התוכנית שניתקה את אילת מת"א יוצאת לדרך: 16 אלף דירות חדשות ברובע שדה דב

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב חתמה על מתן תוקף לתוכנית רובע שדה דב בעיר ■ לאחר מאבקים ממושכים, תכנונים אסטרטגיים ותהליכי תכנון שנמשכו שנים ארוכות - אושרה התוכנית שתאפשר לבעלי קרקעות היסטוריות רבים לממש את זכויות הבנייה שלהם

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שדה דב בעת פעילותו. הסרת מגבלות הגובה מתאפשרת בזכות סגירתו של השדה, שהתפנה לפני כשנה.
שדה דב בעת פעילותו. הסרת מגבלות הגובה מתאפשרת בזכות סגירתו של השדה, שהתפנה לפני כשנה. צילום: עופר וקנין
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב נתנה היום (ד') אור ירוק וחתמה על מתן תוקף לתוכנית רובע שדה דב בתל-אביב (תא/4444). התוכנית תניב 16 אלף דירות חדשות בחלקה הצפון-מערבי של העיר תל אביב בתחום שדה התעופה שדה דב לשעבר. לאחר מאבקים ממושכים, תכנונים אסטרטגיים, ותהליכי תכנון שנמשכו שנים ארוכות - אושרה התוכנית שתאפשר לבעלי קרקעות היסטוריות רבים לממש את זכויות הבנייה שלהם ולהתעשר.

התוכנית, שתוכננה וקודמה ביוזמת רשות מקרקעי ישראל ומשלימה את תוכנית המתאר לעיר תל אביב (תא/5000), כוללת כ-2,400 יחידות דיור שיוקצו עבור דיור בר-השגה ו-4,500 יחידות דיור מיוחדות – בהן מעונות סטודנטים, דיור מוגן, בתי אבות, דיור להשכרה וכו'. עוד כוללת התוכנית כ-500 אלף מ"ר עבור מבני ציבור, כ-125 אלף מ"ר עבור מסחר, כ-330 אלף מ"ר עבור שטחי תעסוקה, כ-125 אלף מ"ר עבור מלונאות וכ-365 דונם שטחי פארק וגנים ציבוריים. שטחה הכולל של התוכנית הוא כ-1,300 דונם.

עירוב השימושים מציע גישה אחרת מאופי שכונות המגורים המנומנמות בצפון העיר, ומבקש לשלב שימושים עשירים ודינמיים. בשטח התוכנית יכללו חזיתות מסחריות ושטחי ציבור, ולא ייבנו רק שכונות מסוגרות המיועדות לעשירים בלבד ותומכות ברכב הפרטי. הבנייה תשלב מבנים של 10-5 קומות לצד כ-35 מגדלים של עד 40 קומות, המלווים את הרחובות המרכזיים ברובע. הרחוב הראשי יהיה רחוב אבן גבירול, שאמור להמשיך את הרצף העירוני ממרכז העיר לצפון, ולאורכו יעבור קו הרכבת הקלה - הקו הירוק. כבר כיום מתבצעות פיתוח וניקוי קרקע כדי לקדם את העבודות.

פינוי שדה דבצילום: דוברות משרד הביטח

הרובע מתוכנן להיות מרושת באופן מלא בתחבורה ציבורית, ובהתאם המרחב הציבורי תוכנן בתשומת לב רבה להליכה נוחה ברגל. מתוכננים גם שלושה פארקים עירוניים בשטח כולל של כ-365 דונם - ובהם פארק מסלול בתוואי המסלול ההמראה והנחיתה ההיסטורי, פארק חופי המשלים את רצף המרחב הציבורי לאורך חוף הים, ופארק ממזרח למערב המקשר בין מרחב מבני ציבור לחוף הים.

התוכנית מתווה עקרון שמאי הקובע שווי מצב נכנס יחסי לכל בעלי הזכויות כאיחוד זכויות בתוכנית מתארית. התוכנית קובעת שלושה מתחמים לתכנון מפורט, כאשר כל בעלי הזכויות יקבלו את זכויותיהם בכל תוכנית מפורטת עפ"י השווי היחסי שנקבע בתוכנית המתאר. כך למשל, במתחם הקרוב לים שווה יחידה מגורים אחת יותר מאשר במתחם במחלק המזרחי ולבעלי הקרקעות ניתנת אפשרות לבצע החלפה עם רמ"י תמורת מקדמי התאמה קבועים למטרכת ריכוז זכויות במתחם אחד.

כהמשך לתפיסתה המקיימת של התוכנית, תוכניות מפורטות אשר יקודמו מכוחה, יכללו הנחיות לייצור של אנרגיה ממקורות מתחדשים, ושמירת עתודות להקמת מתקני איסוף אשפה, מתקנים לניהול נגר, ולאגירה ולייצור אנרגיה בהתאם להתפתחויות טכנולוגיות עתידיות בתחום זה.

במקביל מקודמת תוכנית 3700 לצפון תל אביב, בשכונה השכנה לרובע שתיכננה רשות מקרקעי ישראל, אולם שם זכויות הבנייה קטנות יותר ואינן מתחשבות בהסרת הגבלות הגובה שיתאפשרו לאחר סגירת השדה והפסקת הפעילות התעופתית. לכן נטען כי לא ממוצות באזור מלוא אפשרויות הציפוף והבנייה.

מתכננת מחוז תל אביב במינהל התכנון, חוה ארליך-רוגינסקיצילום: אייל טואג

מתכננת מחוז תל אביב במינהל התכנון, חוה ארליך-רוגינסקי מסרה: "אנו שמחים שהצלחנו לאזן בין הצורך הדחוף לקדם תכנון מיטבי להרבה מאוד יחידות דיור, מבלי להתפשר על איכות ותוך מתן מענה לכל ההתנגדויות וההסתייגויות שעלו בתהליך".

אישור התוכנית לא מבשר על סיום המחלוקות והדיונים המשטיים העולים בגינה. עו"ד שמואל שוב שותף מנהל במשרד עורכי הדין שוב ושות', המייצג בעלי קרקעות פרטיים בשטח תוכנית שדה דב תא/4444, מסביר כי מבין 2,400 דירות שיועדו למגורים בהישג יד, "המדינה לא הקצתה את הזכויות לדיור בהישג יד מהחלק שלה בקרקע, אלה מכלל התוכנית כולל חלקם של הבעלים הפרטיים". לדבריו עו"ד שוב, "יוצא שבעלי הקרקעות הפרטיים, שממתינים כבר שנים למימוש הזכויות שלהם בקרקע ישתתפו במימון דיור בהישג יד . מדובר במהלך לא צודק הפוגע בקניינם ולכן אנו שוקלים הגשת עתירה מינהלית לבית המשפט לעניינים מינהליים על התוכנית".

ההמלצה: להזדרז

במקביל לאישור התוכנית המתארית, מקודמות גם התוכניות המפורטות של שלושת מתחמיה הפנימיים. התוכנית של המתחם הראשון מקודמת בותמ"ל וכבר עברה את שלב שמיעת התנגדויות. ככל הנראה יהיה זה המתחם הראשון שבו יינתנו היתרי בנייה.

"אני ממליץ לבעלי הקרקעות הפרטיות להזדרז ולהודיע לרמ"י באיזה מתחם תכנון הם מעדיפים לרכז את זכויותיהם, על מנת שאלה לא יפוצלו בין שלושת המתחמים", מסביר עו"ד שוב. "המשמעות של פיצול הזכויות, בעיקר עבור מי שמחזיק שטח קרקע קטן, היא קושי במימוש הזכויות שעלול להיגרר לתביעות פירוק שיתוף ממושכות".

עו"ד יוסי מוסרי המייצג בעלים במתחם מדגיש שבעוד כשבועיים, כאשר התוכנית תקבל תוקף, תחל עיריית תל אביב לגבות היטלי השבחה משום שמדובר בתוכנית תקפה, וממליץ לבעלי הקרקעות שאינם מיוצגים בהסכמי שיתוף "למהר ולהתאגד משום שהתוכנית מאפשרת לבעלי קרקעות מאורגנים לבחור בין המתחמים השונים ואפשרות לקדם במהירות את מימוש הקרקע באמצעות בנייה עצמית או הסכמי קומבינציה מול יזמים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"