ישראל כ"ץ מאותת למשקיעי הנדל"ן: מס הרכישה יופחת ל-5%

שר האוצר החדש מבקש להחזיר את המשקיעים לשוק הדיור, ולהשיב את שיעורי המס לרמה שהיתה נהוגה לפני השינויים שערך השר הקודם ■ נכון להיום, מס הרכישה לרוכשי דירה שנייה ושלישית הוא מינימום 8%

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנייה בעכו
בנייה בעכוצילום: גילי מלניצקי
עדי כהן
עדי כהן

שר האוצר, ישראל כ"ץ, מנבה להחזיר את משקיעי הנדל"ן לשוק הדיור. השר צפוי לאשר בימים הקרובים הפחתה של מס הרכישה למשקיעים בדירות, שיירד מ-8% לכל הפחות ל-5% - כפי שהיה לפני כהונתו של שר האוצר הקודם, משה כחלון.

זהו צעד דרמטי שמשמעותו צמצום מאסיבי של גזירות המס שהטיל כחלון על משקיעי הנדל"ן בשוק הדיור, במסגרת הוראת שעה שיזם ב-2018. מטרת המהלכים של כחלון היתה להרחיק את המשקיעים משוק הדיור, כדי לבלום את העלייה המתמדת במחירי הדירות. אם יאושר המהלך שמקדם כ"ץ, הוראת השעה של כחלון - שאמורה היתה לפוג בסוף 2020 – תקוצר בקרוב.

שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: אמיל סלמן

נכון להיום, מס הרכישה לרוכשי דירה שנייה ושלישית הוא מינימום 8%, ובדירות שמחירן יותר מ-5 מיליון שקל – מזנק תעריף המס אף ל-10%. המהלך שמקדם עתה כ"ץ מחזיר למדרגות המיסוי שחלו על משקיעי הנדל"ן לפני החלתה של הוראת השעה של כחלון, שלפיהן מס הרכישה עבור דירות להשקעה שמחירן נמוך מ-1.29 מיליון שקל יהיה 5%; מסכום זה ועד ל-3.8 מיליון שקל המס יעלה ל-6%; עבור דירות להשקעה שמחירן בין 3.8 מיליון שקל ל-5.3 מיליון שקל יהיה המס כ-7%; ועבור דירות יוקרה להשקעה, שמחירן גבוה מ-17 מיליון שקל – המס יעמוד על כ-10%.

משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד

זהו אחד הצעדים הראשונים של שר האוצר החדש מאז כניסתו לתפקיד, ומטרתו להשיב את המשקיעים לשוק הדיור, מה שיוביל בתקווה לשחרור הקיפאון בו שרוי השוק.

כאמור, מדובר בסיבוב פרסה משמעותי וחד מדרכו של קודמו של כ"ץ בכס האוצר, שנאבק להרחקת המשקיעים משוק הדיור. במהלך השנים האחרונות, עול המיסוי הכבד שהטיל כחלון על משקיעי הנדל"ן הביא לירידה חדה בשיעורם מסך העסקאות בשוק הדיור - מ-29% בתחילת העשור, לכ-13% בלבד בשנה שחלפה.

רוני בריק, לשעבר יזם ונשיא התאחדות בוני הארץ, מברך על הפחתת מס הרכישה. "המהלך יניע מחדש את שוק הנדל"ן בימים קשים אלה, יחזיר את המשקיעים לשוק ויסייע גם לקבלנים לבנות עוד ולא להסס וכך ישפר את נתוני התחלות הבנייה". לדברי בריק, "המהלך צפוי לסייע גם לכלכלת ישראל בימי הקורונה ולהגדיל את הכנסות המדינה, כי המשקיעים שעד כה הוציאו את הכסף שלהם מהארץ לטובת השקעות בחו"ל יחזרו להשקיע בנדל"ן בישראל. זה מהלך שהחל להתגבש עוד בימי כחלון. נכון שכחלון הוא זה שהעלה את מס הרכישה ל-8%, אך עם הזמן הוא הבין שכדאי לו להשאיר משקיעים בארץ ולא להבריח אותם לחו"ל.

"אני קורא לשר האוצר לתת הוראת שעה להפחית את המיסוי גם לזוגות צעירים ומשפרי הדיור לתקופה של כ-12 חודשים, כדי להניע אף יותר את שוק הנדל"ן ולייצר היצע גדול של דירות לשוק, וכן לסייע לאוכלוסיה שבאמת צריכה את הסיוע לרכוש דירה במשבר כלכלי של ימינו. הפחתת מס הרכישה גם לפלחים אלה לא רק שתניע את השוק ותייצר הכנסות למדינה, אלא תחזיר את השוק להתחלות בנייה חדשות שנמצאות כרגע בהמתנה על הגדר".

