השפל בנדל"ן: הקבלנים מכרו רק 575 דירות בחודש אחד

על רקע משבר הקורונה והסגר שהוטל על הציבור, באפריל היה "שפל חסר תקדים" במספר העסקות בשוק הנדל"ן ■ נתוני הכלכלנית הראשית במשרד האוצר מציגים מצב עגום לקבלנים

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תל אביב
תל אביבצילום: תומר אפלבאום
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

"שפל חסר תקדים" במספר העסקות בשוק הנדל"ן - כך כתבה הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג, בסקירה שפירסמה הבוקר (חמישי).

על רקע משבר הקורונה והסגר שהוטל על הציבור, באפריל נמכרו רק 2,100 דירות - הרמה הנמוכה ביותר מאז תחילת שנות ה-2000 - וירידה של 74% בהשוואה לאפריל 2019. עוד עולה מהסקירה כי רק 575 דירות חדשות נמכרו - "שפל היסטורי", לפי גרינברג. מתוך הדירות החדשות, רק 380 נמכרו בשוק החופשי, והשאר דרך מחיר למשתכן. זהו מספר נמוך במחצית מהשפל הקודם, שנרשם בספטמבר 2002 והושפע מהאינתיפאדה השנייה, כמו גם ממיעוט ימי עבודה על רקע חגי תשרי שחלו באותו החודש (בדומה לאפריל הנוכחי שבו חל פסח).

הסקירה מציירת תמונה קשה לגבי מצבם של הקבלנים בישראל. לפי הנתונים, תזרים המזומנים במארס ואפריל 2020 ביחד הוא נמוך מתזרים המזומנים של אפריל לבדו ב-2019.

רכישות המשקיעים הסתכמו באפריל האחרון ב-245 דירות בלבד, ירידה של 76% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. רכישות משפרי הדיור באפריל הסתכמו ב-884 דירות, ירידה של 71% בהשוואה לאפריל 2019. רכישות הזוגות הצעירים הסתכמו ב-965 דירות בלבד (כולל מחיר למשתכן), ירידה של 77% בהשוואה לחודש במקביל בשנה שעברה.

ניתוח תעסוקתי של מאפייני רוכשי דירה ראשונה בשנתיים האחרונות מלמד כי באפריל, רבע מהם היו מובטלים או הוצאו לחל"ת. בשנה האחרונה, במחצית מהעסקות בשוק הנדל"ן, הרוכשים היו זוגות צעירים. עובדה זו מלמדת על התלות הגבוהה הפעילות בשוק זה בהתאוששות שוק העבודה, ועל המכה הצפויה לעולם הנדל"ן אם המשק לא ישוב לפעילות מלאה בקרוב.

עם זאת, במארס-אפריל בלט השיעור הגבוה של רווקים מתוך רוכשי דירה ראשונה, כמחצית - יותר מכפליים משיעורם בשגרה, וזאת אף שחלקם היו באפריל בחל"ת או מובטלים. לפי גרינברג, סביר כי המשמעות של ממצאים אלה היא כי מי שמימן את רכישת הדירה מלכתחילה לא היה הרוכש עצמו, אלא הוריו (אולי בשל התמריץ לרשום את הדירה על שם הילד כדי להימנע ממס על "דירה נוספת"). השערה זו מקבלת חיזוק לנוכח רמות השכר הנמוכות במיוחד בקרב רוכשים צעירים אלה.

אפריל חותם שלושה חודשים רצופים שבהם נרשמה ירידה חדה במכירות הקבלנים. מפילוח גיאוגרפי שביצעה הכלכלנית הראשית עולה כי הירידה החדה במכירות הקבלנים בשוק החופשי נרשמה באזור תל אביב. רק 20 דירות חדשות נמכרו באזור זה בפאריל - צניחה של 86% בהשוואה לאפריל אשתקד.

נתון מעניין נוסף הוא שבאפריל, 42% מרוכשי הדירות להשקעה היו מועסקים במגזר הציבורי. יש בכך כדי לחזק את ההשערה שלפיה יציבות תעסוקתית - המאפיינת את המגזר הציבורי - מהווה פקטור משמעותי ברכישת דירה להשקעה להשקעה, בתקופה שבה הביטחון הכלכלי של משקי הבית נפגע משמעותית.

לפי משרד האוצר, נתונים ראשוניים עבור מאי משקפים התאוששות במספר העסקות בהשוואה לאפריל, אך עדיין מהווים ירידה חדה בהשוואה לתקופה שלפני משבר הקורונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי