בדרך לבית הרביעי בנחלה? היוזמה של יועץ ראש הממשלה לענייני התיישבות

יועץ ראש הממשלה לענייני התיישבות וחקלאות פנה בשבוע שעבר במכתב לבנימין נתניהו, בהצעה לקדם תוכנית ש"תלבין" בנייה לא חוקית בנחלות חקלאיות - ותאפשר לבעלי הנחלאות להחזיק ארבעה מבנים לדיור בבעלותם

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
משה גרין
משה גריןצילום: תומר אפלבאום
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

יועץ ראש הממשלה לענייני התיישבות וחקלאות פנה בשבוע שעבר במכתב לבנימין נתניהו, בהצעה לקדם תוכנית ש"תלבין" בנייה לא חוקית בנחלות חקלאיות - ותאפשר לבעלי הנחלאות להחזיק ארבעה מבנים לדיור בבעלותם. היועץ לעניני התיישבות הוא משה גרין, יו"ר מפלגת צומת שהתמודדה בבחירות לכנסת, הסירה את מועמדותה והודיעה על תמיכתה בליכוד, שביקשה לייצג את החקלאים והמושבניקים.

גרין מונה על ידי נתניהו להיות יועצו, וכן התחייב להקים ועדה בינמשרדית לטיפול בתכנון הקרקעות במרחב הכפרי - שתגבש, בין השאר, המלצות בנוגע לחוק קמיניץ (תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה). ההסכם שנרקם בין הצדדים מרמז על הקפאה ותיקון של החוק, תוך קיבוע של שורת הקלות תכנוניות לחקלאים - כמו הבטחה מצד הליכוד להתיר שימושים שאינם חקלאיים במבנים שהוקמו על קרקעות חקלאיות. חוק קמיניץ הוא תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה שנחקק באפריל 2017, בהובלתו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי), ארז קמיניץ.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

חוק זה נועד להסדיר ולהגביר את האכיפה והענישה על בנייה לא חוקית. החוק מאפשר, בין השאר, הטלת קנסות מינהליים של מאות אלפי שקלים על עבירות תכנון ובנייה - ללא צורך בניהול הליך פלילי. במסגרתו קיבלו חקלאים רבים קנסות משמעותיים, ומכאן קמה התעוררתו ויוזמתו של גרין.

היועץ גרין מציע בתוכניתו לנתניהו להכשיר אפשרות חדשה לבנייה של יחידת דיור רביעית למגורים. כיום החוק לא מתיר שימוש כזה על שטחים חקלאים. הוא מקדם יוזמה שלפיה בעלי נכסים שיבנו יחידת מגורים יבטיחו להשכיר את היחידה במחיר שלא יעלה על 4,000 שקל לחודש. מתוך סכום זה המדינה תוכל להטיל מס של 25% ועד 1,000 שקל, ובכך להגדיל את הכנסותיה. "התרומה למדינה יכולה להגיע למאות מיליוני שקלים בשנה, והמדינה לא תצטרך להשקיע - לא בפיתוח, לא בתשתיות ולא בחינוך; משום שאלה קיימים במושבים"; כך נכתב במכתב של גרין לנתניהו, שבו הציג את היוזמה החדשה, שקדמו לה ניסיונות אחרים.

מבדיקת TheMarker עולה כי ברשות מקרקעי ישראל ובמשרד המשפטים לא מכירים את היוזמה ולא נעשו צעדים להכשיר את המהלך המורכב.

גרין הורשע ב-2005, לאחר שנתבע על ידי המדינה בגין שימושים חורגים בקרקע חקלאית שבבעלותו במושב בצרה בשרון. בעבר טען גרין כי "צריך לעשות הבחנה בין בנייה בלתי־חוקית לבין עיוותים שקיימים בחוק ומייצרים סיפורים. העבירה שבה הורשעתי זו עבירה של שימוש ללא היתר במבנה, ולא עבירת בנייה. כנראה שמכיוון שעכשיו אני משמש יועץ לנתניהו, קל לחפש אותי עם הדבר הזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?