבלו בקשות דחייה נוספות מיזמים אחרים, ואף הובהר כי "לדחייה ישנה השפעה על תזרים המזומנים, אך העירייה יודעת להיערך למקרה מסוג זה".

הדמיית מגדלי גינדי TLVצילום: הדמייה: viewpoint

חברת מועצת העיר וחברת ועדת הכספים, שולה קשת, צפויה להתנגד לדחייה:
"גינדי מתרצים את הדחייה בקשיים של הקורונה - אבל תושבים שהם לא תאגידי ענק לא מקבלים דחייה של חובות לעירייה בתנאים האלה בגלל הקורונה. לפני שנותנים לתאגידים גדולים דחייה, שייתנו לכל התושבות והתושבים לדחות חובות לעירייה ב-10 חודשים עם ריבית סה"כ של 4%, זה יהיה מדהים.

"מעבר למימון הציבורי בתקופה התקציבית הקשה הזו, הדבר המקומם הוא שהמהלך נועד בפירוש להעלות את מחירי הדירות במתחם ולמנוע תחרות. המטרה היא לספק לחברה חמצן, לחכות שהמצב ישתפר אחרי הקורונה, כדי שתוכל למכור את הדירות ביותר כסף. למעשה, הפגיעה בתושבות ובתושבים כפולה – הן תקציבית מבחינת דחיית הכנסות העירייה, והן מבחינת האפשרות לרכוש דירה במרכז העיר במחיר מופחת".

1,600 דירות

פרויקט גינדי TLV מוקם על מתחם השוק הסיטוני משתרע על 59 דונם במשולש הרחובות קרליבך, חשמונאים ודרך מנחם בגין בתל אביב. הפרויקט כולל ארבעה מגדלים הכוללים 1,600 יחידות דיור בני 48 קומות מהם נמכרו למעלה מ-1,000 דירות לפי נתוני החברה בחודש מאי. המגדלים הראשון והשני בשלבי אכלוס ושווקו כמעט במלאם והמגדל השלישי בבנייה וצפוי להימסר העוד כשלוש-ארבע שנים. החברה מדווחת כי נותרו 5 דירות אחרונות לשיווק, כאשר המגדל השלישי בשלבי בניה מתקדמים ובו נמכרו 222 יח"ד מתוך 385. המגדל הרביעי טרם יצא לשיווק לקהל הרחב.

מחברת מגדלי גינדי TLV נמסר כי "הפרויקט הוא מפרויקטי המגורים המשמעותיים והגדולים ביותר ביותר בתל אביב ובגוש דן, אשר כבר איכלס נכון להיום למעלה מ-500 דירות ב-2 המגדלים הראשונים, ויאכלס עם השלמתו כ-1,600 דירות. התקדמות הפרויקט ממשיכה כמצופה ועד כה הוקדמו מועדי מסירת הדירות בשני המגדלים הראשונים ובשיאו של משבר הקורונה. חברת מגדלי גינדי TLV הינה חברה עמידה, בעלת איתנות פיננסית והון עצמי רב. ההסכמות להן הגיע החברה עם עיריית תל אביב והשוק הסיטונאי באשר לתנאי התשלום נבעו משיקולים ברוח התקופה ובמבט צופה פני עתיד, אשר יאפשרו לחברה גמישות פיננסית בכל תרחיש. מגדלי גינדי TLV תמשיך לבנות את הפרויקט המשמעותי והנחשק ביותר בתל אביב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?