רשות התחרות חושדת: חברות מנופאים תיאמו ביניהן מחירים

החקירה בעניין החלה בנובמבר, והתיק עבר לטיפול של המחלקה המשפטית ברשות ■ המחלקה תגבש חוות דעת ותחליט אם יש מקום להגשת כתבי אישום

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנופאי
מנופאיצילום: יובל טבול
אפרת נוימן
אפרת נוימן

רשות התחרות בודקת בימים אלו אם חברות כוח אדם שמצוותות מפעילי מנופים לחברות בנייה תיאמו ביניהן מחירים לשעת עבודה של מנופאי. החקירה בעניין החלה בנובמבר, והתיק עבר לפני כמה ימים לטיפול של המחלקה המשפטית ברשות, כדי שזו תגבש דעה בעניין ותחליט אם יש מקום להגשת כתבי אישום.

תיקון לחוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם, שנכנס לתוקף ב-2019, קבע חובה של העסקת מנופאים באתרי בנייה רק באמצעות חברות כוח אדם מורשות, שזו פעילותן היחידה.

מטרת תיקון החוק הייתה שיפור הבטיחות באתרי הבנייה. כניסתו לתוקף הביאה לכך שבשוק נמצאות כעת חברות שעוסקות בפעילות הזו בלבד, שדרכן הקבלנים שוכרים מנופאים. החשד הוא שתיאום המחירים נעשה בסמוך לכניסת התיקון לתוקף.

לפני כשנה התפרסמה ב-TheMarker כתבה על תנאי העבודה הקשים של המנופאים, שעובדים לרוב במשמרות באורך של 15-12 שעות בכל יום, בשבוע עבודה של שישה ימים. המנופאים זכאים פעמים רבות רק להפסקה אחת במהלך המשמרת, ומשמעות הדבר היא שהם נאלצים לעשות צרכיהם בבקבוק או בדלי. הקבינה של מנופים רבים מאופיינת בתנאים היגייניים ירודים, כיסאות לא מותאמים לעבודה ממושכת ולעתים אף שבורים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר