בלווטניק הפסיד בסיבוב הראשון: נדחתה ההמלצה לייקור המלט

הוועדה המייעצת לשר הכלכלה קיבלה את עמדת הממונה על ההיטלים, שלפיה נגרם למונופול נשר נזק בשל התחרות הקשה, אבל קבעה כי לא ניתן לבסס קשר בין היבוא בהיצף למצב החברה

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לן בלווטניק
לן בלווטניק
הדר חורש
הדר חורש

הוועדה המייעצת לשר הכלכלה החליטה לדחות את המלצת הממונה על ההיטלים, דני טל, על פיה יש להעלות את היטל ההיצף על יבוא המלט. קבלת ההמלצה עלולה להביא לייקור ניכר של מחירי המלט ולעלייה בעלויות הבנייה. ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה כי המשרד מנוע מלהתייחס להמלצה כל עוד לא הוגשה לעיונו של השר.

היטל ההיצף על מלט הוא בשיעור של 0.25% והממונה המליץ להגדילו בשיעור של עד כ-30%. מקורו של המלט עליו מבקש הממונה לקבוע את ההיטל הוא מיוון וטורקיה. לטענתו, קיים יבוא בהיצף של מלט בשל עודפי ייצור זמניים בטורקיה ויוון. היצרנים, שנתקעו עם מלאים גדולים, מייצאים אותם לישראל במחירים נמוכים העלולים לחסל את פעילותו של מונופול המלט המקומי נשר.

נשר היא יצרנית המלט היחידה בישראל. החברה נשלטת על ידי איש העסקים האמריקאי לן בלווטניק, השולט בין היתר בערוץ הטלוויזיה המסחרי, רשת 13, ברשת האופנה גולף, במפעלי נייר חדרה ועסקים נוספים.

מערבל בטון באתר בנייהצילום: בלומברג

הממונה הציג נתונים, שעל פיהם, נתח השוק של המונופול ירד לפחות מ-50% והחברה אף נקלעה להפסד נוכח התחרות. ואולם, החברה האם של נשר הגישה למשקיעים מצגת שלפיה נשר נהנית מרווחיות גבוהה וחוסן פיננסי, המאפשרים לה לעמוד בהחזרי אשראי של מאות מיליוני שקלים. החברה גם שילמה לבעלי מניותיה כחצי מיליארד שקל בהלוואות ומקדמות על חשבון דיווידנדים.

יבואני המלט, שעשויים להיפגע מההיטל, טענו במסגרת השימוע כי הממונה נסמך בבדיקתו על נתונים בלתי מעודכנים, והמלצתו תביא לעלייה של מאות מיליוני שקלים בעלויות הבנייה במשק.

רשות התחרות המליצה לדחות את עמדת הממונה על מנת לשמר את התחרות בענף. הרשות הוסיפה וציינה בעמדתה כי התחרות בענף גורמת לתוספת עובדים במשק.

הוועדה קיבלה את עמדת הממונה שעל פיה נגרם לנשר נזק בשל התחרות הקשה, אך בכל זאת לא ניתן לבסס קשר בין היבוא בהיצף למצבה של נשר.

גורמים בענף אינם מוציאים מכלל אפשרות ששחיקת מחירי המלט והקיטון ברווחיות יביאו לסגירת מפעל המלט ברמלה המעסיק כ-350 עובדים, כפי שנסגרו בשנים האחרונות מפעל נשר בכרמל ומפעל מלט הר טוב ליד בית שמש.

החלטה סופית על היטל ההיצף אמורה להתקבל על ידי שר הכלכלה, עמיר פרץ, בשיתוף עם שר האוצר, ישראל כץ - ולשרים אין מחויבות לקבל את עמדת הוועדה המייעצת. החלטת השרים כפופה גם לאישור ועדת הכספים של הכנסת.

יבואנית המלט סימנט מסרה בתגובה: "אנו מברכים על החלטת הוועדה שראתה לנגד עיניה את טובת כלל המשק והציבור ולא נכנעה ללחצים שהופעלו עליה במטרה לעצור את התחרות ולהעלות את מחירי המלט בישראל. אנו בטוחים ששרי הכלכלה האוצר ימשיכו את המגמה החיובית של פתיחת המשק לתחרות שאיפשרה, בין השאר, את כניסתם לפעילות של עשרות יצרני בטון חדשים, המעסיקים אלפי עובדים ואת הורדת יוקר המחיה ולא יאפשרו חזרה לימים של שוק ריכוזי הנשלט על ידי מונופול דורסני. אנו קוראים לשר הכלכלה עמיר פרץ לעסוק בענייני משרדו: הורדת הרגולציה ושמירה על התחרות ומסחר הוגן כלפי בעלי העסקים הקטנים והבינוניים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"