אליאס טנוס, מנכ"ל קבוצת בסט, אמר כי "מדובר בצעד מתבקש כדי לסייע לענף הנדל"ן. לפני מספר שנים העלה שר האוצר דאז משה כחלון את מס הרכישה, והנתונים מעידים על כך שהמשקיעים ברובם עזבו את השוק, מכרו דירות והעדיפו למצוא אפיקי השקעה אחרים. אני מניח שהפחתת מס הרכישה כעת תעורר את המשקיעים מחדש, ודאי בתקופה שכזאת שנדל"ן הוא אפיק ההשקעה הסולידי והבטוח יותר. אין לי ספק שזה ידרבן גם לא מעט יזמים להניע יותר פרויקטים ובכך יגדל היצע הדירות. להערכתי, בתוך זמן קצר יחסית נראה את ההשפעות של המהלך הזה, שהוא כמובן מבורך".

עו"ד אלירן דדון, שותף במשרד גינדי כספי ושות', אמר כי יש חשיבות לכך שבאוצר מבינים שיש לתת זריקת עידוד לענף הנדל"ן, אך הוסיף כי הפחתת מס הרכישה ל-5% אינה מספיקה, וכי יש לשקול צעדים נוספים. "יש לזכור שמס רכישה הוא מס שהמדינה התאהבה בו, ואין לו שום הצדקה. בשוק ההון לא משלמים מס כדי להיכנס להשקעה הונית, אבל כשקונים דירה משלמים גם מס ברכישה (בלי קשר לעובדה האם העסקה רווחית או לא), וגם מס שבח ביציאה.

"כדי להתניע את השוק ולעודד יזמים לבנות יותר דירות, יש לצאת בתוכנית משמעותית שתייצר ביקושים בשוק. התוכנית צריכה לכלול גם את הגדלת המימון שמשקיעים יוכלו לקבל מהבנקים על מנת לרכוש דירה להשקעה (כיום הם צריכים לגייס 50% הון עצמי). יש לשקול גם הפחתה או ביטול של מס רכישה לרוכשי דירה שנייה (עבור אלו שרוכשים דירה לילדים או דירה לפנסיה - בניגוד למשקיעים סדרתיים). בנוסף, יש להגדיל את תקרת המס מהשכרת דירות ולקבע אותו, וצריך להפסיק ולפחד מכך שהפחתת המיסים תביא לעליית מחירי הדירות.

"הסיבה לעליית מחירי הדירות היא לא המשקיעים, אלא העובדה שלא בונים בישראל מספיק דירות, והעובדה שממשלות העבר קיבלו החלטות שגויות כמו לעצור את הבניה במרכז הארץ, לעצור את הבנייה על אדמות קיבוצים ומושבים והחלטות נוספות שעצרו את הענף. גזירות לא מעודדות בנייה. אם לא יעודדו ביקושים הקבלנים לא יבנו".

יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים מחוז תל אביב והמרכז וסגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, אומר כי "החלטתו של השר כ"ץ להורדת מס הרכישה למשקיעים לשיעור של 5% ללא הגדרת אזורים גיאוגרפים, היא עליית מדרגה ותהווה זריקת מרץ לשוק כעת. עם זאת, עדיף היה לבטל את מס הרכישה לגמרי, ולא רק לקהל המשקיעים. ביטול מס הרכישה בהוראת שעה הוא מהלך שיעורר את השוק משמעותית עבור כל קהלי היעד, ובנוסף יבטיח הזרמת כספים רבים לקופת המדינה מתשלומי המס. החל ממע"מ, דרך היטלי פתוח, מס הכנסה ועוד".

עו"ד צבי שוב, מומחה בנדל"ן ובתכנון ובנייה, אומר: "נראה כי זהו צעד נכון, מתבקש ורצוי, בייחוד בתקופה זו. מס הרכישה הוא לא מס צודק, אלא מס עקיף, מס שאין לו קשר להשבחת הקרקע ולרווח של הפרט. הוא משמש ככלי לגביית מסים ועולה ויורד לפי האינטרסים של המדינה. אני מאמין שעדיף אפילו להחליט על תקופת זמן מוגבלת בה מס הרכישה יבוטל לחלוטין. זאת, על מנת לאפשר תזוזה בשוק הנדל"ן, בייחוד בתקופה של קיפאון בה אנו נמצאים כיום. ראינו כי העלאת המס לא הצליחה להוריד את 'המשקיעים' לחלוטין, והם המשיכו לרכוש דירות למרות המיסוי הגבוה בהיעדר חלופות השקעה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים