עקפה את ת"א בסיבוב: זו העיר שבה נמכרו הכי הרבה דירות בפרויקטי התחדשות עירונית

ענף ההתחדשות העירונית אמנם ספג פגיעה משמעותית ממשבר הקורונה - אך בשנה שעברה רשם עליה של פי שניים במספר יחידות דיור שאושרו לפרויקטים ■ 70% מיחידות הדיור שאושרו היו במחוזות תל אביב והמרכז

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרויקט פינוי בינוי ברחוב לה גרדיה בתל אביב
פרויקט פינוי בינוי ברחוב לה גרדיה בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
יעל דראל
יעל דראל

ענף ההתחדשות העירונית נחשב לכזה שספג פגיעה כלכלית לא פשוטה במשבר הקורונה, אך בכל הנוגע לסיכום 2019 - נראה כי נרשמה עלייה בהיקף התוכניות והיתרי הבנייה שניתנו לפרויקטים. מדו"ח הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית לסיכום 2019 עולה כי בשנה שעברה אושרו בענף 26,556 יחידות דיור (יח"ד/דירות) - מספר כפול מזה שאושר ב-2018.

עם זאת, מפילוח נתוני הרשות עולה כי המרוויחים העיקריים מפרויקטי ההתחדשות העירונית בישראל הם עדיין תושבי מרכז הארץ. כך למשל, כ-70% מיח"ד שאושרו עד היום בפרויקטי פינוי בינוי היו במחוזות תל אביב והמרכז. במחוזות אלה אושרו 34% ו-39% בהתאמה מכלל הדירות בפרויקטים אלה, בעוד מחוז חיפה חולש על כ-10%, מחוז ירושלים כ-8% והדרום על כ-7% בלבד.

נתוני הדו"ח אינם משקפים את שהתרחש בחודשים הראשונים של 2020 ואת ההאטה המשמעותית שנרשמה בענף על רקע משבר הקורונה. בשבועות האחרונים גוברים הדיווחים על הקשיים שבהם נתונות חברות רבות הפועלות בענף זה, שבחלקו נשען על שחקנים קטנים, שיכולת העמידה שלהם בעיכובים ובקשיי מימון - נמוכה יותר.

זאת ועוד, בחודשים האחרונים אף שענף הבנייה הוגדר כחיוני, בפועל פרויקטים רבים התעכבו, הן בשל הקושי להמשיך ולבנות - בעיקר בפרויקטי תמ"א 38/1 - והן בשל הקושי לקיים כנסי דיירים ומפגשים הדרושים לשם קידום פרויקטים.

בכל הנוגע למכירות, הדו"ח מעלה כי העיר שבה נמכרו הכי הרבה דירות בפרויקטי התחדשות עירונית היא רמת גן, 439 יחידות דיור, לעומת 149 יחידות דיור בלבד שנמכרו באותה שנה בתל אביב. עם זאת, מהדו"ח עולה כי שטח הדירות הממוצע שנמכר ברמת גן נמוך יחסית - 91 מ"ר בלבד בממוצע, לעומת שטחן של הדירות בתל אביב שנמכרות בפרויקטים אלו - ממוצע של כ-100 מ"ר, או לעומת חיפה שבה שטח הדירות הממוצע בפרויקטים עומד על 113 מ"ר. בחזית המכירות עולה כי גם אשדוד והרצליה עקפו את תל אביב, עם 236 ו-230 דירות בהתאמה שנמכרו בפרויקטי התחדשות עירונית במהלך 2019.

עם זאת, בכל הנוגע למתן היתרי בנייה, תל אביב מובילה יחד עם קריית אונו ויהוד-מונוסון – שבכל אחת מהן ניתנו ב-2019 היתרי בנייה לכ-2,000 דירות חדשות. חיפה מככבת אף היא ברביעייה הפותחת עם היתרים ל- 1,685 יח"ד במתחמי פינוי בינוי. ארבע הערים המובילות במתן היתרי בנייה מתוקף תמ"א 38 היו ב-2019: תל-אביב, ירושלים, רמת-גן וחולון. בתל- אביב ניתנו 145 היתרים, בירושלים 65, ברמת גן 65 ובחולון.

מהדו"ח עולה כי ארבע הערים המובילות בהיקף יחידות הדיור בתכניות מאושרות להתחדשות עירונית הן רחובות, תל-אביב, בת ים וירושלים. ברחובות אושרו ששה מתחמי פינוי-בינוי, שצפויים להוסיף למעלה מ-10,000 יח"ד חדשות לעיר, ואילו בתל-אביב אושרו 30 מתחמים, שיוסיפו לעיר 5,513 דירות חדשות. בבת-ים אושרו 20 מתחמי פינוי-בינוי, עם תוספת דומה של יח"ד (5,130 ) ואילו בירושלים אושרו בשנה זו 19 מתחמי פינוי-בינוי הכוללות 4,505 דירות חדשות.

ב-2019 הושג לראשונה מאזן בין שני מסלולי התמ"א. אם ב-2010, כ-93% מכלל פרויקטי תמ"א 38 בישראל נשענו על מסלול חיזוק ועיבוי, ורק כ-7% בוצעו במסלול של הריסה ובנייה מחדש - הרי ש-2019 הסתיימה עם כ-50% לכל מסלול.

חיים אביטן, יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "תכניות ופרויקטים רבים ברחבי המדינה ובייחוד בפריפריה, לא היו יוצאים לדרך ללא סיועה של הרשות הממשלתית. אנו ממשיכים לעמוד ביעדים שהציבה הממשלה, ואף לעבור אותם, בדרך ליישום מהפכת ההתחדשות העירונית בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא