בגלל הקורונה: משרד הבינוי והשיכון מציע לאשר דחייה גורפת במסירת דירות חדשות ב-40 יום

משבר הקורונה עיכב את העבודה באתרי הבנייה מה שעלול לגרור תביעות רוכשים שמסירת דירתם מתעכבת - ולהביא לנזקים כספיים לקבלנים ■ הקבלנים מתנגדים ליוזמה, ואף מזהירים מפני פגיעה עתידית: השלכות הסיפוח על עצירת הגעת העובדים הפלסטינים לאתרי הבנייה ושיתוק נוסף בענף

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בניית דירות
בניית דירותצילום: אייל טואג
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

במשרד הבינוי והשיכון מעריכים כי משבר הקורונה הביא לדחייה של כ-80 יום בממוצע במועד מסירת דירות למגורים בפרויקטים שנמצאים בבנייה, בחוזים שבהם מועד מסירת הדירה הצפוי הוא בין 18 במארס ל-31 בדצמבר 2020. ההצעה לקדם מנגנון מחייב בתקנת שעה, יאפשר לקבלנים ויזמים ארכה של כ-40 יום ביחס למועד המסירה, במטרה לנטרל מחלוקות בין הרוכשים ליזמים ולמנוע תביעות לתשלומי פיצוי בגין עיכובים במסירה.

ואולם, לפני שהיזמים יחגגו וינשמו לרווחה והדיירים ימהרו להאריך את השכירות בחודש נוסף, חשוב להבהיר כי עוד לא התקבלה החלטה סופית ומחייבת לכל ענף הבנייה בנושא, ובשלב זה כל פרויקט ימשיך להתנהל תחת האחריות החוזית הקיימת בינו לבין המוכר.

עמדת משרד הבינוי והשיכון היא שיש ליצור מנגנון שינטרל את המחלוקות הצפויות וייתן הארכה קצובה וגורפת לכל הפרויקטים. היוזמה, שלפיה יתאפשר ליזמים לדחות את מועד המסירה בכ-40 יום ולהיות מוגנים מפני תביעות, הוצגה לצוות בין-משרדי בראשותו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ. הצוות עוסק בהשפעות משבר הקורונה על חיובים חוזיים שונים, בהם גם איחורים במסירת דירות. מטרת הצוות לספק פתרונות לבעיות שעלו בתקופת המשבר.

על פי חוק המכר, אם חל איחור במסירת הדירות, יזם נדרש לשלם לרוכש דירה בעבור כל יום איחור, לאחר 60 ימי איחור - 150% משווי שכר הדירה באזור במשך שמונה חודשים עד מסירת הדירה בפועל. אם נקבע בחוזה המכר סכום גבוה יותר מהקבוע בחוק, האמור בחוזה יגבר. במשרד הבינוי והשיכון מבהירים כי מטרתם איננה להכריע בשאלת "כח עליון" או בשאלת קיומו של סיכול בתהליך הבנייה, אלא לייתר את ההכרעה בסוגיה זו ולייצר פתרון שהוא מעין פשרה המחלקת את הנטל בין מוכרי הדירות לרוכשי הדירות.

יעקב ליצמן. שר הבריאות הנוכחי ושר השיכון המיועדצילום: אוהד צויגנברג

הצעד שיוזם משרד הבינוי והשיכון נשען על שאילתא שהגיש ח"כ משה ארבל (ש"ס) בנוגע למועדי מסירה צפויים של מתחמי מחיר למשתכן, שהם נתח משמעותי מתחום הבנייה החדשה בישראל. בבדיקה שנערכה בעקבות השאילתא, עלה כי משבר הקורונה צפוי לעכב את השלמת הפרויקטים של מחיר למשתכן בכ-70 יום בממוצע.

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, מתנגד בתוקף ליוזמה וסבור כי יש להכריז על הקורונה ככוח עליון, אחרת ייגרם נזק רב הן לקבלנים והן לרוכשי הדירות. לדברי סרוגו: "תקופת עצירת העבודות ברוב אתרי הבנייה עד כה היתה הרבה מעל 90 ימי עבודה, והיא תולדה של החלטות הממשלה וההגבלות שנוצרו בשל הקורונה. כמו בעולם כולו, מדובר באירוע שלו הקבלנים הבונים את ישראל לא נערכו, לא צפו אותו ואינם אשמים בו. נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, עצמה, הגדירה אותו כאירוע לא צפוי שאותו לא חזו גם רואי שחורות. גם רוכשי הדירות אינם אשמים באירוע הזה ואינם צריכים לספוג את הנזק שנגרם להם.

"הצעת משרד הבינוי והשיכון היא התחמקות מקוממת של ממשלת ישראל מלקיחת אחריות על מעשיה. בניגוד למגזרי עסקים רבים אחרים במשק, שדרשו מהממשלה לפצות את בעלי העסקים בהם ואכן פוצו, אנחנו, בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ לא דרשנו פיצויים כלשהם, אולם לא ייתכן שהקבלנים יידרשו לפצות רוכשי דירות בגין עיכובי הקורונה. אם זה לא כוח עליון, אינני יודע כוח עליון מהו. אנו דורשים שהממשלה תכריז על תקופה זו כאירוע כוח עליון ותקבע בתיקון חקיקה את ההחלטה ולא תסתפק בנייר עמדה שישלח את כל הנפגעים לבית משפט. אנו דורשים שהמדינה תפצה בעצמה את רוכשי הדירות על תקופת איחור הבנייה הצפויה בשל הנזקים שנגרמו להם עקב עצירת הבנייה".

עו"ד אלעזר במברגרצילום: ניר כפרי

שר הבינוי והשיכון, ח"כ יעקב ליצמן: "משבר הקורונה פגע בציבור גדול. רוכשי הדירות נמצאים בראש סדר מעייננו ואנו חייבים לדאוג להם. לצד זאת יש גם את המעסיקים וביניהם גם הקבלנים שנפגעו ואיבדו מכספם בתקופה זו. הפתרון שלנו לוקח בחשבון את הצורך לאזן בין הרוכשים מחד והקבלנים מאידך, לטובת כל הצדדיים".

המנכ"ל הזמני של משרד הבינוי והשיכון, אלעזר במברגר, מסר: "עמדת המשרד נועדה לקדם התערבות מקדימה ומונעת בשוק על מנת לנטרל ככל האפשר סכסוכים בין רוכשים לקבלנים. נוכח משבר הקורונה והשפעותיו על שוק הנדל"ן, מתן ארכה קצובה למסירת הדירה היא פתרון הוגן ונכון לטובת כלל הנוגעים בדבר".

"האיום על כלכלת ישראל ושיתוק ענף הבנייה עוד לפנינו"

ל-TheMarker נודע כי התאחדות הקבלנים בוני הארץ פנתה למשרד ראש הממשלה במכתב בהול, שבו הביעו הקבלנים חשש עמוק מפני השפעת החלטת הסיפוח של שטחי יו"ש למדינת ישראל שאמורה להיכנס לתוקפה ב-1 ביולי.

"ראינו כיצד בתקופת הקורונה מספר העובדים מהרשות הפלסטינית היה מצומצם מאוד, במקום כ-65 אלף עובדים מדי יום – הגיעו רק כ-25 אלף. הדבר פגע קשות בתוצר, עיכב פרויקטים לאומיים ודחה מסירת עזרות אלפי דירות לרוכשים. תחום הבנייה של מדינת ישראל תלוי באופן כמעט מוחלט בעובדים פלסטינים. מכאן שמדינת ישראל חייבת לחשוש מכך שיו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן יאסור בתגובה להכרזה ולמימוש הסיפוח, על עובדי הבנייה להגיע לישראל".

לדברי בכירים בהתאחדות הקבלנים, הגיעו לידיהם אינדיקציות כי פועלי הבניין המועסקים בישראל יכולים להוות קלף מיקוח פוליטי, ומשמעות הדבר עלולה להיות קריסת ענף הבנייה, ואיתה גם פגיעה חמורה במערכת הבנקאית החשופה באשראי בגובה של מיליארדים לענף.

בתוך כך קוראים בהתאחדות הקבלנים לממשלה להגדיל את האשרות למספר העובדים הזרים הפועלים בישראל כדי לייצר בטוחות ומלאי עובדים בענף, וכן להשקיע בתמרוץ והכשרה של עובדים ישראלים במקצועות הבנייה באופן מיידי. בפנייתם כתבו ראול סרוגו נשיא התאחדות הקבלנים ואמון מרחב מנכ"ל ההתאחדות לראש הממשלה: "אנו פונים אליך כדי לפעול באופן דחוף להסיר את האיום על כלכלת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי